Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 25 listopada 2024 03:17
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

Zamość: Pociągi PKP Intercity odwołano, autobusy zamiast lokomotyw [AKTUALIZACJA]

W listopadzie i grudniu, a zwłaszcza w przedświątecznym szczycie przewozowym, pociągi PKP Intercity wielokrotnie odwoływano na trasie z Hrubieszowa do Lublina (połączenie do Kołobrzegu) i Rzeszowa (połączenie do Wrocławia). Powód? brak lokomotyw spalinowych, które byłyby w stanie  pociągnąć dwa-trzy wagony z pasażerami. Podróżni zdani byli na autobusową komunikację zastępczą, autokary dowoziły pasażerów tam, gdzie mogli kontynuować podróż koleją elektryczną.
Zamość: Pociągi PKP Intercity odwołano, autobusy zamiast lokomotyw [AKTUALIZACJA]
Nieoczekiwana przesiadka z autobusu na pociąg, nie w Stalowej Woli, a w Rudniku nad Sanem.

Przed świętami Bożego Narodzenia mieszkaniec Hrubieszowa wybrał się do rodziny w Małopolsce. Wybrał bezprzesiadkową podróż pociągiem.

– Pierwsza niespodzianka: kupiłem bilet na pociąg, a do Stalowej Woli jadę autobusem. Następna niespodzianka - przesiadka na pociąg w Rudniku nad Sanem, a nie Stalowej Woli – relacjonuje hrubieszowianin.

Podobne perturbacje związane z brakiem lokomotyw spalinowych występowały w kilku poprzednich latach. Wydawało się, że ponad roku temu sytuacja uległa poprawie. Końcówka zeszłego roku pokazała, że PKP Intercity znowu ma problemy z zapewnieniem pasażerom podróży bez niepotrzebnych zakłóceń.

Czytaj też: 

Oburzony poseł Sławomir Zawiślak interweniował w tej sprawie w Ministerstwie Infrastruktury. Tuż przed minionymi świętami Bożego Narodzenia napisał skargę do ministra infrastruktury Andrzeja  Adamczyka. 

"Po tygodniu od wejścia w życie rozkładu jazdy na przełom roku 2022/2023 z przykrością stwierdzić trzeba, iż spółka PKP Intercity S.A. nie przygotowała się należycie do jego realizacji na liniach niezelektryfikowanych w Polsce Wschodniej. Pociąg "Zamoyski" relacji Hrubieszów – Kołobrzeg w dniach 7-18 grudnia 2022 r. był odwoływany codziennie na odcinku Hrubieszowa do Lublina (z wyjątkiem kursów 11/12 grudnia). Natomiast pociąg "Hetman" relacji Hrubieszów – Wrocław Główny do 19 grudnia był odwoływany 3 doby z rzędu! (na odcinku z Hrubieszowa do Rzeszowa). 18 i 19 grudnia odwołane zostały wszystkie pociągi spółki PKP Intercity S.A. kursujące w trakcji spalinowej na obszarze Województwa Lubelskiego!" – czytamy w piśmie posła Zawiślaka do szefa resortu infrastruktury. 

Poseł do ministra: "fatalnie i absurdalnie" 

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

Od Bartosza Sojdy z grupy wolontariuszy "Pociągiem do Hrubieszowa" dowiedzieliśmy się, że spółka PKP Intercity pozyskała dodatkowe lokomotywy spalinowe i miała je wykorzystać, by zniwelować problemy z odwoływaniem pociągów i zastępowaniem ich autobusami.

