Miód wrzosowy to miód nektarowy, tradycyjny, pozyskiwany w okresie kwitnienia wrzosu, a więc wraz z końcem lata i początkiem jesieni. Ma piękny, bursztynowy kolor i aromatyczny, dobrze wyczuwalny zapachu wrzosów (niestety szybko się ulatnia). Jego galaretowata konsystencja i niepowtarzalny smak wyróżniają go spośród innych miodów.
To produkt rzadko spotykany, szczególnie w naszym regionie, w którym mało jest wrzosowisk. Andrzej Lisecki rozstawia ule w Świętokrzyskim, tam najbliżej nas można znaleźć wrzosowiska. Dodatkowo wrzos sporadycznie zaczyna się pojawiać na terenie Roztoczańskiego parku narodowego i tam też są postawione niewielkie pasieki. Dlatego w jego Pasiece Dary Pszczół miód wrzosowy to prawdziwy rarytas, sam bartnik nazywa go „królem miodów”. Zbierać go nie jest łatwo, co wiedzą doświadczeni pszczelarze. Jak tłumaczy Tomasz Lisecki, syn pana Andrzeja, to ze względu na konsystencję.
– Ciężko jest go odwirować w miodarce, więc trzeba użyć dodatkowych urządzeń podczas miodobrania – rozluźniacza. Dodatkowo na wrzosie żyją małe pająki, które łapią pszczoły podczas pobierania nektaru przez nie, a to niekorzystnie wpływa na ilość miodu oraz stan rodzin pszczelich po zakończeniu kwitnienia wrzosu – tłumaczy.
Trzeba wykazać się intuicją i wiedzą, by pobrać od pszczół jak najwięcej miodu. Co ciekawe, z jednego hektara wrzosu można podebrać nawet do 200kg miodu wrzosowego! Niestety jest to ciężkie do uzyskania ze względu na warunki atmosferyczne.
Miód wrzosowy zawiera m.in. witaminy: A, B2, B6, C i PP, żelazo, potas. Ma wiele prozdrowotnych właściwości. W tym antybakteryjnych i antywirusowych. Wzmacnia układ odpornościowy, pozytywnie wpływa na układ moczowy oraz na gruczoł prostaty u mężczyzn i to im jest najczęściej dedykowany. Działa także przeciwzapalnie i poprawia pracę układu gastrycznego. Jest stosowany w leczeniu reumatyzmu i artretyzmu, a ponadto jak inne miody łagodzi stany zapalne, ból gardła i całej jamy ustnej.
– Warto go spożywać profilaktycznie, regularnie, dwie łyżeczki dziennie. Można nim też doprawiać potrawy lub słodzić herbatę czy kawę, ale należy pamiętać, że wysoka temperatura zabija właściwości miodów – poleca Andrzej Lisecki.
Miód wrzosowy z Pasieki Dary Pszczół sprzedawany jest lokalnie oraz na terenie Polski południowo-wschodniej m.in. na wysepkach handlowych w marketach E.Leclerc, Galerii Handlowej Olimp i Venus. Można go też zamówić przez Internet.
W naszym plebiscycie miód wrzosowy powalczy o prestiżową nagrodę w kategorii Produkt Roku.
Napisz komentarz
Komentarze