Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 13:25
Reklama Baner reklamowy A1
Reklama Baner reklamowy A1 SUB Michał Mulawa

Zwierzyniec: Konik polski to atrakcja i symbol Roztoczańskiego Parku Narodowego

Zaczęło się w 1982 r. od czterech klaczy i ogiera. Dziś stado koników polskich w hodowli rezerwatowej składa się z ośmiu klaczy, przychówku z tego roku i ogiera tabunowego, a ponadto kilkanaście klaczy utrzymywanych jest w stajni na Floriance. W Zwierzyńcu obchodzono jubileusz 40-lecia hodowli konika polskiego w Roztoczańskim Parku Narodowym.
Konik polski szybko stał się chlubą RPN i szlagierem turystycznym Zwierzyńca. Obecnie w RPN-ie żyje 68 koników polskich – 16 w rezerwacie i 52 w hodowli stajennej.

Autor: Fot. Leszek Wójtowicz

Jeszcze przed II wojną światową w Polsce prowadzono doświadczenia nad odtworzeniem pierwotnej, prymitywnej rasy konia, którego nazwano konikiem polskim. Pod lupę naukowcy wzięli m.in. konie z okolic Biłgoraja, gdzie gospodarujący na lichych ziemiach chłopi hodowali małe i niedużo wymagające w utrzymaniu koniki. Pierwsza hodowla odtworzonego konika polskiego powstała w 1953 r. w Popielnie. Do Zwierzyńca sprowadzono je 29 lat później.

Pierwsza „piątka”

Hodowla pod nazwą „Ostoja” utworzona została 16 lipca 1982 r. Początek dały 4 klacze (Husaria, Moda, Tuba i Hanula) oraz ogier Mohacz. Tak powstała hodowla rezerwatowa. Powierzchnia tzw. hodowli rezerwatowej wynosiła najpierw 40 ha, a po późniejszych powiększeniach doszła do 200 ha. – Obecnie stado koników w hodowli rezerwatowej składa się z 8 klaczy, przychówku z tego roku i ogiera tabunowego – informuje Andrzej Wojtyło, dyrektor RPN.

Zadaniem hodowli rezerwatowej jest utrzymywanie koników w warunkach jak najbardziej zbliżonych do naturalnych. W ciągu 40 lat jej istnienia urodziło się 214 źrebiąt, w tym 112 klaczek i 102 ogierków. Na co dzień koniki z hodowli rezerwatowej można spotkać m.in. nad stawami „Echo”.

W 1996 r. powstał dział hodowli stajennej, który jest uzupełnieniem dla tzw. stada rezerwatowego. Zlokalizowana w zabudowaniach dawnego folwarku we Floriance hodowla stajenna pozwala na przygotowanie koników do użytkowania wierzchowego lub zaprzęgowego oraz ewentualnej sprzedaży. W stajni utrzymywanych jest 16-18 klaczy matek, które urodziły w sumie 185 źrebiąt (97 klaczek i 88 ogierków). Łącznie (w hodowli rezerwatowej i stajennej) na świat przyszło więc w ciągu czterech dekad 399 źrebiąt, czyli co roku rodziło się średnio 10 koników polskich.

Największe zasługi miały w tej materii dwie klacze: Trzmielina i Hurtnica. – Trzmielina to pierwsza klacz urodzona w RPN-ie i najdłużej żyjąca (klacz dożyła 33 lat – przyp. red.) – mówi Jan Słomiany, kierownik Ośrodka Hodowli Zachowawczej RPN, który „zęby zjadł” na konikach polskich, bo zajmuje się nimi od połowy lat 80. – Trzmielina dała 22 źrebiąt, w tym 12 ogierków i 10 klaczy. Tyle samo źrebiąt urodziła Hurtnica (po 11 ogierów i klaczy), która dożyła u nas 29 lat.

Koniki pod młotek

Koniki polskie są niewielkiego wzrostu, maści myszowatej, z ciemną grzywą i ogonem oraz czarną pręgą, biegnącą przez grzbiet. Po tarpanach, swoich dzikich przodkach, odziedziczyły łatwość bytowania w trudnych warunkach środowiskowych. Są żywotne, odporne na choroby, mocne i płodne. Dobrze znoszą ekstremalne warunki pogodowe. Na skutek mutacji genetycznej w RPN-ie urodziły się w 40-letniej historii dwa koniki maści czerwono-bułanej oraz trzy maści karej. 18 listopada zaplanowano coroczny przegląd hodowlany koników z obu hodowli. Specjalna komisja oceni prezencję i kondycję żyjących w rezerwacie zwierząt. Trochę inaczej oceniane będą koniki polskie z hodowli stajennej, które systematycznie przyuczane są do pracy w uprzęży i siodle. Miłośnicy tych zwierząt będą mieli szansę stać się właścicielami kilku potomków tarpana. Pod młotek pójdą zbędne sztuki. Zainteresowanie ze strony prywatnych hodowców zawsze było spore.

