Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 17:08
Reklama
Reklama Baner reklamowy A1 Fit&Healtly

Będzie jeszcze mniej niedziel handlowych

W ilu sklepach zrobimy zakupy w niedziele w 2023 roku? W mniej niż w 2022. Handel już może liczyć straty.
Będzie jeszcze mniej niedziel handlowych

Autor: iStock

Kiedy w 2018 roku wszedł w życie zakaz niedzielnego handlu, nie był tak ostry jak obecnie. Nie chodzi o to, że sieci sklepowe – jak się później okazało – skutecznie ten zakaz omijały. Ale o to, że niedzieli, w które sklepy były czynne, było sporo. W każdym razie tyle, że mało kto narzekał na to obostrzenie.

W 2018 roku placówki handlowe mogły przyjmować klientów w dwie niedziele w miesiącu. W 2019 r. była to już jedna niedziela. Od 2020 roku sytuacja wygląda tak jak obecnie – jest 7 niedziel handlowych w roku: dwie przed Bożym Narodzeniem, jedna przed Wielkanocą oraz ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia.

Najbliższe niedziele handlowe to:

11 grudnia,

18 grudnia.

Sklepy będą czynne tylko pół dnia

Rok 2023 nie będzie nie będzie jednak pod tym względem podobny do 2022. Bo niedziel handlowych będzie jeszcze mniej. Tyle że to słowo chyba nie jest do końca odpowiednie. O ile w tym roku jest ich 7, o tyle w przyszłym będzie ich 6 i... pół.

O co chodzi? O Wigilię Bożego Narodzenia, która przypadnie w niedziela przed Bożym Narodzeniem. Jednocześnie jednak w Wigilię obowiązują inne przepisy.

„Zgodnie z nimi po godzinie 14 zakazane są handel i wykonywanie czynności związanych z handlem, a także powierzanie pracownikowi lub zatrudnionemu wykonywania pracy w handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem. Obowiązują przy tym standardowe wyjątki dotyczące niedziel” – przypominają wiadomoscihandlowe.pl.

Oznacza to, że sklepy będą czynne tylko pół dnia.

„Dla właścicieli sieci handlowych przyszłoroczny kalendarz jest zatem dość niefortunny. Jedna spośród i tak nielicznych niedziel handlowych zostanie skrócona, a na „rekompensatę” w postaci dodatkowego dnia z dozwoloną sprzedażą nie ma co liczyć” – dodaje portal.

Czyli w sumie w 2023 roku zrobimy zakupy w 6,5 niedzieli. A pamiętajmy, że Solidarność, pomysłodawca zakazu handlu w niedziele, nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa.

 


 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama