Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 31 marca 2025 09:51
Reklama Baner reklamowy A1- Krok za krokiem
Reklama

Miliony Polaków ucieka od opłat za śmieci. Kombinujemy

Reklama
Skala jest porażająca: prawie 7 mln Polaków nie płaci za odpady. Równie słabo jest z ilością śmieci przekazywanych do recyklingu.

Raport „Gospodarowanie odpadami komunalnymi w 2020 r. Sprawozdania marszałków województw” przygotował Instytut Ochrony Środowiska (omówił Portal Samorządowy). Co z niego wynika?

Reklama

Według rejestrów w polskich gminach żyje ponad 35,5 mln mieszkańców. Według deklaracji… 28,8 mln. Ta rozbieżność – prawie 7 mln osób – najlepiej pokazuje, jak poważny jest problem unikania opłat. Słowem – kombinujemy. Spalamy śmieci w piecach, pozbywamy się odpadów w przydrożnych rowach i w lasach. To tylko  niektóre sposoby na ucieczkę od opłat.

W 2020 r. odebrano ponad 12,5 mln ton odpadów komunalnych, w tym 7,5 mln ton odpadów niesegregowanych (zmieszanych).

Na podstawie liczby mieszkańców województwa obliczono ilość wytwarzanych odpadów komunalnych zmieszanych (niesegregowanych) przez jednego mieszkańca. Ten wskaźnik wyniósł od 125,1 do 266,4 ton.

Raport Instytut Ochrony Środowiska pokazuje także inną naszą słabość: ilość odpadów, która trafia do recyklingu. W tej kategorii mieszczą się surowce rzeczywiście poddane recyklingowi, a nie tylko selektywnie zabrane. A to jest – jak pokazują dane – zasadnicza różnica.

Ze sprawozdań wynika, że na przykład w województwie mazowieckim z zebranych selektywnie około 700 mln ton do ponownego użycia trafiło ok. 330 mln. Niewiele lepiej jest w województwach małopolskim czy śląskim.

W sumie z 3 mln 990 tysięcy ton zebranych selektywnie odpadów do recyklingu trafiło 2 mln 880 tysięcy ton. Najwięcej było odpadów opakowaniowych ze szkła – 669,9 tys. ton oraz papieru – 538,8 tys. ton.

Średni wskaźnik efektywności segregacji dla Polski wyniósł 21,7 proc. Najwyższy poziom osiągnęło województwo wielkopolskie – 33,1, nieco niższy, bo 32,8 proc., pomorskie.

Po drugiej stronie znalazły się województwa świętokrzyskie – 11 proc. i warmińsko-mazurskie – 13,1 proc.

 


 

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
ReklamaBaner reklamowy B1 firmy WORK CENTRE
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: MhmTreść komentarza: Dobrze że chociaż groziData dodania komentarza: 31.03.2025, 08:55Źródło komentarza: Zabójstwo dwóch osób w Chełmie. Sprawcy najpierw ich skopali i pobili, potem podpalili! [ZDJĘCIA+FILM]Autor komentarza: BrawoTreść komentarza: Czemu rząd ma tak cały czas.Data dodania komentarza: 31.03.2025, 08:29Źródło komentarza: Przed nami zaćmienie Słońca. Zacznie się przed południemAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Aktywiszcze LGBTQ największy POżytek jak te ciapate cię zgwałcą i maczetą odetną czm chodzisz, robisz i myślisz wtedy już nie zrozumiesz.Data dodania komentarza: 31.03.2025, 08:28Źródło komentarza: Zbliża się termin wypłat trzynastej emerytury. Sprawdź terminyAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Kościół trwa ponad 2000 lat komuna lewacka kilkadziesiąt i wystarczy.Data dodania komentarza: 31.03.2025, 08:23Źródło komentarza: Kościół odpowiada Nowej Lewicy. Nie ma zgody na obcięcie pieniędzyAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Nikt nie chce się spalić.Data dodania komentarza: 31.03.2025, 08:19Źródło komentarza: Mało kto chce te pieniądze. A są do wzięcia na samochód elektrycznyAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Panie Burmistrzu więcej takich decyzji a niedługo w Lubyczy nic nie będzie Dziwię się właścicielowi gabinetu że jeszcze z Panem chce rozmawiać Wokoło słyszy się że NFZ nie ma na nic pieniędzy a tu lekką ręką pozbawia Pan swoich mieszkańców rehabilitacjiData dodania komentarza: 30.03.2025, 20:47Źródło komentarza: Lubycza Królewska: Batalia o gabinet fizjoterapii w szkole. Czy przedsiębiorca i burmistrz dojdą do porozumienia, czy dojdzie do likwidacji?
Reklama