Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 12:32
Reklama Baner reklamowy A1  Orkiestry Włościańskiej
Reklama

Gm. Zamość, gm. Łabunie: Rozbudowa DK 17 się przeciągnie

Trwa rozbudowa drogi krajowej nr 17 z Zamościa do Łabuniek Pierwszych. W planach jest m.in. wzmocnienie konstrukcji nawierzchni, budowa chodników i sygnalizacji świetlnej w Kalinowicach. Według mieszkańców, prace nie idą jak powinny. Drogowcy twierdzą co innego, choć przyznają, że „konieczne było zwiększenie zakresu robót”.
Gm. Zamość, gm. Łabunie: Rozbudowa DK 17 się przeciągnie
Wszystko wskazuje na to, że przebudowy DK 17 z Zamościa do Łabuniek Pierwszych nie da się zakończyć zgodnie z założeniami, czyli w pierwszym kwartale przyszłego roku.

Prace na liczącym 5,6 km odcinku „siedemnastki” od granic Zamościa do Łabuniek Pierwszych (gm. Łabunie) ruszyły w czerwcu ub. roku. Zarządcą drogi jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, a wykonawcą wartego 34 mln zł zadania – firma Budimex.

W ramach inwestycji wzmocniona zostanie konstrukcja drogi, rozbudowanych zostanie 12 skrzyżowań, przebudowane zostaną i wybudowane nowe chodniki, a także przystanki autobusowe, a zjazdy utwardzone. Usprawniony ma być system odwodnienia. Planowany jest także remont kładki dla pieszych i mostu przez rów oraz przebudowa oświetlenia drogowego, a mieszkańcy Kalinowic doczekają się w końcu sygnalizacji świetlnej.

Czas na światła

Światła pojawią się na skrzyżowaniu „siedemnastki” z drogą gminną (łączącą „17” z krajową „74”) i powiatową w kierunku Krasnobrodu. W okolicach skrzyżowania znajduje się przejście dla pieszych, z którego korzystają dzieci uczęszczające do pobliskiej szkoły, a kierowcom wyjeżdżającym z dróg podrzędnych trudno włączyć się do ruchu. Tworzą się tam korki, zdarzają się kolizje i wypadki. Mieszkańcy Kalinowic od lat domagali się wybudowania sygnalizacji świetlnej, blokując ostatecznie drogę. W końcu się udało. – Sygnalizacja jest w trakcie budowy – informuje Łukasz Minkiewicz, rzecznik prasowy lubelskiego oddziału GDDKiA. – Na tę chwilę termin uruchomienia nie jest znany.

Pojawiły się trudności

Kierowcy przyzwyczaili się do utrudnień, ale niektórych mieszkańców Kalinowic, Wólki Panieńskiej, Jatutowa czy Łabuniek Pierwszych nie zadowala stan zaawansowania prac. – Realizacja inwestycji jest tragiczna – uważa Ryszard Gliwiński, wójt gminy Zamość. – Wykonawca nie dba o bezpieczeństwo użytkowników drogi, w tym pieszych. Część chodników jest już zrobiona, ale przy chodnikach znajdują się głębokie wykopy, które na dziś nie są zabezpieczone. Obiecali, że w pierwszej kolejności zajmą się skrzyżowaniem w Kalinowicach, instalując tam światła. Fakty są takie, że rozgrzebali tam wszystko i trudno w tej chwili przez to skrzyżowanie przejechać czy przejść. Mało ciekawie to wszystko wygląda.

Wójt Gliwiński dodaje, że te problemy były poruszane na sesjach rady gminy, m.in. przez radnego Wojciecha Suchowicza z Wólki Panieńskiej. Samorząd interweniował u zarządcy drogi, ale nic to nie dało.

Łukasz Minkiewicz zapewnia, że zadanie realizowane jest zgodnie z umową, choć pojawiły się trudności. – Ze względu na stwierdzenie odmiennych warunków realizacyjnych od tych, które były przewidziane w dokumentacji projektowej, konieczne było zwiększenie zakresu robót – informuje rzecznik lubelskiej GDDKiA.

Trzeba poczekać

Przede wszystkim zwiększeniu uległ zakres robót ziemnych. W związku z tym wykonawca zgłosił potrzebę wydłużenia terminu realizacji inwestycji, co w chwili obecnej GDDKiA analizuje.

Niedawno zamknięto ul. Krasnobrodzką w Zamościu (od strony Kalinowic). Ma to związek z rozbudową systemu odwodnienia drogi. – Przez ulicę Krasnobrodzką przebiegać będzie rów kryty, który będzie odprowadzał wody opadowe, zebrane z drogi krajowej nr 17 – wyjaśnia Minkiewicz.

Wszyscy dobrze wiedzą, że rozbudowa „siedemnastki” to inwestycja długo oczekiwana. Użytkownikom nie pozostaje nic innego, jak uzbroić się w cierpliwość. – Przy rozbudowywanej drodze mieści się szkoła i hospicjum w Łabuńkach Pierwszych, dlatego cieszymy się, że po obu stronach drogi – od hospicjum do stacji paliw – będą chodniki i przybędzie oświetlonych przejść dla pieszych – mówi wójt gminy Łabunie Mariusz Kukiełka.

