Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 1 kwietnia 2025 15:36
Reklama Baner reklamowy A 1 - BUDBRAM
Reklama

Zwierzyniec: Konik polski to atrakcja i symbol Roztoczańskiego Parku Narodowego

Reklama
Zaczęło się w 1982 r. od czterech klaczy i ogiera. Dziś stado koników polskich w hodowli rezerwatowej składa się z ośmiu klaczy, przychówku z tego roku i ogiera tabunowego, a ponadto kilkanaście klaczy utrzymywanych jest w stajni na Floriance. W Zwierzyńcu obchodzono jubileusz 40-lecia hodowli konika polskiego w Roztoczańskim Parku Narodowym.
Zwierzyniec: Konik polski to atrakcja i symbol Roztoczańskiego Parku Narodowego
Konik polski szybko stał się chlubą RPN i szlagierem turystycznym Zwierzyńca. Obecnie w RPN-ie żyje 68 koników polskich – 16 w rezerwacie i 52 w hodowli stajennej.

Autor: Fot. Leszek Wójtowicz

Jeszcze przed II wojną światową w Polsce prowadzono doświadczenia nad odtworzeniem pierwotnej, prymitywnej rasy konia, którego nazwano konikiem polskim. Pod lupę naukowcy wzięli m.in. konie z okolic Biłgoraja, gdzie gospodarujący na lichych ziemiach chłopi hodowali małe i niedużo wymagające w utrzymaniu koniki. Pierwsza hodowla odtworzonego konika polskiego powstała w 1953 r. w Popielnie. Do Zwierzyńca sprowadzono je 29 lat później.

Reklama

Pierwsza „piątka”

Hodowla pod nazwą „Ostoja” utworzona została 16 lipca 1982 r. Początek dały 4 klacze (Husaria, Moda, Tuba i Hanula) oraz ogier Mohacz. Tak powstała hodowla rezerwatowa. Powierzchnia tzw. hodowli rezerwatowej wynosiła najpierw 40 ha, a po późniejszych powiększeniach doszła do 200 ha. – Obecnie stado koników w hodowli rezerwatowej składa się z 8 klaczy, przychówku z tego roku i ogiera tabunowego – informuje Andrzej Wojtyło, dyrektor RPN.

Zadaniem hodowli rezerwatowej jest utrzymywanie koników w warunkach jak najbardziej zbliżonych do naturalnych. W ciągu 40 lat jej istnienia urodziło się 214 źrebiąt, w tym 112 klaczek i 102 ogierków. Na co dzień koniki z hodowli rezerwatowej można spotkać m.in. nad stawami „Echo”.

W 1996 r. powstał dział hodowli stajennej, który jest uzupełnieniem dla tzw. stada rezerwatowego. Zlokalizowana w zabudowaniach dawnego folwarku we Floriance hodowla stajenna pozwala na przygotowanie koników do użytkowania wierzchowego lub zaprzęgowego oraz ewentualnej sprzedaży. W stajni utrzymywanych jest 16-18 klaczy matek, które urodziły w sumie 185 źrebiąt (97 klaczek i 88 ogierków). Łącznie (w hodowli rezerwatowej i stajennej) na świat przyszło więc w ciągu czterech dekad 399 źrebiąt, czyli co roku rodziło się średnio 10 koników polskich.

Największe zasługi miały w tej materii dwie klacze: Trzmielina i Hurtnica. – Trzmielina to pierwsza klacz urodzona w RPN-ie i najdłużej żyjąca (klacz dożyła 33 lat – przyp. red.) – mówi Jan Słomiany, kierownik Ośrodka Hodowli Zachowawczej RPN, który „zęby zjadł” na konikach polskich, bo zajmuje się nimi od połowy lat 80. – Trzmielina dała 22 źrebiąt, w tym 12 ogierków i 10 klaczy. Tyle samo źrebiąt urodziła Hurtnica (po 11 ogierów i klaczy), która dożyła u nas 29 lat.

Koniki pod młotek

Koniki polskie są niewielkiego wzrostu, maści myszowatej, z ciemną grzywą i ogonem oraz czarną pręgą, biegnącą przez grzbiet. Po tarpanach, swoich dzikich przodkach, odziedziczyły łatwość bytowania w trudnych warunkach środowiskowych. Są żywotne, odporne na choroby, mocne i płodne. Dobrze znoszą ekstremalne warunki pogodowe. Na skutek mutacji genetycznej w RPN-ie urodziły się w 40-letniej historii dwa koniki maści czerwono-bułanej oraz trzy maści karej. 18 listopada zaplanowano coroczny przegląd hodowlany koników z obu hodowli. Specjalna komisja oceni prezencję i kondycję żyjących w rezerwacie zwierząt. Trochę inaczej oceniane będą koniki polskie z hodowli stajennej, które systematycznie przyuczane są do pracy w uprzęży i siodle. Miłośnicy tych zwierząt będą mieli szansę stać się właścicielami kilku potomków tarpana. Pod młotek pójdą zbędne sztuki. Zainteresowanie ze strony prywatnych hodowców zawsze było spore.

