Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 4 listopada 2024 18:48
Reklama
Reklama

Kto zdobył tytuł najlepszej gminy na Lubelszczyźnie? Dowiemy się już w piątek

Kto zdobył tytuł najlepszej gminy na Lubelszczyźnie? Wkrótce poznamy tegorocznych liderów rozwoju społeczno-ekonomicznego wśród samorządów województwa lubelskiego. Ogłoszenie wyników Rankingu Gmin Lubelszczyzny 2022 już w najbliższy piątek!
Kto zdobył tytuł najlepszej gminy na Lubelszczyźnie? Dowiemy się już w piątek
Ideą Rankingu Gmin Lubelszczyzny jest wyłonienie i promowanie gmin wyróżniających się pod względem rozwoju społeczno-gospodarczego na terenie woj. lubelskiego.

9 grudnia odbędzie się w Wincentowie koło Lubartowa Gala dedykowana przedstawicielom samorządu terytorialnego, organizowana przez FRDL Regionalny Ośrodek w Lublinie, podczas której poznamy tegorocznych laureatów VI Rankingu Gmin Lubelszczyzny.

Ranking jest inicjatywą realizowaną przez wszystkie regionalne Ośrodki Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej im. Jerzego Regulskiego. W województwie Lubelskim jest to już 6 edycja. Partnerem merytorycznym wydarzenia jest Urząd Statystyczny w Lublinie. 

Ranking gmin Lubelszczyzny

Ideą Rankingu Gmin Lubelszczyzny jest wyłonienie i promowanie gmin wyróżniających się pod względem rozwoju społeczno-gospodarczego na terenie woj. lubelskiego. Wyniki Rankingu oparte zostały o dane statystyki publicznej za lata 2019-2021, zebrane i przeanalizowane przez Urząd Statystyczny w Lublinie. Ocenie poddawane są wszystkie gminy województwa lubelskiego z wyłączeniem miast na prawach powiatu: Białej Podlaskiej, Lublina, Chełma, Zamościa. Honorowy Patronat objęli: Wojewoda Lubelski, Dyrektor Urzędu Statystycznego w Lublinie,  Związek Gmin Lubelszczyzny, Stowarzyszenie Samorządów Euroregionu Bug oraz Stowarzyszenie Samorządów Euroregionu Roztocze.

Czołówkę rankingu stanowią te gminy, które sprawnie realizują zadania własne i wykorzystują dane im potencjały rozwojowe. Ranking odpowiada między innymi na pytania: jak sobie radzą gminy, co wpływa na ich kondycję, jakie są kluczowe czynniki rozwoju, czy mieszkańcom regionu żyje się coraz lepiej? Ranking pokazuje mocne i słabe strony samorządu, jest materiałem, zachęcającym do refleksji i wyciągania wniosków na przyszłość przez samorządy.

To wyjątkowy ranking. Jego podstawą są dane statystyczne GUS, pochodzące z szesnastu kategorii. Naszym celem jest wyłonienie najlepszych gmin i promowanie tych, które wyróżniają się pod względem rozwoju społeczno-gospodarczego w regionie – podkreśla Natalia Gmurkowska, koordynator Forów Samorządowych Województwa Lubelskiego FRDL Lublin.

Laureatów poznamy już w piątek, 9 grudnia podczas Gali, która odbędzie się w Hotelu Wincentów k/Lubartowa. Rozpoczęcie o godzinie 9.00. Oprócz głównych laureatów rankingu w kategorii gmin wiejskich, miejsko-wiejskich i miejskich, po raz pierwszy nagrodzimy również gminę – lidera każdego powiatu.

FRDL Regionalny Ośrodek w Lublinie

FRDL Regionalny Ośrodek w Lublinie (FRDL Lublin) jest ośrodkiem regionalnym Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej im. Jerzego Regulskiego. Podobnie jak wszystkie oddziały Fundacji, FRDL Lublin prowadzi między innymi działalność na rzecz administracji publicznej i trzeciego sektora, organizując szkolenia, seminaria, kursy i konferencje i realizując specjalistyczne projekty; świadczy również usługi doradcze, informacyjne, konsultingowe oraz badawcze. Przy Ośrodku funkcjonują także samorządowe fora branżowe.

Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej jest największą sieciową organizacją szkoleniowo-doradczą wspierającą samorządy terytorialne w kraju. W ciągu 33 lat Fundacja zorganizowała ponad 90 000 szkoleń, konferencji, spotkań forów. Przeszkoliła prawie 2 mln osób. Bogata oferta tematyczna tych przedsięwzięć obejmuje m. in. kwestie z zakresu zarządzania, prawa administracyjnego, prawa pracy, finansów, księgowości i podatków, archiwistyki, bezpieczeństwa danych, obsługi klientów urzędu oraz setek innych tematów, istotnych dla działalności administracji publicznej, organizacji pozarządowych, organizacji społecznych, grup nieformalnych i liderów lokalnych.

