Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 12:25
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

Gmina Zamość: Tak oddaje się krew!

Było ponad 90 chętnych, ale krew pełną mogły oddać 83 osoby. Mowa o kolejnej akcji poboru, która 13 listopada odbyła się w świetlicy wiejskiej w Białowoli. Dzięki ofiarności dawców, pobrano 37 litrów krwi pełnej. Gmina Zamość przoduje na naszym terenie w takich wydarzeniach. Skąd się to bierze?
Gmina Zamość: Tak oddaje się krew!
W tym roku krew można było oddawać w Wysokiem, Żdanowie, Pniówku, Mokrem i Białowoli.

Autor: Fot. UG Zamość

W Białowoli był Piotr Rypina. – Żeby nie blokować miejsca tym, którzy z różnych względów nie mogą oddać krwi w tygodniu, unikam akcji terenowych i oddaję krew w zamojskim szpitalu „papieskim”, gdzie mieści się oddział terenowy Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa – mówi pan Piotr, który pierwszy raz oddał krew w wojsku.

To było w listopadzie 1996 r. w Mińsku Mazowieckim. – Od tamtej pory, jeżeli stan zdrowia i czas pozwalają, to oddaję krew kilka razy w roku – opowiada nasz rozmówca. – Jest to lek, którego nie da się inaczej wyprodukować.

W Białowoli organizatorzy zadbali, aby każdy dawca, poza satysfakcją po oddaniu krwi, otrzymał przygotowany przez panie z KGW w Białowoli gorący posiłek oraz drobny upominek.

Nie szczędzą krwi

W gm. Zamość od lat organizowane są terenowe akcje pobierania krwi, które cieszą się dużym zainteresowaniem mieszkańców. Takie akcje w sposób znaczący przyczyniają się do promowania honorowego krwiodawstwa, ale też integrują lokalne społeczności i mobilizują do otwarcia się na rzecz pomocy drugiemu człowiekowi. Ogromną rolę w tym dziele spełnia Stowarzyszenie Honorowych Dawców Krwi działające przy Urzędzie Gminy w Zamościu, przy zaangażowaniu i aktywnym wsparciu wójta Ryszarda Gliwińskiego, który również regularnie oddaje krew.

Akcje organizowane są 4 razy w roku w różnych miejscowościach. W Białowoli zgłosiło się 13 listopada 94 kandydatów na dawców, ale krew pełną mogły oddać 83 osoby.

– Jestem przekonana, że aktywność gminy Zamość w zakresie promowania honorowego krwiodawstwa i ilości pozyskiwanej krwi na akcjach terenowych jest wzorem do naśladowania dla całego kraju – podkreśla dr n. med. Anna Mika, kierownik oddziału terenowego RCKiK w Zamościu.

Mały jubileusz

W tym roku mija 10 lat od założenia Klubu Honorowych Dawców Krwi przy Urzędzie Gminy Zamość. Początkowo liczył on ok. 30 członków, a otwarte akcje poboru krwi odbywały się dwa razy w roku. W 2017 r. w klubie było już ponad 160 członków, a akcje poboru krwi zostały podwojone. Trzy lata temu klub przekształcono w stowarzyszenie (taka forma zrzeszenia daje większe możliwości pozyskiwania środków na działalność – przyp. red.). Obecnie do Stowarzyszenia HDK przy UG w Zamościu należy ok. 200 dawców.

W tym roku wyjątkowo przeprowadzono pięć gminnych akcji poboru krwi, podczas których zebrano łącznie 169,5 l krwi. Można było oddawać ją w Wysokiem, Żdanowie, Pniówku, Mokrem i Białowoli. W realizację akcji włączają się lokalne instytucje i organizacje z całej gminy, przedstawiciele władz samorządowych, jednostki OSP, GOK z siedzibą w Wysokiem oraz sołtysi, rady sołeckie i KGW.

Pięć lat temu zorganizowano po raz pierwszy konkurs „Bitwa sołectw – do ostatniej kropli krwi”, którego głównym jego celem i zamierzeniem było zmotywowanie lokalnej społeczności do czynnego udziału w propagowaniu honorowego krwiodawstwa. Zasadą konkursu jest oddanie jak największej ilości krwi przez mieszkańców danego sołectwa. Konkurs cieszy się dużym zainteresowaniem, a najofiarniejsze wioski otrzymują co roku cenne nagrody, których fundatorem są władze gminy. Co ciekawe, wszystkie dotychczasowe edycje wygrał malutki Wieprzec. – W podsumowaniu czterech edycji konkursu krew oddano 1 509 razy i zebrano ponad 678,35 l bezcennego surowca – informuje Maria Juszczak-Sowińska, prezes Stowarzyszenia HDK przy UG w Zamościu.