Konferencja naukowa

W dniach 27-28 października w Zwierzyńcu odbyła się konferencja naukowa związana z jubileuszem 40-lecia hodowli konika polskiego w RPN-ie. Udział w niej wzięli m.in. pracownicy naukowi z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, Instytutu Zoologii Ukraińskiej Akademii Nauk w Kijowie i Stacji Badawczej PAN w Popielnie. Przypomniano historię powstania hodowli oraz jej wyniki, omówiono wpływ koników na szatę roślinną, otwarto też wystawę poświęconą prof. Tadeuszowi Vetulaniemu, twórcy konika polskiego, którą zaprezentował jego syn, prof. dr hab. Zygmunt Vetulani. W drugim dniu konferencji władze RPN zaprezentowały gościom swoje koniki polskie.

Podczas jubileuszu Roztoczański Park Narodowy nagrodził osoby zasłużone dla hodowli koników polskich.
Dyrektor Roztoczańskiego Parku Narodowego Andrzej Wojtyło i kierownik Ośrodka Hodowli Zachowawczej RPN Jan Słomiany

Więcej ciekawych tekstów znajdziesz na stronie głównej Kroniki Tygodnia

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Dorota 25.11.2022 01:13
Koniki polskie bardzo fajne, ale te stare zdziadziałe leśne ludziki mi się nie podobają.

Reklama

 

 

ReklamaBaner boczny B1 firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy B1 firmy WORK CENTRE
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: AlbatrosTreść komentarza: Jak łatwo wszystko zniszczyć. Ktoś włożył wiele pracy, żeby tę bibliotekę utworzyć 25 lat temu. Jednak znalazł się reformator, który uznał, że czyjś wysiłek nie jest nic warty, że można lekką ręką wyrzucić na bruk kilka osób, a zaoszczędzone pieniądze przydadzą się na pobory dla siebie, nowy samochód dla firmy oraz dotację dla miasta. Jestem pewien, że sam tego nie wymyślił, ale to, że słucha bezkrytycznie i wciela w życie takie kuriozalne pomysły bardzo źle świadczy o nim. Ale cóż, coraz bardziej widać, kto jest kim. Gorzkie obchody 100 letniej rocznicy urodzin patrona zlikwidowanej już biblioteki.Data dodania komentarza: 1.04.2025, 15:13Źródło komentarza: Hrubieszów: Rok temu biblioteka powiatowa obchodziła 25-lecie. Radni właśnie zdecydowali o jej likwidacjiAutor komentarza: CIEKAWY TEMAT!!!Treść komentarza: Wójt Gminy Trzeszczany na ławie oskarżonych. Proces ruszył 31 marca 2025roku - a tu cisza. Czyżby Pan redaktor nie interesował się już losem tej gminy i jej władzami? Co się zmieniło?Data dodania komentarza: 1.04.2025, 14:41Źródło komentarza: Hrubieszów: Rok temu biblioteka powiatowa obchodziła 25-lecie. Radni właśnie zdecydowali o jej likwidacjiAutor komentarza: hrubieszTreść komentarza: A KTO TO JEST TEN MAKSYMOWICZData dodania komentarza: 1.04.2025, 14:12Źródło komentarza: Wicestarosta hrubieszowski zarzucił protestującym kłamstwa. Związkowcy dali staroście 7 dniAutor komentarza: qwertyTreść komentarza: A co on tu w ogóle robi? Przecież Nawrocki to kandydat obywatelski, a nie pisowski. Prawda?Data dodania komentarza: 1.04.2025, 12:30Źródło komentarza: Jarosław Kaczyński w Tomaszowie Lubelskim: „To wybory o polską niepodległość” [ZDJĘCIA]Autor komentarza: bankTreść komentarza: A ten "sołtys" Głódź dorobił się bogactwa na kim ???? niech sprzeda swoje rezydencje i odda kościołowi.Data dodania komentarza: 1.04.2025, 09:43Źródło komentarza: Kościół odpowiada Nowej Lewicy. Nie ma zgody na obcięcie pieniędzyAutor komentarza: echTreść komentarza: patrzyłem dzis rano nadal stoiData dodania komentarza: 1.04.2025, 09:33Źródło komentarza: Zamość: Hetman Jan Zamoyski spadł z cokołu pomnika! Widziano go pod Ratuszem [FILM]
Reklama