Festiwal Kuchni Świętego Marcina w Zamku Janów Podlaski rozpocznie się 11 listopada. Wtedy w zamkowej restauracji "U Biskupów" zagoszczą gęsina i rogale świętomarcińskie. Goście restauracji będą mogli posmakować dań przez cały tydzień.
Zwieńczeniem festiwalu będzie natomiast prawdziwa podlaska biesiada – będzie można skosztować specjałów kuchni polskiej i potańczyć w ramach zabawy (przed)andrzejkowej. "Jeśli jest Wam bliska wschodnia gościnność, nie może Was zabraknąć!" – zachęcają organizatorzy. Odbędzie się ona 19 listopada o godz. 19:00. Bilet wstępu na biesiadę w cenie 30 zł / os. Na wydarzenie obowiązuje rezerwacja miejsc pod nr. tel. 83 379 08 50 oraz adresem e-mail: [email protected].
Festiwal będzie też okazją do uczczenia imienin słynnych solenizantów najbliższych tygodni: Marcina (11 listopada), Andrzeja (30 listopada), Barbary (4 grudnia) oraz Mikołaja (6 grudnia). Dla osób, noszących te imiona, Zamek Janów Podlaski przygotował specjalne promocyjne oferty noclegowe, a bilet wstępu dla solenizantów na imprezę 19 listopada kosztować będzie jedynie 1 zł.
Impreza jest nawiązaniem do wielowiekowej tradycji obchodów Dnia św. Marcina. Wspominany jest on 11 listopada. Św. Marcin miał spotkać na swojej drodze ubogiego człowieka, który był prawie nagi. Podzielił się więc z nim płaszczem żołnierskim. Dlatego został patronem ubogich i żołnierzy. Inna z historii o św. Marcinie głosi, że gdy chciano nadać mu sakrę biskupią – on tego odmówił. Ukrył się przed wysłannikiem papieża, ale jego kryjówkę zdradziła swoim gęganiem gęś. Za wydanie św. Marcina ludowi, gęsi swą karę ponoszą do dziś... Od tego wziął się zwyczaj pieczenia gęsi na 11 listopada.
Niegdyś Dzień Świętego Marcina, oznaczał oficjalnie zakończenie roku gospodarskiego w rolnictwie i zakończenie jesieni. Tradycyjne świętowanie obejmowało wesołe zabawy z tańcami, wróżby i charakterystyczne potrawy, nawiązujące do barwnej legendy o żywocie świętego. Wiązał się z tym zwyczaj zanoszenia tłustych gęsi do dworu, do klasztoru i do kościoła. Niektóre wsie, organizowały w dzień św. Marcina konkursy na najokazalszą gęś.
Napisz komentarz
Komentarze