Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 16:02
Reklama
Reklama

Tyszowce: Gminie zależy na połączeniu biblioteki z domem kultury

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Tyszowcach ma nową dyrektorkę. Wygląda jednak na to, że nie zagrzeje ona długo miejsca, ponieważ myśli już o emeryturze. Dla gminy to raczej nie problem. W dalszym ciągu dąży ona bowiem do połączenia biblioteki z domem kultury, którymi będzie kierowała jedna osoba.
Tyszowce: Gminie zależy na połączeniu biblioteki z domem kultury
Budynek biblioteki w Tyszowcach jest w trakcie termomodernizacji.

Autor: Gmina Tyszowce

Burmistrz Andrzej Podgórski zarządzeniem z 29 lipca br. powołał na stanowisko dyrektora Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Tyszowcach na okres trzech lat (do 28 lipca 2025) Narcyzę Bożenę Dwornikiewicz. Wcześniej pełniła obowiązki dyrektora. Ma duże doświadczenie. Zamierza aktywnie jak dotychczas wspierać rozwój czytelnictwa i promować je wśród mieszkańców gminy Tyszowce, szczególnie wśród młodzieży i dzieci, które będzie zapraszała do uczestnictwa w różnych bibliotecznych przedsięwzięciach. To jednak plany tylko na kilka najbliższych miesięcy.

– Wybieram się na emeryturę. Myślę, że jeszcze w tym roku – przyznaje Narcyza Dwornikiewicz. – Są młodzi ludzie. Jeśli my w wieku emerytalnym będziemy zajmować miejsca pracy, to młodzi gdzie będą pracować? – mówi nowa dyrektor. Chwali się przy okazji zmianami w bibliotece. Chodzi o termomodernizację.

Pora na remont

– Budynek pięknieje. Został odnowiony z zewnątrz. Wymieniono w nim okna, drzwi, jest nowy piec na ekogroszek, są założone panele fotowoltaiczne. Będzie cieplej, bardziej komfortowo. – Czy taniej – zobaczymy, bo ceny idą w górę i nie wiadomo jakie będą za chwilę. Ale na pewno będzie ekologiczniej. I do tego dążyliśmy – mówi burmistrz Andrzej Podgórski.

Termomodernizacja biblioteki realizowana jest dzięki dofinansowaniu, które samorząd pozyskał w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020. Dostał kwotę prawie 177 tys. zł. Sam dołożył ok. 203 tys. zł. Prace mają być gotowe do 1 listopada. W przyszłości burmistrz chciałby też wyremontować wnętrze biblioteki.

– Nie pamiętam, kiedy ostatnio ten budynek przechodził remont, który podnosiłby warunki lokalowe i nie wiem, czy ktoś w ogóle to pamięta. A biblioteka jest w nim od lat 80. – przyznaje burmistrz.

Biblioteka w łaźni

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Tyszowce powstała w 1951 roku. Jej pierwszym kierownikiem był Zdzisław Kraszkiewicz. W chwili otwarcia miała 289 woluminów. Z takim zbiorem znaleziono jej miejsce w Domu Parafialnym. Gdy czytelników i książek było coraz więcej, konieczna stała się przeprowadzka. I tak biblioteka mieściła się w domach prywatnych u państwa Jachymków, Tymińskich, Jakubiaków i Zakrzewskich. W takich warunkach nie mogła jednak działać tak, jak powinna. Aż w końcu uchwałą Gminnej Rady Narodowej z dnia 9 grudnia 1983 roku przekazano na siedzibę biblioteki publicznej Dom Higieny Osobistej, który w 1964 r. kazał wybudować Jan Jankowski, tyszowianin mieszkający w Stanach Zjednoczonych. Na potrzeby biblioteki zaadaptowano Dom, wygospodarowano w nim czytelnię dla dorosłych, oddział dla młodzieży i dzieci, wypożyczalnię. Kilka lat później placówce nadano imię Konfederacji Tyszowieckiej. Od 2000 r. w związku z odzyskaniem przez Tyszowce praw miejskich biblioteka ma status miejsko-gminnej.

Odnowiona będzie połączona?

Poza zmianami estetycznymi bibliotekę czekają jeszcze inne. Gmina Tyszowce od przeszło dwóch lat nosi się z zamiarem połączenia biblioteki i Samorządowego Centrum Kultury. W 2019 r. radni podjęli nawet uchwałę intencyjną dotyczącą fuzji tych jednostek. Zgody na nią nie było jednak ze strony ministra do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego. Decyzja ministra Piotra Glińskiego nie zamknęła jednak gminie drogi, by dalej starała się o połączenie. Burmistrz Podgórski mówi, że gmina już wystąpiła o opinię m.in. do Biblioteki Wojewódzkiej im. Łopacińskiego w Lublinie. Czeka jeszcze na opinię Krajowej Rady Bibliotecznej i jeśli obie będą pozytywne, ponownie skieruje pismo do ministra. Dlaczego tak bardzo zależy mu na fuzji?

– Na pewno poprawilibyśmy efektywność zarządzania. Teraz mamy dwóch dyrektorów, jednego w SCK-u, drugiego w bibliotece. Każdy dyrektor ma pod sobą pracownika. Gdyby udało się połączyć jednostki, byłby konkurs na jednego dyrektora. Zarządzanie wówczas było łatwiejsze i mielibyśmy większy budżet na promocję i inne działania – tłumaczy.

Remonty, które już wykonano w bibliotece i SCK-u (nowa scena) nie poszłyby na marne. Bo chociaż placówka funkcjonowałaby pod wspólną nazwą – w uchwale sprzed dwóch lat miała to być Samorządowe Centrum Kultury i Biblioteka im. Konfederacji Tyszowieckiej – to pozostałaby w oddzielnych budynkach, tych samych co teraz. Dyrektor dowolnie wybrałby sobie miejsce na swoją siedzibę.

Dwa lata temu, gdy podjęto temat fuzji, pracownicy obu placówek byli zaskoczeni. Nikt ich nie informował o tym, kiedy to może nastąpić. Teraz sytuacja się zmieniła. Dla pracowników wydaje się być korzystniejsza, ale dalej niechętnie o niej mówią.

– Nie wiem na jakim etapie jest to postępowanie. Nie chciałbym się zresztą na ten temat wypowiadać – ucina Grzegorz Piliszczuk, dyrektor SCK-u w Tyszowcach.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

Reklama
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama