Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Witold Kołodziejski oraz Michał Mulawa, wicemarszałek województwa lubelskiego, uruchomili pierwszą w województwie szerokopasmową sieć internetową na obszarach wiejskich. Zbudowano ją w ramach rządowego Programu Operacyjnego "Polska Cyfrowa". Ma on zapewnić dostęp do szybkiego internetu (nie mniej niż 100 megabitów na sekundę). Hrubieszowska Telewizja Kablowa w ramach tego programu wybudowała sieć w siedmiu gminach powiatu hrubieszowskiego. Prace rozpoczęto w 2019 r.
– Użyliśmy tzw. marszałkowskiej sieci. Stanowi ona szkielet sieci szybkiego internetu, z której korzysta Hrubieszowska Telewizja Kablowa. Sieć marszałkowską wybudowano około dekadę temu. To 450 km kabli światłowodowych i 25 masztów radiowych. Dzięki nim szybki internet dociera również do gospodarstw położonych z dala od sieci kablowej. W sumie szybki internet doprowadzono do 12 317 domów w powiecie hrubieszowskim – podsumowuje Łukasz Pałucki, prokurent spółki Hrubieszowska Telewizja Kablowa.
Część mieszkańców powiatu już od roku korzysta z dostępu do szybkiego internetu. Obecnie HTK dostarczyła go do ostatnich gospodarstw domowych.
– Czynnością zakańczającą tę inwestycje było uruchomienie ostatniej transmisji do Chłopiatyna (gm. Dołhobyczów). Zrobili to nasi goście: wicemarszałek województwa lubelskiego i przewodniczący KRRiTV. Praktycznie w ten sposób zakończyliśmy budowę sieci szybkiego internetu w powiecie hrubieszowskim – zaznacza Łukasz Pałucki, z HTK sp. z o.o.
Gminy Hrubieszów i Trzeszczany zostały nagrodzone statuetkami „Gmina Inwestycji Telekomunikacyjnych". Odebrali je wójtowie tych gmin Tomasz Zając i Stanisław Czarnota. Statuetki są nagrodami dla gmin sprzyjających budowie sieci z szybkim internetem. Gminy Hrubieszów i Trzeszczany obniżyły inwestorom należności z tytułu podatku od budowli, dzięki czemu koszt inwestycji był znacząco niższy. Na obniżce podatku skorzystają również mieszkańcy obydwu gmin. Będą płacić o 10 zł mniej miesięcznie za korzystanie z szybkiego internetu niż mieszkańcy pozostałych pięciu gmin, które nie zdecydowały się na wprowadzenie tej ulgi.
Goście zaroszeni na uroczystości mogli obejrzeć studio telewizji powiatowej i zapoznać się z jego możliwościami technicznymi. Telewizja nie ma stałej ramówki. Okazjonalnie prezentowane są tam relacje i transmisje z różnych ważnych wydarzeń w powiecie i regionie.
Napisz komentarz
Komentarze