Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 12:52
Reklama Baner reklamowy A1  Orkiestry Włościańskiej
Reklama Baner reklamowy A1 Fit&Healtly

Jak zbudować sobie garaż bez pozwolenia na budowę?

Garaż bez pozwolenia na budowę? Czemu nie. Trzeba tylko spełnić kilka warunków, np., budynek musi mieć odpowiednią wielkość. Szczegółowo reguluje to prawo budowlane.
Jak zbudować sobie garaż bez pozwolenia na budowę?

Autor: iStock

Każdy – jak podkreśla serwis regiodom.pl – może sobie postawić garaż na tzw. zgłoszenie, jeżeli tylko spełnia następujące wymogi:

- metraż garażu nie przekracza 35 mkw.,

- na każde 500 mkw. działki przypadają nie więcej niż dwa takie obiekty,

- budowany garaż jest wolnostojący i parterowy.

Nie ma przy tym znaczenia, czy garaż będzie drewniany, murowany czy blaszany. Bez pozwolenia na budowę można też postawić wiatę dla aut do 50 mkw.

A jeśli mamy już garaż na zgłoszenie, ale chcemy go rozbudować, to też mamy do tego prawo. Tyle że po rozbudowie obiekt nadal nie może mieć więcej niż 35 mkw.

Chcąc zbudować garaż, musimy pamiętać o zachowaniu odpowiednich odległości od sąsiednich działek. Tak jak to jest w przypadku domów. Minimalna odległość garażu od granicy działki to 3 m w przypadku ścian bez okien i drzwi oraz 4 m, jeżeli są w niej otwory drzwiowe lub okienne.

Jak zgłosić garaż?

Jeśli już zdecydujemy się na budowę garażu, to przede wszystkim musimy zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Zdarza się bowiem, że są w nim zapisy regulujące, jakie garaże mogą powstawać na tym terenie albo zakaz budowy garaży wolnostojących. Można w nim znaleźć także szczegółowe wytyczne dotyczące np. nachylenie dachu garażu.

Budowę garażu należy zgłosić do urzędu gminy lub miasta co najmniej 30 dni przed jej rozpoczęciem (terminy mogą się różnić w zależności od regionu). Wzór wniosku można pobrać ze strony urzędu. Do zgłoszenia należy dołączyć:

- plan obiektu,

- mapę sytuacyjną,

- oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.

Jeśli urząd nie zgłosi sprzeciwu w ciągu 21 dni, to możemy uznać, że udzielił nam tzw. milczącej zgody, i rozpoczynać prace. Trzeba to zrobić w ciągu 3 lat od daty rozpoczęcia prac, jaką określił w zgłoszeniu. Jeśli ten termin upłynie, całą procedurę trzeba będzie powtórzyć. Po zbudowaniu garażu nie trzeba już dopełniać żadnych formalności.

A jeśli urząd się nie zgodzi?

Może się zdarzyć, że urzędnicy nie pozwolą na budowę garażu, choć są to rzadkie przypadki – zapewnia regiodom.pl. Jeśli jednak tak się stanie, to mamy 14 dni na odwołanie się od decyzji od dnia jej otrzymania.

Odwołanie składa się w urzędzie, który zabronił nam budować. Rozpatrzy je urząd wojewódzki. Jeśli urzędników przekonają nasze argumenty, wtedy możemy rozpoczynać prace.

Garaż tymczasowy

Jeśli chcemy postawić sobie garaż tymczasowy, to w tym przypadku nie musimy przejmować się żadnymi formalnościami. Warunek jest jeden: po 180 dniach garaż należy rozebrać.

Jeśli inwestor nie chce tego zrobić, może po upływie tego terminu zgłosić budowę lub uzyskać pozwolenie.


 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkowaćAutor komentarza: PO to złoTreść komentarza: taaaak. tak samo jak GeblewiczowiData dodania komentarza: 22.11.2024, 11:10Źródło komentarza: Nigdy nie rób tak na drodze ekspresowej! GDDKiA publikuje nagranie ku przestrodze [VIDEO]Autor komentarza: RomanTreść komentarza: patrolowali na ul. Granicznej ? Na ulicy Granicznej od kliku lat autobusy MZK zatrzymują się na zakazie.. Nie ma przystanku a ludzie wysiadają i wsiadają. I nikt nigdy tego nie widział ? Czy może patroluja ślepi ?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:08Źródło komentarza: Zamość: Był poszukiwany, miał dożywotni zakaz kierowania i 4 promile, gdy został zatrzymanyAutor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Jest jednak pewna różnica. Konflikty z Ukraińcami za ostatnie 200 lat: Wołyń, wojna 1919. Konflikty z Rosją za ostatnie 200 lat: wsadzenie marionetkowego rządu Bieruta i 40 lat gospodarczego pasożytnictwa, masowe gwałty i rabunki dokonywane przez czerwonoarmistów, przyczółek Czerniakowski (żołnierze Berlinga zostali wysłani na pewną śmierć), 17 września, mord w Katyniu, deportacje do Kazachstanu, Obława Augustowska, krwawe stłumienie akcji Burza, wymordowanie obrońców Grodna, tzw. "proces szesnastu", tzw. Tragedia Górnośląska (1945), operacja polska NKWD, wojna 1920, zsyłki na Sybir, ponad sto lat wynarodowiania, krwawe stłumienie powstania styczniowego i listopadowego.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 09:46Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Da, da, tavarisz. Jak zawsze zły zachód sprowokował miłującą pokój Rosję. Dziwne tylko, że za każdym razem, to ruskie czołgi wjeżdżają pierwsze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 09:15Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: XxlTreść komentarza: Tera może do kryminalnej wezmo....?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 22:12Źródło komentarza: Zamość: Policjant w czasie wolnym od służby zatrzymał poszukiwanego
Reklama