Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 21:07
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

Grabowiec/Bereść: Upamiętnią zamordowaną przez ukraińskich nacjonalistów rodzinę

Mają już niemal wszystkie opinie i pozwolenia, a także wstępny projekt, ale tablica upamiętniająca zamordowaną przez ukraińskich nacjonalistów rodzinę Kozłowskich zostanie wykonana, zamontowana i odsłonięta na cmentarzu wojennym w Bereściu dopiero w przyszłym roku. – Musimy dopełnić niezbędne formalności – przekonują władze samorządowe Grabowca.
Grabowiec/Bereść: Upamiętnią zamordowaną przez ukraińskich nacjonalistów rodzinę
Ciała zamordowanych spoczęły na cmentarzu w Grabowcu.

Historię tej rodziny przedstawiliśmy po raz pierwszy na łamach „Kroniki Tygodnia” trzy lata temu. 45-letni Wojciech Kozłowski wraz z 44-letnią żoną Katarzyną oraz trojgiem dzieci (20-letnią Janiną, 17-letnią Genowefą i 14-letnią Wandą) został zamordowany przez Ukraińców 12 czerwca 1944 r. w kolonii Obłyczyn pod Grabowcem w ówczesnym powiecie hrubieszowskim. – Podobno z rzezi ocalał syn Kozłowskich, ale to nie jest potwierdzone – opowiadał nam wtedy Marek Gąska z Grabowca, który wraz z mieszkańcami zwrócił się do władz gminy o upamiętnienie zamordowanych.

Dwoje się uratowało

Próbowaliśmy dotrzeć do najstarszych mieszkańców gminy Grabowiec, żeby się dowiedzieć, czy słyszeli coś na temat uratowanego syna Kozłowskich. Pozyskane informacje utwierdzały nas w przekonaniu, że chłopiec faktycznie przeżył napad banderowców, ale o jego dalszych losach nikt nic nie wiedział.

Sytuacja wyjaśniła się po artykule „Zabici przez UPA” z 18 czerwca 2019 r. Do naszej redakcji zgłosił się mieszkaniec Zamościa. – Napad przeżyło nie jedno, ale dwoje dzieci: najmłodsze i najstarsze. To był mój wujek Lucjan Kozłowski i moja mama – powiedział nam Mieczysław Maciejewski, syn Zofii Kozłowskiej.

Zabici przez UPA

12 czerwca 1944 r. – Ukraińcy zapędzili całą rodzinę do mieszkania i pierwszego zabili dziadka – mówił pan Mieczysław. – W komorze. Z pistoletu. Mama słyszała suchy trzask. Sama schowała się z najmłodszym bratem pod łóżko i dzięki temu przeżyli napad.

Lucjan Kozłowski miał wtedy 12 lat, jego siostra była o 10 lat starsza.

Po dokonaniu zbrodni Ukraińcy podpalili mieszkanie. Lucjanowi i Zofii w ostatniej chwili udało się uciec z płonącego domu.

Ciała zamordowanych spoczęły na grabowieckim cmentarzu, ale w księgach metrykalnych nie zachował się żaden zapis dotyczący tego pochówku. Na tablicy nagrobnej znalazła się informacja, że „zginęli śmiercią tragiczną”. Kilka lat temu ktoś umieścił obok tabliczkę z napisem „Zamordowani przez UPA”. Ale tabliczka szybko zniknęła.

Lucjan Kozłowski po wojnie mieszkał w Tarnowie, a jego siostra Zofia w Zamościu. Oboje już nie żyją.

W majątku Poznańskich

Wojciech Kozłowski zarządzał w kolonii Obłyczyn majątkiem Poznańskich. Nie wiadomo, jak długo mieszkał tam z rodziną. Prawdopodobnie przed napadem jeden z miejscowych Ukraińców ostrzegł go, żeby zabierał rodzinę i uciekał, bo może wydarzyć się coś złego. Ale nie posłuchał...

