Organizatorzy przygotowali bogaty program, a w nim m.in. „Wrześniowy etos” – cykl konferencji popularnonaukowych i spotkań z „żywą historią” przygotowany przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN o. Lublin (15 i 16 września, tereny leśne Siwa Dolina); manewry grup rekonstrukcyjnych – szkolenie z zakresu taktyki plutonu strzeleckiego (17 września).
Trzeciego dnia na stadionie OSiR odbędzie się XIII Tomaszowski Półmaraton Pamięci Żołnierzy Września 1939 oraz XIV Biegi Uliczne. Po południu będzie sprawowana msza św. w intencji poległych obrońców Ojczyzny, po niej przemarsz pod pomnik Żołnierzy Września 1939 i Cmentarz Wojenny 1939.
Najbardziej oczekiwane wydarzenia jak zawsze szykowane są na ostatni dzień – niedzielę, 18 września. O godz. 11 będzie polowa msza św. na łąkach Stadniny Koni „Pod Lasem” w Dąbrowie Tomaszowskiej, a po niej o godz. 12 rozpocznie się czternasty już pokaz rekonstrukcji Bitew pod Tomaszowem.
Udział w rekonstrukcji historycznej wezmą: członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej Ludności Cywilnej Tomaszów Lubelski, 24. Dywizja piechoty (Saksońska) z Mielca (wcieli się w rolę piechoty z 4 Dyw. Lek. WH), GRH 545. Sperr Division oraz GRH Infanterie-Regiment 73 z Bełchatowa (jako żołnierze liniowej piechoty Wehrmachtu), Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej 73. Pułku Piechoty, SRH Wrzesień 39 oraz SRH Die Kampfgruppe Hoffmeyer. Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Grenadiere” zaprezentuje drużynę strzelców motocyklowych Wehrmachtu z Kradschützen-Bataillon 2. Motocykle będą współdziałały z czołgami Pz I i Pz II, z Panzer-Regiment 3 (2. Panzer-Division). SRH Cytadela pokaże umundurowanie i wyposażenie żołnierzy piechoty zmotoryzowanej Wojska Polskiego i to na najwyższym poziomie odwzorowania realiów.
Nie wymieniliśmy jeszcze wszystkich rekonstruktorów. Będzie ich naprawdę wielu. Zrobią najlepszą żywą lekcję historii, jaką ktokolwiek widział. Jak zawsze zachęcamy bez względu na warunki pogodowe do zabrania na rekonstrukcję rodziny, dzieci, zaproszenia znajomych. Warto zobaczyć to na własne oczy. Jeśli ktoś z różnych przyczyn nie będzie mógł być tam osobiście, transmisję z rekonstrukcji historycznej będzie mógł obejrzeć na kanale YouTube.
Patronat honorowy nad wydarzeniami, które zaplanowano w dniach 15-18 września objęli: bp Wiesław Lechowicz – biskup polowy Wojska Polskiego, wicepremier Jacek Sasin, marszałek woj. lubelskiego Jarosław Stawiarski. Nasza redakcja sprawuje patronat medialny.
Napisz komentarz
Komentarze