Konferencja naukowa

W dniach 27-28 października w Zwierzyńcu odbyła się konferencja naukowa związana z jubileuszem 40-lecia hodowli konika polskiego w RPN-ie. Udział w niej wzięli m.in. pracownicy naukowi z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, Instytutu Zoologii Ukraińskiej Akademii Nauk w Kijowie i Stacji Badawczej PAN w Popielnie. Przypomniano historię powstania hodowli oraz jej wyniki, omówiono wpływ koników na szatę roślinną, otwarto też wystawę poświęconą prof. Tadeuszowi Vetulaniemu, twórcy konika polskiego, którą zaprezentował jego syn, prof. dr hab. Zygmunt Vetulani. W drugim dniu konferencji władze RPN zaprezentowały gościom swoje koniki polskie.

Podczas jubileuszu Roztoczański Park Narodowy nagrodził osoby zasłużone dla hodowli koników polskich.
Dyrektor Roztoczańskiego Parku Narodowego Andrzej Wojtyło i kierownik Ośrodka Hodowli Zachowawczej RPN Jan Słomiany

Więcej ciekawych tekstów znajdziesz na stronie głównej Kroniki Tygodnia

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Dorota 25.11.2022 01:13
Koniki polskie bardzo fajne, ale te stare zdziadziałe leśne ludziki mi się nie podobają.

 

 

ReklamaBaner boczny B1 firmy GOLDSUN
ReklamaBaner firmy Pierogi od AGI w dodatku Świąta
Reklama
ReklamaBaner- dodatek święta firmy Stalprodukt
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: PseudoTreść komentarza: Normalny LGBTQ jeszcze kołka z kakałka nie wyjął i zieje nienawiścią tęczową wszyscy buraki i nie pracują un jako jedyny pracuje 4 literami i odprowadza podatki, uciekając do Krakowa by mieć większe pokrycie.Data dodania komentarza: 23.12.2024, 10:48Źródło komentarza: Prezydent Warszawy w Hrubieszowie i WerbkowicachAutor komentarza: CebularzTreść komentarza: Na razie Pań burmistrz Rafał Kowalik co najwyżej dmucha swoich wyborcówData dodania komentarza: 23.12.2024, 10:45Źródło komentarza: W Szczebrzeszynie zorganizowano I Festiwal DmuchańcówAutor komentarza: HahaTreść komentarza: Tok rozumowania idioty, AFD czyli chrześcijanie i islamista się przefarbował i jako niemiec zabijał i ranił niemców komunistyczny tok myślenia i czerpanie ze skrajnie lewackich mediów wypala LOGIKĘ.Data dodania komentarza: 23.12.2024, 10:37Źródło komentarza: Prezydent Warszawy w Hrubieszowie i WerbkowicachAutor komentarza: WypoczynekTreść komentarza: Ferie długie, dzieciom i młodzieży należy się trochę odpoczynku, a w Hrubieszowie, mimo wcześniejszych deklaracji, nawet lodowiska nie ma...Data dodania komentarza: 23.12.2024, 10:11Źródło komentarza: Rekordowo długie ferie świąteczne. A zaraz po nich ferie zimoweAutor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Ale skąd ruski troll miałby o tym wiedzieć.Data dodania komentarza: 23.12.2024, 09:54Źródło komentarza: Pożegnanie odchodzącego Zarządu Powiatu Hrubieszowskiego drogo kosztowałoAutor komentarza: tuZZkTreść komentarza: Młodzi Jelenie , robią za darmo ! Za to samo urzędnicy biorą gruba kasę ale nie ma to jak wykorzystać młodzież a samemu sobie POpierdzieć w tym czasie w stołek !!!!Data dodania komentarza: 22.12.2024, 23:32Źródło komentarza: Gala wolontariatu w zamojskim "Okrąglaku". Wyróżniono wolontariuszy
Reklama