– Dowiedzieliśmy się tego za pośrednictwem Urzędu Transportu Kolejowego. No ale w listopadzie znowu zaczęły się problemy z brakiem lokomotyw spalinowych. Zapytaliśmy ponownie w PKP Intercity, jakie tym razem są przyczyny. Odpowiedz była mało konkretna i wymijająca. Odpisano, że wprawdzie PKP Intercity ma dodatkowe lokomotywy spalinowe i może je wykorzystać, ale obecnie nie jest to możliwe. Nie podano powodów tej niemocy. Bardziej sensowne odpowiedzi otrzymywaliśmy z ministerstwa infrastruktury lub z Urzędu Transporty Kolejowego. Kilka dni po otrzymaniu odpowiedzi z PKP Intercity zaczął się gigantyczny problem z brakiem lokomotyw spalinowych. Nagminnie odwoływano pociągi tej spółki i podstawiano autobusową komunikację zastępczą. W województwie lubelskim przez 5 dni nie jeździł żaden pociąg spalinowy tej spółki – zapewnia nas wolontariusz z grupy "Pociągiem do Hrubieszowa".

Poseł Sławomir Zawiślak apeluje do ministra infrastruktury: 

"W związku z fatalną realizacją rozkładu jazdy przez spółkę PKP Intercity na Zamojszczyźnie, apeluję o podjęcie wszelkich możliwych działań, by jak najszybciej ustabilizować proces obsługi połączeń. Winy nie sposób zrzucić na czynniki całkowicie niezależne od przewoźnika, na przykład niekorzystne warunki atmosferyczne, gdyż te nie odbiegają znacząco od grudniowej normy dla naszego regionu. Co więcej, w lutym 2021 r., przy dużo cięższych warunkach zimowych, obsługa pociągów PKP Intercity na Zamojszczyźnie prowadzona była praktycznie bez zakłóceń" – napisał do ministra infrastruktury poseł Zawiślak. Absurdem nazwał sytuację, w której z powodu awarii 3 maszyn 

Nie wszyscy podróżni zmieścili się do autobusu    

– W szczycie przedświątecznym było multum pasażerów zainteresowanych podróżą pociągiem. No i musieli cześć trasy pokonać autobusem. Na przykład jednego dnia za zamojski pociąg Intercity z Lublina do Hrubieszowa podstawiono trzy autobusy zastępcze. To było zdecydowanie za mało. Pasażerów było około dwustu, a 3 autobusy były w stanie pomieścić około 150 podróżnych. Z kolei w Stalowej Woli zamiast pociągu Intercity do Hrubieszowa podstawiono 5 autobusów. Tam "na styk" zmieścili się wszyscy (około 250 osób). Przy czym zaznaczyć trzeba, że PKP Intercity potrafi dobrze świadczyć usługi przewozowe. Bo na przykład w rozkładzie jazdy na przełomie roku 2020 i 2021 pociągi na wspomnianych trasach praktycznie jeździły bezproblemowo – podkreśla Bartosz Sojda z Grupy "Pociągiem do Hrubieszowa".

28 grudnia 2022 r. przesłaliśmy do Biura Prasowego PKP Intercity pytania dotyczące zakłóceń w spalinowych połączeniach kolejowych na Zamojszczyźnie obsługiwanych przez tę spółkę. Od pracownicy tego biura dowiedzieliśmy się, że odpowiedź otrzymamy w styczniu, "kilka dni po Nowym Roku". 

– Zbieramy potrzebne nam informacje, a przecież nie mamy ich w głowach, sprawę utrudnia to, że większość pracowników spółki jest na urlopach – dowiedzieliśmy się w Biurze Prasowym PKP Intercity w Warszawie.

AKTUALIZACJA (5 stycznia 2023 r.):

- Do realizacji rozkładu jazdy w zakresie pociągów obsługiwanych lokomotywami serii SU160 przewidzianych jest 6 pojazdów z 10 tego typu, które w swoim parku taborowym posiada PKP Intercity. Dodatkowo spółka dzierżawiła dodatkową lokomotywę 111Db-001. Wobec tego rezerwa założona na obecny rozkład jazdy wynosiła 5 lokomotyw.