Kto zamordował rodzinę Kozłowskich? W pracy Mariusza Zajączkowskiego „Ukraińskie podziemie na Lubelszczyźnie w okresie okupacji niemieckiej 1939-1944” znajdują się informacje o aktywności oddziałów UPA w rejonie Grabowca i Tyszowiec w dniach 9-14 czerwca 1944 r. Ale równie dobrze – jak zauważa Michał Durakiewicz z Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Lublinie – mógł to być odwet miejscowych Ukraińców za zniszczenie kilka miesięcy wcześniej przez polskie oddziały pobliskiego Bereścia, który stanowił bazę ukraińskich nacjonalistów.

Ocalić od zapomnienia

Dwa lata temu grupa mieszkańców gminy Grabowiec zwróciła się do władz samorządowych o podjęcie działań w „zakresie wykonania i umieszczenia stosownej tablicy” upamiętniającej bestialsko zamordowaną rodzinę Kozłowskich, a także tablicy informacyjnej. Ta pierwsza powinna być eksponowana na cmentarzu wojennym w Bereściu, natomiast tablica informacyjna powinna stanąć w miejscu po byłej kolonii Obłyczyn. Petycja, pod którą podpisało się 28 osób, trafiła do wójta Grabowca Bartosza Popka i przewodniczącej Rady Gminy Grabowiec Elżbiety Czaty.

Najpierw – jak przekonuje wójt Grabowca – IPN musiał zaopiniować treść napisu na tablicy. Później gmina czekała na wydanie przez wojewodę lubelskiego decyzji zezwalającej na posadowienie tablicy, a także na decyzję lubelskiego konserwatora zabytków. Na początku br. projekt tablicy został przesłany do zatwierdzenia przez wojewodę lubelskiego. „Długi okres oczekiwania na poszczególne zezwolenia, które są niezbędne do posadowienia takowej tablicy wpływa na opóźnienie realizacji zadania. Obecnie oczekujemy na mapę do celów projektowych, która jest niezbędna do ustawienia w/w tablicy na cmentarzu wpisanym do rejestru zabytków” – czytamy w piśmie z Urzędu Gminy Grabowiec.

Czekając na tablicę

Zezwolenie od wojewody lubelskiego na przeprowadzenie prac na cmentarzu w Bereściu ważne jest do końca br., dlatego gmina będzie zmuszona do zwrócenia się o wydłużenie tego terminu. – W momencie uzyskania mapy, zlecone zostanie wykonanie projektu budowlanego, a następnie, po uzyskaniu pozwolenia na budowę, zlecimy wykonanie i zamontowanie tablicy – informuje wójt Bartosz Popek. – Środki na ten cel są już zaplanowane i z pewnością zostanie ona wykonana w pierwszym półroczu 2023 r.

Wiadomo, że na tablicy o wymiarach 100x75 cm znajdzie się napis: „Nie o zemstę, lecz o pamięć wojny wołają ofiary wojny. Panie Boże, jeśli My zapomnimy o nich, Ty zapomnij o nas. PAMIĘCI RODZINY KOZŁOWSKICH: Wojciecha – 45 lat, Katarzyny – 44 lata, Janiny – 20 lat, Genowefy – 17 lat, Wandy – 14 lat, którzy ponieśli śmierć z rąk ukraińskich nacjonalistów 12 czerwca 1944 r. w Kolonii Obłyczyn. Mieszkańcy Gminy Grabowiec”.

Być może uda się ją poświecić i odsłonić w 79. rocznicę mordu.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Wołyń Pamiętamy 02.04.2023 10:41
Ta akcja Rosji to kara za zbrodnie na Polakach, już ponad 400 tys nazioli poszło się witać z banderą a ponad 280 tys zaginionych, na stronie reżimu kijowskiego było 25 tys podpisów pod petycją matek bandytów " gdzie mój syn" zanim zablokowali, na innym forum było ich ponad 360 tys. Wciąż za mało!