Fundacja świadczy także profesjonalną i bezpośrednią pomoc doradczą przy tworzeniu różnego rodzaju dokumentów i programów strategicznych, niezbędnych do zarządzania rozwojem wspólnot lokalnych, pozyskiwania środków zewnętrznych na przedsięwzięcia rozwojowe czy też przy opracowywaniu analiz służących poprawie zarządzania w samorządach.

Lista wskaźników służących do obliczenia syntetycznego wskaźnika rankingowego:

  • Średnioroczne dochody własne budżetów gmin na 1 mieszkańca (za lata 2019-2021)
  • Średnioroczne wydatki majątkowe inwestycyjne budżetów gmin na 1 mieszkańca (za lata 2019-2021)
  •  Średnioroczny wskaźnik zadłużenia budżetów gmin (za lata 2019-2021)
  • Wydatki bieżące budżetów gmin na administrację publiczną na 1 mieszkańca w 2021 r.
  • Średnioroczne środki z Unii Europejskiej i innych źródeł niepodlegające zwrotowi na finansowanie programów i projektów unijnych stanowiące dochód budżetów gmin na 1 mieszkańca (za lata 2019-2021)
  • Liczba podmiotów gospodarki narodowej zarejestrowanych w REGON na 1000 ludności w wieku produkcyjnym w 2021 r.
  • Wyniki egzaminu ósmoklasisty w roku szkolnym 2021/2022 – średni wynik w %
  • Saldo migracji na 1000 ludności w 2021 r.
  • Wydatki budżetów gmin na kulturę i ochronę dziedzictwa narodowego (z wyłączeniem wydatków majątkowych inwestycyjnych) na 1 mieszkańca w 2021 r.
  • Udział środków przekazanych organizacjom pozarządowym i innym podmiotom prowadzącym działalność pożytku publicznego w wydatkach bieżących budżetów gmin w 2021 r.
  • Wydatki budżetów gmin na ochronę powietrza atmosferycznego i klimatu na 1 mieszkańca w 2021 r.
  • Odsetek korzystających z sieci kanalizacyjnej w 2021 r.
  • Przyrost naturalny na 1000 ludności w 2021 r.
  • Udział powierzchni objętej obowiązującymi miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego w powierzchni ogółem gminy w 2021 r.
  • Wydatki bieżące budżetów gmin na oświatę, wychowanie i opiekę nad dzieckiem w wieku do lat 3 na 1 mieszkańca w wieku przedprodukcyjnym w 2021 r.
  • Udział nakładów na szkolenia pracowników rad i urzędów gmin w wydatkach bieżących budżetów gmin na administrację publiczną w 2021 r.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: kdfsdTreść komentarza: Wyjątek! Volvo a nie Audi! Widać, że przyjezdny.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 11:35Źródło komentarza: Warszawiak piratował pod Hrubieszowem. Sporo kosztowała go szaleńcza jazdaAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Wszystko co dane będzie odebrane dla weaszego dobra lub sprzedane braciom Niemcom i słuPOm.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 08:01Źródło komentarza: Co dalej z 800 plus? Jest decyzja w sprawie przyszłości świadczeniaAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Patologia Oszustów zabierze teraz im garki czajniki i inne kuchenne przedmioty otrzymane od niedobrego PIS i POsadzą na dołek.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 07:57Źródło komentarza: Gmina Mircze: Gospodynie z Kryłowa działają od pół wiekuAutor komentarza: mieszkaniec województwaTreść komentarza: Dokładnie wyborca, jak podnosili sobie pensyjki to cicho sza o temacie, a teraz minęło pół roku od wyborów i się obudzili żeby sięgać do kieszeni ludzi którzy z roku na rok biednieją przez te wszystkie opłaty i ciągłe podwyżki. Radzę przyjrzeć się jaka opcja jaki radny zagłosuje za.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 07:46Źródło komentarza: Ceny w górę. Podwyżki za śmieci w kolejnych miastach. I końca nie widaćAutor komentarza: NormalnyTreść komentarza: Porażka to jest twoja ortografia panie burak. Ty się lepiej po tym twoim "mugłbym" nie podpisuj Polak bo wstyd.Data dodania komentarza: 3.11.2024, 22:46Źródło komentarza: Mateusz Morawiecki i Przemysław Czarnek wizytowali szpital w Tomaszowie Lubelskim [ZDJĘCIA]Autor komentarza: NormalnyTreść komentarza: Oj panie burak dzień w którym pasożytom socjalnym takim jak ty zabiorą cały socjal będzie najpiękniejszym dniem mojego życia.Data dodania komentarza: 3.11.2024, 22:38Źródło komentarza: Co dalej z 800 plus? Jest decyzja w sprawie przyszłości świadczenia
Reklama