Zarządca drogi zwraca się do kierowców i pieszych o szczególną ostrożność oraz stosowanie się do oznakowania tymczasowej organizacji ruchu. Wszystko wskazuje na to, że inwestycji nie da się zakończyć zgodnie z założeniami, czyli w pierwszym kwartale przyszłego roku.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Lokalny 30.03.2024 02:44
Ta firma i ten remont to jest dno i wodorosty i dwa metry mułu

Marcin 23.06.2023 14:21
Często jeżdżę rowerem z Zamościa w kierunku Łabuń. To co widzę po drodze to jakaś kpina. Drogą strach jechać, bo wąska i nikt nie zwraca uwagi na rowerzystę. Chodnikami jedzie się fatalnie jak po polnej drodze. Pomimo tego, że dopiero co ułożone, powstają duże szczeliny między kostkami (które przesuwają się) i prawie koło w nie wpada... Po tych chodnikach źle się chodzi a co mówić o jakiejkolwiek jeździe czymkolwiek. Oczywiście ścieżki rowerowej brak, bo po co... szkoda pieniędzy na bezpieczeństwo rowerzystów. W niektórych miejscach chodniki już są zapadnięte. Trzeba uważać, żeby się w tych zapadliskach nie wywrócić. Nie wspomnę o wjazdach do posesji. Niektórzy będą musieli zmienić samochody na jakieś terenowe, żeby się wydostać i nie zawiesić na podwoziu. Rowy tak głębokie, że jakby człowiek wpadł to ciężko byłoby z takiego wyjść... Woda stoi, bo nie ma gdzie odpłynąć. A słupy latarni w Kalinowicach? Nie dość, że prawie na drodze stoją, to żeby choć jeden był w pionie... Jakby ktoś powbijał paliki po groch. Tak to wygląda. Moim zdaniem najgorszy wykonawca projektu jaki może być. Zbieranina ludzi - zapewne bezrobotnych nie mających pojęcia o takich pracach i sprzętu zapożyczonego od firm i firemek... Ciekawe kto jest odpowiedzialny za ten przetarg? Wygrała najsłabsza firma, nie mająca bladego pojęcia o takich pracach. Widać, że zaproponowali najniższą cenę za wykonanie. Tragedia to mało powiedziane. Ciekawe jak będzie wyglądać odbiór drogi. Oj pewnie posypią się grube pieniądze na łapówki, żeby tę nędzę jakoś przepchnąć i nie robić wszystkiego na nowo...

Aldona 29.09.2022 12:32
Zarządca drogi zwraca się do kierowców i pieszych o szczególną ostrożność oraz stosowanie się do oznakowania tymczasowej organizacji ruchu Na co czekać-pora kończyć to niedbalstwo !!!!

 

 

Reklama
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkowaćAutor komentarza: PO to złoTreść komentarza: taaaak. tak samo jak GeblewiczowiData dodania komentarza: 22.11.2024, 11:10Źródło komentarza: Nigdy nie rób tak na drodze ekspresowej! GDDKiA publikuje nagranie ku przestrodze [VIDEO]Autor komentarza: RomanTreść komentarza: patrolowali na ul. Granicznej ? Na ulicy Granicznej od kliku lat autobusy MZK zatrzymują się na zakazie.. Nie ma przystanku a ludzie wysiadają i wsiadają. I nikt nigdy tego nie widział ? Czy może patroluja ślepi ?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:08Źródło komentarza: Zamość: Był poszukiwany, miał dożywotni zakaz kierowania i 4 promile, gdy został zatrzymanyAutor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Jest jednak pewna różnica. Konflikty z Ukraińcami za ostatnie 200 lat: Wołyń, wojna 1919. Konflikty z Rosją za ostatnie 200 lat: wsadzenie marionetkowego rządu Bieruta i 40 lat gospodarczego pasożytnictwa, masowe gwałty i rabunki dokonywane przez czerwonoarmistów, przyczółek Czerniakowski (żołnierze Berlinga zostali wysłani na pewną śmierć), 17 września, mord w Katyniu, deportacje do Kazachstanu, Obława Augustowska, krwawe stłumienie akcji Burza, wymordowanie obrońców Grodna, tzw. "proces szesnastu", tzw. Tragedia Górnośląska (1945), operacja polska NKWD, wojna 1920, zsyłki na Sybir, ponad sto lat wynarodowiania, krwawe stłumienie powstania styczniowego i listopadowego.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 09:46Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Da, da, tavarisz. Jak zawsze zły zachód sprowokował miłującą pokój Rosję. Dziwne tylko, że za każdym razem, to ruskie czołgi wjeżdżają pierwsze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 09:15Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: XxlTreść komentarza: Tera może do kryminalnej wezmo....?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 22:12Źródło komentarza: Zamość: Policjant w czasie wolnym od służby zatrzymał poszukiwanego
Reklama