Szczęśćia życzy WołyniakDomyślacie się jakie szczęście było Wołyniaków hahahhaTego wam życze 20.10.2022 22:33
Serio ale jak w pierwszych miesiącach wojny w Polsce jest jakaś młoda co czysto po polsku mówi i uciekinier wojenny z Włodzimierza wołyńskiego hahahah. Od Włodzimierza po Łuck Upańcy polaków wymordowali a teraz przyjeżdzają po pomoc. Co ebane IPN w okolicacg Dołchobydzowa znalało jak szukalo Basaja Rysia a ukraińscy Popi na ekshumacji sie pojawili. UPA rozgruwa IPN do wykopuwania swoich. Bo na bank wiedzą uje Upańcy, gdzie Basaja Rysia zakopali. Bandyci z UPA Karma wraca i wstydzicie sie flag Bandery co?????????????

500+ Dla ukraińca co za rozrzutność hahahah 20.10.2022 22:17
Upańcy - patykiem rysowana długa kreska z Wołynia moją rodzine wygnaliście a teraz ja tu mieszkam. Wypiepszać na Wołyń z którego wygnaliścxie moich przodków UPAŃCY i nie życze sobie zeby Sawa jeżdził spisywał każdy krzyżyk i dopisywał historię do niego. Jedz walcz o Donbas hahahah

obstawić Sahryń i Bereść potami ze zbrodni UPA 20.10.2022 22:12
Sachryń Bereść Twierdze UPA Zaorać. Albo postawić pomniki opisami zbrodni UPAŃCÓW jak dzieci w słome zawijali i podpalali dla zabawy a w tle film WOłyń żeby ścierfo postbanderowskie nie zmieniało historii

Nigdy nie stane w obronie Ukrańca, UPAŃCA mordercy mojej rodziny 20.10.2022 22:07
rutalne stwierdzenie ale bywałem na Ukrainie za ZZSSR i widziałem jak ukraińskie qurfy traktują poniżająco Polaków bo w latach 80 żyło im sie jeszcze dobrze jak u nas sie rozpadało. Na ich tamożniach celnicy Polaka jak ścierfo traktowali. Taki sam teraz mam stosunek do Ukraińca jak mieli do mnie lata temu na granicach. I niech sie cieszą ze nie mam podejścia do nich jak dziadkowie z wołynia bo bym z nich hohoły ze słomy robił. Co za fałszywy naród .

Pomóż UPAŃCOWI przetrwac zime 20.10.2022 21:58
Dziwne ze mają Ukraińcy takie ebane zadufanie w sobie ze tylko oni. Dla mnie to jest zbiór narodów jak Jugosławia. Odwieczny konflinkt. OK Ukraińcy - kozacy - Zaporoże. Krym Tatarzy morgowani przez sowietów. Ruś Kijowska to nie sicz zaporowska. A to ze horda kozaków kiedyś podjechałaq pod Hrubieszów hahahah. Żelazny Feliks był Polakiem a jego Czeka wam głód zrobiło w latach 30 stych. Rozpatryjąc zasięg Feliksa Dzierżyńskiego i waszego Chmielnickiego. To granice Polsli kończą sie w chinach i Wietnaqmie hahahah Dekle UPAŃŚKIE

ebani fanatycy morderców świętujecie sztendere i bandere 20.10.2022 21:50
Bereść to powinna być zakała w umysłach Ukraińców jak Sahryń. Piepszone twierdze UPA z jednostkami SS i magazynami uzbrojenia. Teraz dziady udają że Jedwabne opłakują jak SS niemieckie do psychiatryka trafiało jak widzueli co ukraińcy robią z żydami. Jedwabne hhahahaha kijowska martyrologia gdzie katami i strzelcami byli UPAŃCY. Rok bandery we Lwowie, Słabe fajerwerki jakoś, Gdzie fosforówki w rok Bandery nad Lwowem. Ukraińskim Lwowem oczywiście. Centrum przez Polaków budowane.

 

 

Reklama
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama