Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 22:00
Reklama
Reklama Baner reklamowy A1 Fit&Healtly

Sejm ustalił maksymalne ceny prądu w 2023 roku. Znamy kwoty

20 października Sejm przyjął ustawę o środkach nadzwyczajnych, mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparcie niektórych odbiorców w 2023 r. Tym samym została ustalona maksymalna cena prądu, która będzie obowiązywała w 2023 roku po wykorzystaniu limitu tańszej energii.
Sejm ustalił maksymalne ceny prądu w 2023 roku. Znamy kwoty
20 października Sejm przyjął ustawę o środkach nadzwyczajnych, mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparcie niektórych odbiorców w 2023 r. Tym samym została ustalona maksymalna cena prądu, która będzie obowiązywała w 2023 roku po wykorzystaniu limitu tańszej energii

Źródło: iStock

Ustawa wprowadza mechanizm ceny maksymalnej, stosowanej w rozliczeniach z uprawnionymi odbiorcami. Dla gospodarstw domowych ma ona wynieść 693 zł za megawatogodzinę (MWh) po przekroczeniu rocznych limitów zużycia (2, 2,6 lub 3 MWh). 

Przypominamy, że limit dla gospodarstw domowych wynosi 2 tys. kWh (do tego limitu cena w 2023 r. została zamrożona na poziomie ceny roku 2022). Dla rodzin z osobą niepełnosprawną limit wynosi 2,6 tys. kWh, dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny i rodzin rolniczych 3 tys. kWh. 

Rząd zapewnia, że sprzedawcy energii otrzymają rekompensaty za stosowanie w rozliczeniach z odbiorcami maksymalnych cen. Sprzedawcom energii będą przysługiwały rekompensaty. Przeznaczy na nie 19,7 mld zł. 

Ustalono również maksymalne ceny prądu dla rolników, samorządów i małych i średnich przedsiębiorców. W przypadku samorządów, mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw oraz rolników ma to być 785 zł/MWh. Cena obejmie również podmioty wrażliwe, takie jak np. szpitale czy szkoły. Cena ta będzie obowiązywać dla oświetlenia dróg, ulic mostów, wodociągów, zaopatrzenia w wodę, ochronę zdrowia, transport drogowy, utrzymanie obiektów użyteczności, a także obiektów sportowych. 

Obowiązek stosowania w rozliczeniach z odbiorcami uprawnionymi cen nie wyższych niż cena maksymalna ma zostać nałożony w okresie od 1 grudnia 2022 r. do 31 grudnia 2023 r.

Ustawą zajmie się teraz Senat. 

Więcej ciekawych informacji na stronie głównej Kroniki Tygodnia.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama