W uroczystym otwarciu Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Szpitalu Powiatowym w Tomaszowie Lubelskim uczestniczyli m.in.: poseł Tomasz Zieliński, starosta tomaszowski Henryk Karwan, wicestarosta Jarosław Korzeń oraz dyrekcja Dariusz Gałecki i Bernard Żaroffe, lekarze i pracownicy SP ZOZ w Tomaszowie Lubelskim.
Na początek ZOL dysponuje dziewięcioma łóżkami. Jest usytuowany na parterze w budynku nr „9” (tj. w części oddziału wewnętrznego z profilem geriatrycznym).
Bezpieczeństwo, aktywizacja, opieka
Jak czytamy na stronie internetowej szpitala, do Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego są przyjmowani pacjenci, wymagający ze względu na stan zdrowia, całodobowych świadczeń pielęgnacyjnych i opiekuńczych, rehabilitacyjnych oraz kontynuacji leczenia, ale niewymagający hospitalizacji w oddziale szpitalnym, którzy w ocenie skalą poziomu samodzielności (skala Barthel), otrzymali 40 punktów lub mniej.
O miejsce w ZOL nie mogą ubiegać się osoby, które w ocenie skalą Barthel otrzymały 40 punktów lub mniej, jeżeli podstawowym wskazaniem do objęcia opieką jest zaawansowana choroba nowotworowa, choroba psychiczna lub uzależnienie.
Zgodę na przyjęcie pacjenta do ZOL może wyrazić pacjent lub jego przedstawiciel ustawowy, także sąd opiekuńczy.
Pacjenci będą przyjmowani według kolejności zgłoszeń. Wcześniej informowani telefonicznie. Ich pobyt ma być finansowany częściowo przez NFZ. Z kolei po stronie pacjenta będą koszty wyżywienia i zakwaterowania.
PRZECZYTAJ:
- Była dyrektor GOK-u w Uchaniach skazana za przywłaszczenie ponad 28,8 tys. zł
- Zamość: 15- i 37-latek pobili pracownika firmy energetycznej. Zaatakowali go, gdy remontował oświetlenie
- W gminie Telatyn 6 grudnia rusza sprzedaż węgla. Cena za tonę wyjątkowo niska
- Policjanci dostaną podwyżki. Tak samo jak Straż Graniczna i straż pożarna
Wysokość opłaty miesięcznej dokonywanej przez pacjenta wynosi 250 proc. najniższej emerytury, jednak nie więcej niż 70 proc. miesięcznego dochodu w rozumieniu przepisów o pomocy społecznej. Opłata miesięczna ustalana jest na podstawie dokumentów stwierdzających wysokość dochodu świadczeniobiorcy - zawiadamia szpital.
Wykwalifikowany personel
Kierownikiem Oddziału jest lek. med. Anna Korkowska, specjalista chorób wewnętrznych, specjalista endokrynologii. Pielęgniarką koordynującą Maria Gęborys, specjalista pielęgniarstwa geriatrycznego.
Placówka zapewnia, że personel pracujący w ZOL (Linda Bundyra-Dejnek - mgr psychologii; Anna Marek - lic. terapii zajęciowej, Katarzyna Marynicz - mgr fizjoterapii, Agnieszka Syrtów - lic. fizjoterapii) posiada wysokie kwalifikacje do kompleksowej opieki nad przewlekle chorymi.
Pacjenci mogą liczyć na całodobową opiekę lekarsko-pielęgniarską.
W ramach pobytu będą mieli także zapewnione konsultacje specjalistyczne, w zależności od ich potrzeb zdrowotnych. Gdyby ich stan zdrowia się pogorszył i wymagał hospitalizacji, pacjent zostanie będzie przebywał w oddziale szpitalnym. Do ZOL wrócą bez konieczności ponownego składania wniosku, jeśli będą hospitalizowanie nie dłużej niż 15 dni.
Przypomnijmy, że od 1 grudnia w szpitalu w Hrubieszowie także rozpoczął działalność Zakład Opiekuńczo-Leczniczy.
Napisz komentarz
Komentarze