Tematowi śmieci nielegalnie zakopanych w wyrobisku piasku w Strzyżowie poświęciliśmy serię artykułów w tegorocznych wydaniach "Kroniki Tygodnia". Przypomnijmy, że w sierpniu 2017 r. z nielegalnego wyrobiska piasku w Strzyżowie pobrano 7 próbek do badań.
Niebezpieczne odpady w Strzyżowie
Na zlecenie Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Lublinie przeprowadził je Ośrodek Badań i Kontroli Środowiska w Katowicach. Laboranci z Katowic potwierdzili obecność między innymi: baterii, różnych elementów plastikowych – pudełek, opakowań, butelek i reklamówek, pampersów, puszek aluminiowych, plastikowych cewników, szmat, opakowań po dezodorantach. Były tam także plastikowe opakowania po olejach samochodowych i lekach. Laboranci znaleźli również odpady niebezpieczne.
Ostatnio zwróciliśmy się do zamojskiej delegatury Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska z pytaniami dotyczącymi monitorowania wpływu odpadów zakopanych w Strzyżowie na środowisko naturalne. 21 grudnia otrzymaliśmy odpowiedź z zamojskiej delegatury WIOŚ.
"Występujące w okolicach Strzyżowa, płytko, pod powierzchnią terenu wody podziemne nie mają odpowiedniej warstwy izolacyjnej i są podatne na zanieczyszczenia powodowane działalnością człowieka. Z tego też powodu na tym terenie nie powinny być lokalizowane składowiska odpadów. W 2017 r. pobrane zostały do analiz próbki wody podziemnej z kilku przydomowych studni kopanych w rejonie potencjalnego oddziaływania wyrobiska z nielegalnie zdeponowanymi odpadami" – napisał Piotr Jonasz, pełniący obowiązki kierownika delegatury WIOŚ w Zamościu.
WIOŚ: Jakość wody nie uległa znaczącym zmianom
Kierownik Piotr Jonasz poinformował nas, że 15 listopada tego roku pobrano próbki wody z tych samych studni, które sprawdzono 5 lat temu.
"W wyniku porównania wyników otrzymanych w 2017 r. i w 2022 r. z wartościami granicznymi określonymi w rozporządzeniu dot. sposobu oceny stanu wód podziemnych, stwierdzono, że niektóre wskaźniki zarówno w 2017 roku, jak i w 2022 roku wykazywały przekroczenia dopuszczalnych wartości. Nie można więc mówić, że woda przed zdeponowaniem odpadów była lepszej jakości. Należy stwierdzić, że w tym okresie jakość wody nie uległa znaczącym zmianom. Jest ona wykorzystywana głównie go celów gospodarczych (do podlewania roślinności i pojenia zwierząt gospodarskich i drobiu). Głównym źródłem zaopatrzenia ludności w wodę pitną jest zbiorowy wodociąg. Podsumowując, nie można jednoznacznie stwierdzić znaczącego pogorszenia się jakości wody (niektóre z badanych wskaźników w roku 2022 były w wyższych klasach, czyli miały lepszą jakość niż w 2017 roku), ale nie można też wykluczyć wpływu deponowanych odpadów na jakość wód w tym rejonie. Dlatego w trosce o stan środowiska WIOŚ Lublin w miarę możliwości finansowych będzie w dalszym ciągu monitorował stan jakości wód podziemnych w tym rejonie" – zapewnił Piotr Jonasz.
Napisz komentarz
Komentarze