Obecnie trwa piąta edycja konkursu. Krew można oddawać przez cały rok kalendarzowy, nie tylko podczas akcji terenowych, ale też w szpitalu „papieskim”.

Brawa dla krwiodawców

W dniach 21-25 listopada obchodzone są Dni Honorowego Krwiodawstwa. – Niech w tych dniach szczególnie wybrzmi rola honorowego krwiodawstwa, niech wszyscy krwiodawcy i osoby aktywnie pracujące na rzecz krwiodawstwa w Polsce będą szczególnie zauważeni i docenieni – zwraca się Anna Mika.

Każdy krwiodawca, który w tych dniach odda krew i jej składniki, otrzyma drobny upominek od RCKiK w Lublinie.

Krew jest zawsze potrzebna, bo zawsze są w szpitalach pacjenci wymagający leczenia składnikami krwi, których nie da się niczym zastąpić. Obecnie na naszym terenie występują braki w grupach A- i 0-.

Dwa dni wolnego

Krew może oddać każda zdrowa osoba w wieku 18-65 lat sześć razy w roku, ale nie częściej niż co dwa miesiące. Oddawanie krwi jest w pełni bezpieczne, ponieważ przy poborze używa się wyłącznie jałowego sprzętu jednorazowego użytku. Razem z badaniami trwa ono około godziny. Krew można oddać w zamojskim oddziale terenowym RCKiK w szpitalu „papieskim” od poniedziałku do piątku w godz. 7-13, a także podczas terenowych akcji pobierania krwi. Warunki, jakie musi spełnić kandydat na dawcę oraz terminy terenowych akcji pobierania krwi znajdują się na stronie internetowej www.rckik.lublin. Po oddaniu krwi dawcy przysługują dwa dni wolnego oraz ekwiwalent kaloryczny – 8 czekolad.

Więcej ciekawych tekstów znajdziesz na stronie głównej Kroniki Tygodnia

13 listopada w świetlicy wiejskiej w Białowoli krew pełną oddało ponad 80 osób

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkowaćAutor komentarza: PO to złoTreść komentarza: taaaak. tak samo jak GeblewiczowiData dodania komentarza: 22.11.2024, 11:10Źródło komentarza: Nigdy nie rób tak na drodze ekspresowej! GDDKiA publikuje nagranie ku przestrodze [VIDEO]Autor komentarza: RomanTreść komentarza: patrolowali na ul. Granicznej ? Na ulicy Granicznej od kliku lat autobusy MZK zatrzymują się na zakazie.. Nie ma przystanku a ludzie wysiadają i wsiadają. I nikt nigdy tego nie widział ? Czy może patroluja ślepi ?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:08Źródło komentarza: Zamość: Był poszukiwany, miał dożywotni zakaz kierowania i 4 promile, gdy został zatrzymanyAutor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Jest jednak pewna różnica. Konflikty z Ukraińcami za ostatnie 200 lat: Wołyń, wojna 1919. Konflikty z Rosją za ostatnie 200 lat: wsadzenie marionetkowego rządu Bieruta i 40 lat gospodarczego pasożytnictwa, masowe gwałty i rabunki dokonywane przez czerwonoarmistów, przyczółek Czerniakowski (żołnierze Berlinga zostali wysłani na pewną śmierć), 17 września, mord w Katyniu, deportacje do Kazachstanu, Obława Augustowska, krwawe stłumienie akcji Burza, wymordowanie obrońców Grodna, tzw. "proces szesnastu", tzw. Tragedia Górnośląska (1945), operacja polska NKWD, wojna 1920, zsyłki na Sybir, ponad sto lat wynarodowiania, krwawe stłumienie powstania styczniowego i listopadowego.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 09:46Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Da, da, tavarisz. Jak zawsze zły zachód sprowokował miłującą pokój Rosję. Dziwne tylko, że za każdym razem, to ruskie czołgi wjeżdżają pierwsze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 09:15Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: XxlTreść komentarza: Tera może do kryminalnej wezmo....?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 22:12Źródło komentarza: Zamość: Policjant w czasie wolnym od służby zatrzymał poszukiwanego
Reklama