Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 10:23
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

Kredytobiorców czekają zmiany? WIRD zamiast WIBOR

O tym, co to jest WIRD, czym różni się od WIBOR-u, jakie korzyści przyniesie kredytobiorcom i kiedy zostanie wprowadzony z ekspertem ds. kredytów Aleksandrą Gołębiowską z Notus Finanse S.A. rozmawia agent Północ Nieruchomości w Zamościu Tomasz Juszczak.
Kredytobiorców czekają zmiany? WIRD zamiast WIBOR

Tomasz Juszczak Agent Północ Nieruchomości Zamościu: Każdy, kto ma kredyt hipoteczny ze zmiennym oprocentowaniem, boleśnie doświadczył w ostatnim czasie wzrost wysokości raty. Dziś o oprocentowaniu kredytów decyduje WIBOR. Podobno ma go zastąpić WIRD. Czy możesz mi powiedzieć coś więcej na ten temat coś więcej? Co to dokładnie jest WIRD i dlaczego ma zastąpić WIBOR? 

Prace nad procesem wyznaczenia zamiennika WIBOR przewiduje ustawa z 7 lipca br. o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Zgodnie z nią zamiennik WIBOR i data jego wprowadzenia zostaną ustalone rozporządzeniem. Do prac nad tym została powołana Narodowa Grupa Robocza. 2 września Komisja Nadzoru Finansowego poinformowała, że Komitet Sterujący Narodowej Grupy Roboczej wybrał indeks WIRD jako alternatywę dla WIBOR. Kolejnym krokiem będzie określenie harmonogramu działań mających na celu zastąpienie wskaźnika referencyjnego.

Jak WIRD wpłynie na wysokość rat kredytów hipotecznych?

WIRD to Warszawski Indeks Rynku Depozytowego – opracowywany na podstawie transakcji depozytowych zawieranych przez podmioty przekazujące dane z instytucjami finansowymi oraz z dużymi przedsiębiorstwami. Ma być bardziej odporny na wahania stóp procentowych. Zacytuję wiceministra finansów: „Gdyby dziś obowiązywał indeks WIRD jako alternatywa dla WIBOR, to przy kredycie o wysokości 300 tys. zł na 25 lat rata każdego miesiąca byłaby 250 zł mniejsza. Zakładam, że uda się, aby nowy wskaźnik obowiązywał od 1 stycznia 2023 r.

CZYTAJ TEŻ: Wakacje kredytowe. Czy to mi się opłaca?
PRZECZYTAJ: Czy warto korzystać z zamojskich biur nieruchomości?

Jak konkretnie skorzystają na tym kredytobiorcy?

Wskaźnik ma okazać się korzystny dla kredytobiorców z uwagi na cykle obowiązywania. Dziś oprocentowanie rat kredytów ustala się, w zależności od wybranego WIBOR-u, na okresy trzy lub sześciu miesięcy. Tymczasem WIRD ma być wskaźnikiem jednodniowym. Kredytobiorca pozna zatem ostateczną wysokość raty w dniu spłaty.

Ale jak to się mówi, kij ma dwie strony. W długim i ostrym cyklu podwyżek, takim jak obecny, stawki WIBOR z wyprzedzeniem odzwierciedlały rynkowe postrzeganie zamiarów banku centralnego. Oznacza to, że były miesiące, gdy raty rosły zdecydowanie szybciej i mocniej niż stopy procentowe NBP. To właśnie z tego powodu zrodziły się społeczne wątpliwości dotyczące stawki WIBOR. Jednak, gdy rozpocznie się cykl obniżek to nowa stawka będzie przyjmować wyższe wartości niż WIBOR. Jeśli tej jesieni cykl podwyżek się zakończy, to korzyści dla kredytobiorców wynikające z nowej stawki najpewniej przez długi czas nie zdążą się ziścić i będą odczuwane dopiero przy kolejnej serii podwyżek.

Czy nowy wskaźnik będzie dotyczył wszystkich umów czy tylko nowych?

Nadal nie znamy  konkretów. Nie wiemy, kiedy zostanie wprowadzony nowy wskaźnik i czy będzie dotyczył tylko nowych umów.

Dziękuję za rozmowę, a czytelników, w razie pytań dodatkowych zapraszamy do kontaktu.


 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

saritem 11.10.2022 10:01
Komentarz zablokowany

 

 

Reklama
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Jest jednak pewna różnica. Konflikty z Ukraińcami za ostatnie 200 lat: Wołyń, wojna 1919. Konflikty z Rosją za ostatnie 200 lat: wsadzenie marionetkowego rządu Bieruta i 40 lat gospodarczego pasożytnictwa, masowe gwałty i rabunki dokonywane przez czerwonoarmistów, przyczółek Czerniakowski (żołnierze Berlinga zostali wysłani na pewną śmierć), 17 września, mord w Katyniu, deportacje do Kazachstanu, Obława Augustowska, krwawe stłumienie akcji Burza, wymordowanie obrońców Grodna, tzw. "proces szesnastu", tzw. Tragedia Górnośląska (1945), operacja polska NKWD, wojna 1920, zsyłki na Sybir, ponad sto lat wynarodowiania, krwawe stłumienie powstania styczniowego i listopadowego.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 09:46Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Da, da, tavarisz. Jak zawsze zły zachód sprowokował miłującą pokój Rosję. Dziwne tylko, że za każdym razem, to ruskie czołgi wjeżdżają pierwsze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 09:15Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: XxlTreść komentarza: Tera może do kryminalnej wezmo....?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 22:12Źródło komentarza: Zamość: Policjant w czasie wolnym od służby zatrzymał poszukiwanegoAutor komentarza: O kulach jeszcze lepiej.Treść komentarza: .Data dodania komentarza: 21.11.2024, 20:10Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkowaćAutor komentarza: HenioTreść komentarza: Jak to urzędnicy, myślę tylko o sobie, mamy 21 wiek a problem jest ten sam, znieczulica.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 19:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkowaćAutor komentarza: TrgdTreść komentarza: Rozumiem, że za stworzenie zagrożenia katastrofą w ruchu lądowym prawo jazdy zostało zatrzymane i wystawiono skierowanie na powtórny egzamin?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 17:21Źródło komentarza: Nigdy nie rób tak na drodze ekspresowej! GDDKiA publikuje nagranie ku przestrodze [VIDEO]
Reklama