Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 22 grudnia 2024 12:42
Reklama Baner reklamowy A1
Reklama

Niemal jedna piąta Polaków żyje z grzybem

Wielu Polaków boryka się z trudnymi warunkami mieszkaniowymi. I nie zmienią ich bez wsparcia z zewnątrz. A rosnące rachunki za prąd jeszcze bardziej wpychają ich w biedę.

W Polsce jest ok 14,2 mln budynków. 70 proc. spośród nich nie spełnia standardów efektywności energetycznej i wymaga renowacji.

Aż 17 proc. Polaków żyje w bardzo trudnych warunkach mieszkaniowych. Średnio co czwarty boryka się z brakiem dostępu do światła dziennego, wilgocią i grzybem, chłodem i hałasem. Dotyczy to aż 9,4 mln osób. 

Te ponure dane pochodzą z siódmej edycji „Barometru zdrowych domów”, raportu firmy VELUX, który opisała Newseria.

Potrzebujemy mieszkań przystępnych cenowo

Według danych najnowszego barometru, aż 4,2 mln Polaków (11 proc.) żyje w mieszkaniach, w których są wilgoć i grzyb, a 1,5 mln (4 proc.) w mieszkaniach zbyt ciemnych i w słabo doświetlonych budynkach, co może powodować m.in. depresję czy problemy ze snem. Około 4,9 mln Polaków (13 proc.) jest narażonych na zbytni hałas w swoim mieszkaniu.

Jak podkreślają autorzy raportu, osoby narażone na działanie wszystkich tych czynników w porównaniu z osobami mieszkającymi w zdrowych domach są czterokrotnie bardziej zagrożone astmą, problemami z oddychaniem czy chorobami układu krążenia. Ta liczba wzrasta jeszcze bardziej w przypadku dzieci.

W Polsce ważne jest budowanie mieszkań nie tylko efektywnych energetycznie, ale i przystępnych cenowo – podkreślają eksperci. Zwłaszcza że ponad 17 proc. Polaków żyje w trudnych lub bardzo trudnych warunkach mieszkaniowych, a 65 proc. nie ma wystarczających oszczędności, żeby utrzymać swój zwykły standard życia dłużej niż 3 miesiące. Bez obawy o popełnienie większego błędu można założyć, że renowacja domu lub inwestycja w poprawę jakości życia w mieszkaniu jest na dole ich listy priorytetów.

Wyższe rachunki za prąd pogłębiają ubóstwo

W Polsce problemem jest również ubóstwo energetyczne. W dużym stopniu odpowiedzialne za to są właśnie budynki wymagające natychmiastowej termomodernizacji.

– Ubóstwo energetyczne wynika z kilku czynników. Jednym z nich są niskie dochody gospodarstwa domowego, drugim – wysokie ceny energii lub ogrzewania, a trzecim stan budynku lub mieszkania – wylicza Katarzyna Przybylska, kierowniczka ds. rzecznictwa Fundacji Habitat for Humanity Poland, w rozmowie z Newserią.

I dodaje: – Żeby ograniczyć ubóstwo energetyczne na poziomie systemowym, trzeba odpowiedzieć na wszystkie te trzy czynniki, zwracając szczególną uwagę na poprawę efektywności energetycznej. Czasem wymaga to niewielkich prac, np. wymiany czy ocieplenia okien, dachu i elewacji, dzięki czemu ciepło i energia nie będą uciekały z budynku.

Bo teraz ok. 1,5 mln Polaków (4 proc.) nie jest w stanie utrzymać odpowiedniego ciepła w swoim domu, a wśród osób o niskich dochodach ten wskaźnik sięga już 12 proc.

Jeszcze bardziej ponure dane podaje Polski Instytut Ekonomiczny w Polsce ubóstwo energetyczne dotyka w sumie aż 21,4 proc. gospodarstw domowych. I ta grupa – nie pozostawia złudzeń PIT – będzie się powiększać wraz ze wzrostem rachunków za energię.

 

 


 

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Obywatel RP 08.11.2022 20:03
Prawda. Moja rodzina mieszka w bloku!! ze sporym grzybem na ścianie. Mało tego ja i brat jesteśmy uczuleni na pleśń. Mamy także inne problemy ze zdrowiem. Grzyb powstał, bo na zewnątrz budynku bloku była dziura, czyli powstał z nie naszej winy. Wielcy rządzący w Zamościu, a raczej ich pachołki radzą wietrzyć całymi dniami mieszkanie zamiast cokolwiek pomóc a podkreślam, że zima się zbliża i wtedy dobrze jak na godzinę się przewietrzy mieszkanie. Chorujemy średnio co miesiąc przez grzyb na ścianie. Grozi nam astma a nawet gorsze powikłania bo wszyscy już mamy zaawansowany nieżyt nosa. Od wielu miesięcy nie można się dobłagać o odpowiednią pomoc. Oferują DPS :D

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
ReklamaBaner rekalmowy formy Alustal
ReklamaBaner reklamowy w dodatku Święta firmy Agroradek
ReklamaBaner- dodatek święta firmy Stalprodukt
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: KasiaTreść komentarza: I jak polepszyło się w Hrubieszowie i w okolicach, jak chciałeś panowania tfuska i lewaków🤬Pokarz jaki masz dobrobytData dodania komentarza: 21.12.2024, 22:34Źródło komentarza: Pożegnanie odchodzącego Zarządu Powiatu Hrubieszowskiego drogo kosztowałoAutor komentarza: KałodziejczakTreść komentarza: Rudy Folksdojcz krzyczał wtedy że to Wina PISu ! To samo było w odrze , ale według jednej mądrej inaczej z PełO winą było to że Po Odrze pływają statki które WYPIJAJA wodę rybom i te się duszą bo wody jest za mało !!! :) Wspaniała jest ta władza , jak widok psiego gófna na trawniku przy chodniku !Data dodania komentarza: 21.12.2024, 21:47Źródło komentarza: Hrubieszów: Ekologiczna katastrofa umorzona po raz drugiAutor komentarza: Praworządny zamachTreść komentarza: W Magdeburgu na zaproszenie Makreli i TfuSSka zamachowcy zabijają już PO raz POnad 50ty ilu jest u nas 10.000 czy więcej POpierający ich Trzaskuś nie POwiedział ile nas kosztują, by nas wysadzać.Data dodania komentarza: 21.12.2024, 17:17Źródło komentarza: Prezydent Warszawy w Hrubieszowie i WerbkowicachAutor komentarza: HahaTreść komentarza: Jak łatwo być błaznem w todze i grubą kasę brać za co? pseudo praworządność, a wszystkie ryby POzdychane były uśmiechnięte taki wyrok to POśmiewisko i zachęta truć, truć,truć bezkarnie ale z uśmiechem i środkowym palcem.Data dodania komentarza: 21.12.2024, 16:43Źródło komentarza: Hrubieszów: Ekologiczna katastrofa umorzona po raz drugiAutor komentarza: halloTreść komentarza: Eee tam ,angielski to wszyscy znają a ja chciałabym nauczyć się jeszcze języka niemieckiego bo to przyszłość.Data dodania komentarza: 21.12.2024, 14:58Źródło komentarza: Zamość: Bacalarus i Akademia Zamojska wspierają rozwój studentówAutor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Co ciekawe cena masła nie rośnie po raz pierwszy. W 2022 była nawet wyższa, ale wtedy nikt nie robił afery.Data dodania komentarza: 21.12.2024, 14:56Źródło komentarza: Od cen masła pęka głowa. Zwłaszcza przed świętami. Rząd wkracza do akcji
Reklama