Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 27 września 2024 01:21
Reklama
Reklama

Będzie jeszcze mniej niedziel handlowych

W ilu sklepach zrobimy zakupy w niedziele w 2023 roku? W mniej niż w 2022. Handel już może liczyć straty.
Będzie jeszcze mniej niedziel handlowych

Autor: iStock

Kiedy w 2018 roku wszedł w życie zakaz niedzielnego handlu, nie był tak ostry jak obecnie. Nie chodzi o to, że sieci sklepowe – jak się później okazało – skutecznie ten zakaz omijały. Ale o to, że niedzieli, w które sklepy były czynne, było sporo. W każdym razie tyle, że mało kto narzekał na to obostrzenie.

W 2018 roku placówki handlowe mogły przyjmować klientów w dwie niedziele w miesiącu. W 2019 r. była to już jedna niedziela. Od 2020 roku sytuacja wygląda tak jak obecnie – jest 7 niedziel handlowych w roku: dwie przed Bożym Narodzeniem, jedna przed Wielkanocą oraz ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia.

Najbliższe niedziele handlowe to:

11 grudnia,

18 grudnia.

Sklepy będą czynne tylko pół dnia

Rok 2023 nie będzie nie będzie jednak pod tym względem podobny do 2022. Bo niedziel handlowych będzie jeszcze mniej. Tyle że to słowo chyba nie jest do końca odpowiednie. O ile w tym roku jest ich 7, o tyle w przyszłym będzie ich 6 i... pół.

O co chodzi? O Wigilię Bożego Narodzenia, która przypadnie w niedziela przed Bożym Narodzeniem. Jednocześnie jednak w Wigilię obowiązują inne przepisy.

„Zgodnie z nimi po godzinie 14 zakazane są handel i wykonywanie czynności związanych z handlem, a także powierzanie pracownikowi lub zatrudnionemu wykonywania pracy w handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem. Obowiązują przy tym standardowe wyjątki dotyczące niedziel” – przypominają wiadomoscihandlowe.pl.

Oznacza to, że sklepy będą czynne tylko pół dnia.

„Dla właścicieli sieci handlowych przyszłoroczny kalendarz jest zatem dość niefortunny. Jedna spośród i tak nielicznych niedziel handlowych zostanie skrócona, a na „rekompensatę” w postaci dodatkowego dnia z dozwoloną sprzedażą nie ma co liczyć” – dodaje portal.

Czyli w sumie w 2023 roku zrobimy zakupy w 6,5 niedzieli. A pamiętajmy, że Solidarność, pomysłodawca zakazu handlu w niedziele, nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa.

 


 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze

 

 

ReklamaBaner boczny B1 firmy GOLDSUN
ReklamaBnaer reklamowy firmy Kronika Tygodnia
Reklama
ReklamaBaner reklamowy B firmy POWERLAND
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: PO to dnoTreść komentarza: łgarstwoData dodania komentarza: 26.09.2024, 16:22Źródło komentarza: Hetman Zamość dojrzalszy. Wreszcie przełamał niemocAutor komentarza: ot dureń normalnieTreść komentarza: sbek doczekał się powrotu swoich metodData dodania komentarza: 26.09.2024, 16:21Źródło komentarza: Od dziś w firmach i urzędach są legalni „donosiciele”. Kim dziś jest sygnalista?Autor komentarza: CzytelnikTreść komentarza: "Decyzją Zarządu Powiatu Hrubieszowskiego został przygotowany projekt uchwały mający na celu przekazanie partnerskiemu Powiatowi Lwóweckiemu który ucierpiał podczas powodzi, kwoty 100.000, 00 zł"- na bibliotekęnie ma kasy ale na PR w kontekście powodzi etatowy członek zarządu powiatu Markę Poznański szaleje. Przecież pomoc regionom powodziowym już w drodze od państwa a te 100 tysi lepiej zachować bo na Lubelskie kasa zostanie pewnie ograniczona w takiej sytuacji.Data dodania komentarza: 26.09.2024, 14:42Źródło komentarza: Hrubieszów: Otwarcie wypożyczalni w napiętej atmosferzeAutor komentarza: qwertyTreść komentarza: Ty z tych co stosują zasadę "m**** w kubeł, bo na twoje miejsce jest dziesięciu"? Strach cię obleciał, że trzeba będzie pracowników szanować?Data dodania komentarza: 26.09.2024, 14:37Źródło komentarza: Od dziś w firmach i urzędach są legalni „donosiciele”. Kim dziś jest sygnalista?Autor komentarza: PO to dnoTreść komentarza: łgarstwoData dodania komentarza: 26.09.2024, 10:45Źródło komentarza: Hetman Zamość dojrzalszy. Wreszcie przełamał niemocAutor komentarza: NormalnyTreść komentarza: Uwielbiam twoje durnoty panie burak. "Regulacje dot. sygnalistów i związane z tym procedury, nie stanowią nowości w porządku prawnym wielu innych państw. Przykładowo Wielka Brytania już od 1999 r. posiada stosowne regulacje w tym zakresie. W ramach Public Interest Disclosure Act, sygnaliści są chronieni przed odwetem ze strony pracodawcy. Regulacje PIDA przewidują trzy procedury sygnalizacji – wewnątrz organizacji, na zewnątrz do organów administracyjnych lub, też na zewnątrz, ale do organizacji pozarządowych np. mediów. Stosowne regulacje posiadają również Niemcy i Holandia"Data dodania komentarza: 26.09.2024, 08:19Źródło komentarza: Od dziś w firmach i urzędach są legalni „donosiciele”. Kim dziś jest sygnalista?
Reklama