Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 30 marca 2025 07:51
Reklama
Reklama

Festiwal Kuchni Świętego Marcina w Zamku Janów Podlaski

Reklama
11 listopada to nie tylko Narodowe Święto Niepodległości, ale też wspomnienie o św. Marcinie. Niegdyś ten dzień oznaczał oficjalne zakończenie roku w rolnictwie, a tradycyjnie świętowanie obejmowało wesołe zabawy z tańcami. Ze św. Marcinem nierozerwalnie są związane tradycyjne potrawy, w tym przede wszystkim te z gęsiny. I to właśnie do tej tradycji powraca Zamek Janów Podlaski, organizując Festiwal Kuchni Świętego Marcina. Z tej okazji ma dla swoich gości, obchodzących w najbliższych tygodniach imieniny, wyjątkowe promocje. A wszystkich zaprasza na wspólne świętowanie. Słowo Podlasia jest patronem medialnym imprezy.
Festiwal Kuchni Świętego Marcina w Zamku Janów Podlaski
Zamek Janów Podlaski organizuje Festiwal Kuchni Świętego Marcina. Rozpocznie się on 11 listopada, a zakończy podlaską biesiadą 19 listopada

Autor: Paulina Chodyka-Łukaszuk

Festiwal Kuchni Świętego Marcina w Zamku Janów Podlaski rozpocznie się 11 listopada. Wtedy w zamkowej restauracji "U Biskupów" zagoszczą gęsina i rogale świętomarcińskie. Goście restauracji będą mogli posmakować dań przez cały tydzień. 

Reklama

Zwieńczeniem festiwalu będzie natomiast prawdziwa podlaska biesiada – będzie można skosztować specjałów kuchni polskiej i potańczyć w ramach zabawy (przed)andrzejkowej. "Jeśli jest Wam bliska wschodnia gościnność, nie może Was zabraknąć!" – zachęcają organizatorzy. Odbędzie się ona 19 listopada o godz. 19:00. Bilet wstępu na biesiadę w cenie 30 zł / os. Na wydarzenie obowiązuje rezerwacja miejsc pod nr. tel. 83 379 08 50 oraz adresem e-mail: recepcja@zamekjanowpodlaski.pl.

Festiwal będzie też okazją do uczczenia imienin słynnych solenizantów najbliższych tygodni: Marcina (11 listopada), Andrzeja (30 listopada), Barbary (4 grudnia) oraz Mikołaja (6 grudnia). Dla osób, noszących te imiona, Zamek Janów Podlaski przygotował specjalne promocyjne oferty noclegowe, a bilet wstępu dla solenizantów na imprezę 19 listopada kosztować będzie jedynie 1 zł. 

Impreza jest nawiązaniem do wielowiekowej tradycji obchodów Dnia św. Marcina. Wspominany jest on 11 listopada. Św. Marcin miał spotkać na swojej drodze ubogiego człowieka, który był prawie nagi. Podzielił się więc z nim płaszczem żołnierskim. Dlatego został patronem ubogich i żołnierzy. Inna z historii o św. Marcinie głosi, że gdy chciano nadać mu sakrę biskupią – on tego odmówił. Ukrył się przed wysłannikiem papieża, ale jego kryjówkę zdradziła swoim gęganiem gęś. Za wydanie św. Marcina ludowi, gęsi swą karę ponoszą do dziś... Od tego wziął się zwyczaj pieczenia gęsi na 11 listopada.

Niegdyś Dzień Świętego Marcina, oznaczał oficjalnie zakończenie roku gospodarskiego w rolnictwie i zakończenie jesieni. Tradycyjne świętowanie obejmowało wesołe zabawy z tańcami, wróżby i charakterystyczne potrawy, nawiązujące do barwnej legendy o żywocie świętego. Wiązał się z tym zwyczaj zanoszenia tłustych gęsi do dworu, do klasztoru i do kościoła. Niektóre wsie, organizowały w dzień św. Marcina konkursy na najokazalszą gęś. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
ReklamaBaner reklamowy B1 firmy WORK CENTRE
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: BrawoTreść komentarza: Bicie piany o PISOwską 13 napiszcie ile co miesiąc dostaje ciapaty bez lat pracy bo Jakubiak mówi o 12.000 tys to jest życie w Madrycie emerycie czarna pasta i do koncentracjon lager TfuSSka.Data dodania komentarza: 29.03.2025, 06:49Źródło komentarza: Zbliża się termin wypłat trzynastej emerytury. Sprawdź terminyAutor komentarza: GertrudaTreść komentarza: Prędkość 😐Data dodania komentarza: 28.03.2025, 19:59Źródło komentarza: Gm. Zwierzyniec: Tragiczny wypadek w Obroczy. Nie żyje 27-latka, która kierowała oplem [ZDJĘCIA]Autor komentarza: NikTreść komentarza: Chyba każdy samorząd gminy wprowadził to ulepszenie bo to są pieniądze. Świetlicę stoją przeważnie na gruntach gminy i nie ważne że jak były budowane gmina często nie dała złamanego grosza. Teraz jak są wyremontowane i dobrze doposażone ktoś nagle wpadł na pomysł że trzeba to ucywilizowac...czyli 150 netto plus prad i woda za wynajem do budżetu gminy.Data dodania komentarza: 28.03.2025, 17:39Źródło komentarza: W gm. Ulhówek nie było regulaminu korzystania ze świetlic. To nowość, która nie podoba się mieszkańcomAutor komentarza: Do MTreść komentarza: Racja i za nieterminowe wypłacanie wynagrodzeń ktoś powinien zostać ukarany. Nawet wiem kto...ale niestety są równi i równiejsi. Niektórym włos z głowy nie spadnie. Może zależy to od koloru włosów?Data dodania komentarza: 28.03.2025, 17:26Źródło komentarza: Wicestarosta hrubieszowski zarzucił protestującym kłamstwa. Związkowcy dali staroście 7 dniAutor komentarza: CamelTreść komentarza: Jako niezbędne postuluję utworzenie TWAOPDD czyli Towarzystwa Wzajemnej Adoracji Ojców Posiadających Dorosłe Dzieci. Bez tego nie widzę szans na rozwój miasta. Moja małżonka postuluje utworzenie KMG czyli Klubu Miłośników Garsonek. Z kolei mój dobry kolega wnosi o powołanie MKPWPSDP czyli Miejskiego Koła Przeciwników Wynoszenia Pustych Słoików Do PIWNICY. Dziękuję za uwagę.Data dodania komentarza: 28.03.2025, 15:22Źródło komentarza: Wiosenny reset w Hrubieszowie. Kobiece spotkanie pełne inspiracji. Zobacz zdjęciaAutor komentarza: emerytkaTreść komentarza: Tak co miesiąc, " a ile dostaniemy, a komu się należy, a kiedy, a czemu tam mało itd????? ile lat przepracowanych, ile i jakie składki taka emerytura, koniec kropka ! przestańcie o nas tyle gadać , są ważniejsze sprawy.Data dodania komentarza: 28.03.2025, 14:32Źródło komentarza: Zbliża się termin wypłat trzynastej emerytury. Sprawdź terminy
Reklama