Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 1 kwietnia 2025 20:42
Reklama Baner reklamowy A 1 - BUDBRAM
Reklama

Kredytobiorców czekają zmiany? WIRD zamiast WIBOR

Reklama
O tym, co to jest WIRD, czym różni się od WIBOR-u, jakie korzyści przyniesie kredytobiorcom i kiedy zostanie wprowadzony z ekspertem ds. kredytów Aleksandrą Gołębiowską z Notus Finanse S.A. rozmawia agent Północ Nieruchomości w Zamościu Tomasz Juszczak.
Kredytobiorców czekają zmiany? WIRD zamiast WIBOR

Tomasz Juszczak Agent Północ Nieruchomości Zamościu: Każdy, kto ma kredyt hipoteczny ze zmiennym oprocentowaniem, boleśnie doświadczył w ostatnim czasie wzrost wysokości raty. Dziś o oprocentowaniu kredytów decyduje WIBOR. Podobno ma go zastąpić WIRD. Czy możesz mi powiedzieć coś więcej na ten temat coś więcej? Co to dokładnie jest WIRD i dlaczego ma zastąpić WIBOR? 

Reklama

Prace nad procesem wyznaczenia zamiennika WIBOR przewiduje ustawa z 7 lipca br. o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Zgodnie z nią zamiennik WIBOR i data jego wprowadzenia zostaną ustalone rozporządzeniem. Do prac nad tym została powołana Narodowa Grupa Robocza. 2 września Komisja Nadzoru Finansowego poinformowała, że Komitet Sterujący Narodowej Grupy Roboczej wybrał indeks WIRD jako alternatywę dla WIBOR. Kolejnym krokiem będzie określenie harmonogramu działań mających na celu zastąpienie wskaźnika referencyjnego.

Jak WIRD wpłynie na wysokość rat kredytów hipotecznych?

WIRD to Warszawski Indeks Rynku Depozytowego – opracowywany na podstawie transakcji depozytowych zawieranych przez podmioty przekazujące dane z instytucjami finansowymi oraz z dużymi przedsiębiorstwami. Ma być bardziej odporny na wahania stóp procentowych. Zacytuję wiceministra finansów: „Gdyby dziś obowiązywał indeks WIRD jako alternatywa dla WIBOR, to przy kredycie o wysokości 300 tys. zł na 25 lat rata każdego miesiąca byłaby 250 zł mniejsza. Zakładam, że uda się, aby nowy wskaźnik obowiązywał od 1 stycznia 2023 r.

CZYTAJ TEŻ: Wakacje kredytowe. Czy to mi się opłaca?
PRZECZYTAJ: Czy warto korzystać z zamojskich biur nieruchomości?

Jak konkretnie skorzystają na tym kredytobiorcy?

Wskaźnik ma okazać się korzystny dla kredytobiorców z uwagi na cykle obowiązywania. Dziś oprocentowanie rat kredytów ustala się, w zależności od wybranego WIBOR-u, na okresy trzy lub sześciu miesięcy. Tymczasem WIRD ma być wskaźnikiem jednodniowym. Kredytobiorca pozna zatem ostateczną wysokość raty w dniu spłaty.

Ale jak to się mówi, kij ma dwie strony. W długim i ostrym cyklu podwyżek, takim jak obecny, stawki WIBOR z wyprzedzeniem odzwierciedlały rynkowe postrzeganie zamiarów banku centralnego. Oznacza to, że były miesiące, gdy raty rosły zdecydowanie szybciej i mocniej niż stopy procentowe NBP. To właśnie z tego powodu zrodziły się społeczne wątpliwości dotyczące stawki WIBOR. Jednak, gdy rozpocznie się cykl obniżek to nowa stawka będzie przyjmować wyższe wartości niż WIBOR. Jeśli tej jesieni cykl podwyżek się zakończy, to korzyści dla kredytobiorców wynikające z nowej stawki najpewniej przez długi czas nie zdążą się ziścić i będą odczuwane dopiero przy kolejnej serii podwyżek.

Czy nowy wskaźnik będzie dotyczył wszystkich umów czy tylko nowych?

Nadal nie znamy  konkretów. Nie wiemy, kiedy zostanie wprowadzony nowy wskaźnik i czy będzie dotyczył tylko nowych umów.

Dziękuję za rozmowę, a czytelników, w razie pytań dodatkowych zapraszamy do kontaktu.


 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

saritem 11.10.2022 10:01
Komentarz zablokowany

Reklama

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
ReklamaBaner reklamowy B1 firmy WORK CENTRE
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: prima aprilisTreść komentarza: Dzisiaj po raz pierwszy Kaczyński przepraszał Polaków publicznie w swojej telewizji za sianie nienawiści, za obrażanie nas, za wyzwiska , za krętactwa, za " tłustych kotów", za kłamstwa, za to ,że woli jednak Putina i Orbana itd.Data dodania komentarza: 1.04.2025, 15:40Źródło komentarza: Prima aprilis 2025. Zamość jak Wenecja, Tomaszów poszerza granice, a Szczebrzeszyn śpi na złocieAutor komentarza: AlbatrosTreść komentarza: Jak łatwo wszystko zniszczyć. Ktoś włożył wiele pracy, żeby tę bibliotekę utworzyć 25 lat temu. Jednak znalazł się reformator, który uznał, że czyjś wysiłek nie jest nic warty, że można lekką ręką wyrzucić na bruk kilka osób, a zaoszczędzone pieniądze przydadzą się na pobory dla siebie, nowy samochód dla firmy oraz dotację dla miasta. Jestem pewien, że sam tego nie wymyślił, ale to, że słucha bezkrytycznie i wciela w życie takie kuriozalne pomysły bardzo źle świadczy o nim. Ale cóż, coraz bardziej widać, kto jest kim. Gorzkie obchody 100 letniej rocznicy urodzin patrona zlikwidowanej już biblioteki.Data dodania komentarza: 1.04.2025, 15:13Źródło komentarza: Hrubieszów: Rok temu biblioteka powiatowa obchodziła 25-lecie. Radni właśnie zdecydowali o jej likwidacjiAutor komentarza: CIEKAWY TEMAT!!!Treść komentarza: Wójt Gminy Trzeszczany na ławie oskarżonych. Proces ruszył 31 marca 2025roku - a tu cisza. Czyżby Pan redaktor nie interesował się już losem tej gminy i jej władzami? Co się zmieniło?Data dodania komentarza: 1.04.2025, 14:41Źródło komentarza: Hrubieszów: Rok temu biblioteka powiatowa obchodziła 25-lecie. Radni właśnie zdecydowali o jej likwidacjiAutor komentarza: hrubieszTreść komentarza: A KTO TO JEST TEN MAKSYMOWICZData dodania komentarza: 1.04.2025, 14:12Źródło komentarza: Wicestarosta hrubieszowski zarzucił protestującym kłamstwa. Związkowcy dali staroście 7 dniAutor komentarza: qwertyTreść komentarza: A co on tu w ogóle robi? Przecież Nawrocki to kandydat obywatelski, a nie pisowski. Prawda?Data dodania komentarza: 1.04.2025, 12:30Źródło komentarza: Jarosław Kaczyński w Tomaszowie Lubelskim: „To wybory o polską niepodległość” [ZDJĘCIA]Autor komentarza: bankTreść komentarza: A ten "sołtys" Głódź dorobił się bogactwa na kim ???? niech sprzeda swoje rezydencje i odda kościołowi.Data dodania komentarza: 1.04.2025, 09:43Źródło komentarza: Kościół odpowiada Nowej Lewicy. Nie ma zgody na obcięcie pieniędzy
Reklama