Powitanie chlebem i solą samorządowców z obu stron granicy odbyło się przy wejściu do zabytkowego parku dawnej posiadłości Potockich w Tartakowie.
Przed ruinami pałacu młodzież przedstawiła historię ziemi Tartakowskiej oraz krótką inscenizację o miłości polskiej szlachcianki i ukraińskiego kozaka. Później delegacje zwiedziły kościół katolicki, gdzie od 1764 do 1944 roku znajdował się słynący łaskami obraz Matki Bożej Tartakowskiej. Po ekumenicznej modlitwie z udziałem duchownych trzech obrządków - katolickiego, prawosławnego i greckokatolickiego, uczestnicy uroczystości udali się do szkoły, gdzie wzięli udział w koncertach polskich i ukraińskich zespołów.
Ta sąsiedzka wizyta była okazją do przekazania stronie ukraińskiej podręczników i książek w języku polskim, zebranych przez mieszkańców gminy Telatyn dla ukraińskich szkół, gdzie odbywają się lekcje języka polskiego.
Gmina Telatyn zamierza kontynuować tę międzynarodową współpracę. W planach są wspólne projekty dotyczące m.in. budowy dróg i kanalizacji. Oba samorządy chcą też zorganizować wspólne Dni Dobrosąsiedztwa.
Napisz komentarz
Komentarze