Główną przyczyną okresowego braku dostępności lokomotyw spalinowych SU160 odnotowanego w ostatnim czasie są długotrwałe wyłączenia 4 pojazdów z eksploatacji, spowodowane wypadkami komunikacyjnymi (kolizje z pojazdami samochodowymi powstałe z winy kierowców) oraz przedłużającą się naprawą poziomu P4 jednej z lokomotyw, spowodowaną zaburzeniami w łańcuchu dostaw.  Nagromadzenie przyczyn, które były powodem wyłączenia lokomotyw z eksploatacji nie było możliwe do przewidzenia przez przewoźnika.

Dodatkowo w ostatnich dwóch miesiącach zwiększoną awaryjność wykazały pozostałe lokomotywy serii SU160, wobec czego PKP Intercity niezwłocznie podjęło interwencję do podmiotu odpowiedzialnego za utrzymanie pojazdów, w tym także w Lublinie – spółki PESA Bydgoszcz. Bydgoska spółka prowadzi analizy i poszukiwania systemowego rozwiązania problemu usterek. Ponadto PKP Intercity podejmuje dodatkowe działania techniczne mające na celu zmniejszenie prawdopodobieństwa awarii.

 24 grudnia 2022 r. serwis PESA oddał do eksploatacji ostatnią uszkodzoną lokomotywę SU160-002, by zapewnić pasażerom możliwość podróżowania koleją w okresie świąteczno-noworocznym. Od 24 grudnia 2022 r. nie odnotowaliśmy trudności w eksploatacji lokomotyw serii SU160.

 Lokomotywy serii SU4220 oraz serii SU4210, które ewentualnie mogłyby stanowić awaryjną alternatywę dla lokomotyw serii SU160, przechodziły w ostatnim roku naprawy poziomu P5 (SU4220) oraz naprawy poziomu P4 (SU4210). Przy czym 2 lokomotywy serii SU4210 nadal są w naprawie poziomu P4, po zakończeniu których jedna z nich zostanie skierowana do Lublina w celu wsparcia realizacji procesu przewozowego. Z kolei lokomotywy serii SU4220 są przydzielone m.in. na największej w Polsce bocznicy kolejowej Warszawa Grochów do codziennych prac manewrowych w ramach procesu utrzymania taboru od przyjęcia do wyprawienia w trasę składów pociągów.

Pragniemy podkreślić, że PKP Intercity prowadzi stały monitoring dostępności taboru, podejmując szereg działań we własnym zakresie, jak i we współpracy z partnerami zajmującymi się technicznym utrzymaniem pojazdów, aby przeciwdziałać sytuacjom zakłócającym planową realizację rozkładu jazdy pociągów PKP Intercity - poinformował Cezary Nowak, p.o. rzecznik prasowy, zastępca dyrektora z biura marketingu i komunikacji PKP Intercity SA.

 

 

 

 

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Zawisza Ciemny 04.01.2023 18:10
Wszystkie ,,gagariny i walentyny'' już poszły na front zatem pora na parowozy napędzane panelami słonecznymi

Tuk tuk 04.01.2023 11:26
Prawda, był paraliż. Brak miejsc siedzących w pociągu. Jak emeryt ma stać przez całą podróż do Wrocławia. Ogolenie często podróżuje tym połączeniem. Często podstawiane są najgorsze składy. Ciężko wyrwać się ze wschodu na zachód Polski. Nie wspomnę już o braku połączeń lotniczych z Lublina...koniec świata

Jurek 04.01.2023 10:35
Żenada Zamość Hrubieszów Biłgoraj Krasnystaw żeby w 2023 roku nie było trakcji elektrycznej a dworce wyglądały jak chlew....

Mieszkaniec 03.01.2023 18:30
Jaki jest sens ekonomiczny utrzymywania tych połączeń?? Żeby pociągi woziły powietrze?? Pan Poseł niech się weźmie do roboty, a nie robi pokazówkę.

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama