Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 13:41
Reklama
Reklama

Kiedy w 2023 wypadnie długi weekend? Kiedy wypadają niedziele handlowe?

Kiedy najlepiej wziąć wolne w pracy, aby mieć dłuższy weekend w tym roku? Podpowiadamy. Przy okazji informujemy, w które niedziele będzie można robić zakupy. Niedziel handlowych będzie 7, przy czym w tę ostatnią sprawunki zrobimy tylko do godz. 14.
Kiedy w 2023 wypadnie długi weekend? Kiedy wypadają niedziele handlowe?
Kiedy w 2023 roku najlepiej wziąć wolne w pracy, aby mieć dłuższy weekend?

Autor: Pixabay.com

W Polsce mamy 13 dni ustawowo wolnych od pracy – z czerwoną kartką w kalendarzu. To nie tylko Wielkanoc i Boże Narodzenie, ale też np. Nowy Rok, Boże Ciało i Święto Niepodległości. Za sprawą korzystnego układu kalendarza, będziemy mieli w tym roku sporo okazji do odpoczynku. Jak wydłużyć sobie świętowanie? Wystarczy poprosić szefa o dzień bądź dwa dni wolnego.

Dłuższe weekendy

Święto Trzech Króli (6 stycznia) wypada w piątek, dlatego nie musimy nic robić, żeby przez 3 dni odpoczywać (6-8 stycznia). Podobnie jest ze świętami wielkanocnymi, które w tym roku wypadają w dniach 9-10 kwietnia.

Ale już weekend majowy można tak zaplanować, żeby naprawdę odpocząć. Święto Pracy (1 maja) wypada w poniedziałek, a Święto Konstytucji 3 Maja w środę. Jeżeli szef da nam dzień wolnego na 2 maja, to nasz weekend będzie trwał 5 dni (od 29 kwietnia do 3 maja).

Kilka tygodni później mamy Boże Ciało (8 czerwca), które zawsze wypada w czwartek. Bierzemy wolne na piątek (9 maja) i możemy leniuchować 4 dni.

Identyczna sytuacja pojawia się przy okazji Wniebowzięcia NMP (15 sierpnia). W tym roku będzie to wtorek, więc potrzebny nam będzie wolny poniedziałek (14 sierpnia), żeby mieć 4 dni wolnego.

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

Inaczej jest z dniem Wszystkich Świętych (1 listopada), który wypada w środę. Jeżeli chcemy jechać gdzieś dalej na groby bliskich, warto byłoby wziąć dwa dni urlopu (30-31 października albo 2-3 listopada), żeby mieć 5-dniowy weekend.

Następna okazja nadarzy się 11 listopada (Święto Niepodległości). To wprawdzie sobota, ale w związku z tym, że sobota jest dniem dodatkowo wolnym od pracy, przysługuje nam za nią dodatkowy dzień wolny. Termin odbioru takiego dnia wolnego należy uzgodnić indywidualnie z pracodawcą. Jeżeli da nam wolne 10 albo 13 listopada, to będziemy mieli 3 dni na odpoczynek.

W zakończonym roku na świętowanie Bożego Narodzenia mieliśmy tylko 3 dni, natomiast w 2023 r. będziemy świętować o dzień dłużej, bo 25 i 26 grudnia wypadają w poniedziałek i we wtorek. Jeżeli jednak weźmiemy 3 dni urlopu (od 27 do 29 grudnia), to kolędować będziemy mogli aż 10 dni – od 23 grudnia do 1 stycznia 2024 r.!

Wolne soboty w PRL

Warto przypomnieć, że w PRL weekendy składały się wyłącznie z... niedzieli. Dopiero w 1973 r. obywatele po raz pierwszy otrzymali dodatkowy dzień wolny od pracy. To była sobota (21 lipca), poprzedzająca Narodowe Święto Odrodzenia Polski ustanowione w rocznicę podpisania Manifestu PKWN. Od tamtej pory nie wszystkie soboty były wolne, ale z czasem ich liczba rosła. W 1974 r. było to już sześć sobót rocznie, a w następnym roku już dwanaście, czyli jedna wolna sobota miesięcznie. Na wszystkie wolne soboty trzeba było poczekać do 1989 r.

Niedziele handlowe

Od czasu wejścia w życie ustawy z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni, możliwość robienia zakupów w niedziele była stopniowo ograniczana. Początkowo zakaz handlu nie obowiązywał w pierwszą i ostatnią niedzielę w miesiącu. Od stycznia 2019 r. zakupy mogliśmy zrobić już tylko w ostatnią niedzielę miesiąca, a od 2020 r. sklepy są otwarte zaledwie w 7 niedziel w ciągu 12 miesięcy. W tym roku niedziel jest wyjętych spod zakazu handlu nie będzie nawet 7, tylko 6,5. Skąd ta połowa? W grudniu ostatnia niedziela handlowa przed Bożym Narodzeniem to Wigilia. Przepisy wskazują, że w takim przypadku czas pracy jest skrócony do godz. 14. Najbliższa niedziela handlowa wypada 29 stycznia.

Później zakupy będzie można zrobić w pierwszą niedzielę kwietnia – tydzień przed Wielkanocą. Kolejna niedziela handlowa jest jeszcze w kwietniu – przed długim weekendem majowym. Następna przypada na koniec czerwca, a kolejna jest w sierpniu. W okresie od września do połowy grudnia klienci nie zrobią zakupów w sklepach stacjonarnych. Dopiero w grudniu wypadają dwie niedziele handlowe. Oto ich pełna lista: 29 stycznia, 2 kwietnia, 30 kwietnia, 25 czerwca, 27 sierpnia, 17 grudnia i 24 grudnia.

Dni wolne od pracy

1 stycznia (niedziela) – Nowy Rok

6 stycznia (piątek) – Święto Trzech Króli

9 kwietnia (niedziela) – Wielkanoc

10 kwietnia (poniedziałek) – Poniedziałek Wielkanocny

1 maja (poniedziałek) – Święto Pracy

3 maja (środa) – Święto Konstytucji 3 Maja

28 maja (niedziela) – Zielone Świątki

8 czerwca (czwartek) – Boże Ciało

15 sierpnia (wtorek) – Wniebowzięcie NMP

1 listopada (środa) – Wszystkich Świętych

11 listopada (sobota) – Święto Niepodległości

25 grudnia (poniedziałek) – Pierwszy dzień Bożego Narodzenia

26 grudnia (wtorek) – Drugi dzień Bożego Narodzenia

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

Reklama
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkowaćAutor komentarza: PO to złoTreść komentarza: taaaak. tak samo jak GeblewiczowiData dodania komentarza: 22.11.2024, 11:10Źródło komentarza: Nigdy nie rób tak na drodze ekspresowej! GDDKiA publikuje nagranie ku przestrodze [VIDEO]
Reklama