Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 14:57
Reklama
Reklama

Zarząd Dróg Wojewódzkich o przygotowaniach do sezonu zimowego

Utrzymanie dróg w okresie zimowym należy do podstawowej działalności Zarządu Dróg Wojewódzkich w Lublinie. Głównym zadaniem w tym okresie jest zapewnienie przejazdu pojazdom i minimalizowanie utrudnień podczas poruszania się użytkowników po drogach wojewódzkich poprzez odśnieżanie i zwalczanie śliskości zimowej.
Zarząd Dróg Wojewódzkich o przygotowaniach do sezonu zimowego
Zarząd Dróg Wojewódzkich w Lublinie poinformował o przygotowaniach do sezonu zimowego 2022/2023.

Planem zimowego utrzymania dróg w sezonie 2022/2023 objęto drogi wojewódzkie o nawierzchni twardej, o długości 2386,3 km, a zwalczanie śliskości zimowej prowadzone będzie na wyznaczonych odcinkach dróg o łącznej długości 1293 km.

Zimowe utrzymanie dróg wojewódzkich odbywać się będzie w oparciu o zaakceptowane przez Zarząd Województwa Lubelskiego STANDARDY.

STANDARDEM II objętych jest 14,8 km dróg wojewódzkich, które posypywane będą czystymi środkami chemicznymi. 
STANDARDEM III objęto 1153,5 km dróg, które w okresie zimowym posypywane będą mieszanką 40% lub czystymi środkami chemicznymi (w zależności od stopnia natężenia ruchu).
STANDARDEM IV objęto w sezonie 2022/2023 1084,1 km dróg wojewódzkich, które utrzymywane będą w taki sam sposób jak te, w STANDARDZIE III.
STANDARDEM V objęto natomiast 133,9 km dróg, które posypywane będą mieszankami piaskowo-solnymi i czystymi materiałami uszorstniającymi. 
Chodniki i ścieżki rowerowe o łącznej długości 534,2 km przewidziane są do interwencyjnego odśnieżania.

Do prowadzenia „akcji zima” wykorzystany będzie między innymi sprzęt pozyskany przez ZDW w ramach przetargów – 76 sztuk piaskarek i solarek. Zakontraktowany został także sprzęt pomocniczy: 40 sztuk pługów średnich, 11 sztuk pługów ciężkich, 6 sztuk pługów lekkich, 14 sztuk równiarek i 18 sztuk ładowarek.

Ponadto do zimowego utrzymania dróg zaangażowany będzie sprzęt własny: 9 sztuk odśnieżarek wirnikowych a także ten, który został pozyskany przez ZDW w ostatnim czasie - 6 sztuk ciągników o mocy 130KM z pługami lemieszowymi, 15 sztuk małych ciągników do odśnieżania i zwalczania śliskości zimowej na chodnikach i ścieżkach rowerowych oraz zakupiony dzięki funduszom europejskim specjalistyczny pojazd UNIMOG.

W naszych magazynach zabezpieczone mamy także: około 10 000Mg soli drogowej do samodzielnego stosowania, 14 000Mg mieszanki piaskowo-solnej, 1450Mg materiałów uszorstniających.

W celu zapewnienia tzw. ochrony biernej, przy drogach wojewódzkich ustawiono ponad 168 km zasłon przeciwśnieżnych w miejscach szczególnie narażonych na zawiewania.
Panujący na drogach intensywny ruch samochodowy, a w szczególności ten z udziałem pojazdów ciężarowych, czasami nie w pełni sprawnych (letnie opony lub pozbawione bieżnika, mała moc silnika, za duży ciężar przewożonego ładunku, itp.) może spowodować poważne utrudnienia na drodze, a nawet zatory i powstawanie przerw w komunikacji drogowej. Takie sytuacje mogą bardzo utrudniać pracę służbom drogowym w usuwaniu śliskości zimowej lub odśnieżaniu drogi. Przywrócenie płynności ruchu może okazać się bardzo czasochłonne.
W związku z powyższym apelujemy do kierowców, szczególnie pojazdów ciężarowych, aby przed wyruszeniem w trasę sprawdzili stan techniczny swoich pojazdów, byli zaopatrzeni w linki holownicze i łańcuchy na koła, które w trudnych warunkach zimowych mogą okazać się niezbędne.

Komunikaty o przejezdności dróg wojewódzkich i utrudnieniach spowodowanych opadami śniegu bądź marznącego deszczu, w okresie zimowym publikowane będą zarówno na stronie internetowej:  http://zud.zdwlublin.nazwa.pl/zima jak również Facebooku Zarządu Dróg Wojewódzkich w Lublinie. 
 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama