W Polsce mamy 13 dni ustawowo wolnych od pracy – z czerwoną kartką w kalendarzu. To nie tylko Wielkanoc i Boże Narodzenie, ale też np. Nowy Rok, Boże Ciało i Święto Niepodległości. Za sprawą korzystnego układu kalendarza, będziemy mieli w tym roku sporo okazji do odpoczynku. Jak wydłużyć sobie świętowanie? Wystarczy poprosić szefa o dzień bądź dwa dni wolnego.
Dłuższe weekendy
Święto Trzech Króli (6 stycznia) wypada w piątek, dlatego nie musimy nic robić, żeby przez 3 dni odpoczywać (6-8 stycznia). Podobnie jest ze świętami wielkanocnymi, które w tym roku wypadają w dniach 9-10 kwietnia.
Ale już weekend majowy można tak zaplanować, żeby naprawdę odpocząć. Święto Pracy (1 maja) wypada w poniedziałek, a Święto Konstytucji 3 Maja w środę. Jeżeli szef da nam dzień wolnego na 2 maja, to nasz weekend będzie trwał 5 dni (od 29 kwietnia do 3 maja).
Kilka tygodni później mamy Boże Ciało (8 czerwca), które zawsze wypada w czwartek. Bierzemy wolne na piątek (9 maja) i możemy leniuchować 4 dni.
Identyczna sytuacja pojawia się przy okazji Wniebowzięcia NMP (15 sierpnia). W tym roku będzie to wtorek, więc potrzebny nam będzie wolny poniedziałek (14 sierpnia), żeby mieć 4 dni wolnego.
TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:
- ZAMOŚĆ Radni PiS: „Temu panu dziękujemy”. Sprawa najprawdopodobniej znajdzie swój finał w sądzie
- Szpital w Tomaszowie Lubelskim wymienia stary sprzęt medyczny. Ma duże potrzeby
- Zamość: Pociągi PKP Intercity odwołano, autobusy zamiast lokomotyw
- Tak w Zamościu pożegnano 2022 i powitano 2023 rok. Było cicho, ale z ogniem
- Biłgoraj: Jak często opróżniać szamba?
- Tragedia w Tatrach. Nie żyje 21-letnia Magda z Zamościa, która spadła z Rysów
- Michał Wiśniewski i Doda z wizytą w domu dziecka w Zwierzyńcu [ZDJĘCIA]
Inaczej jest z dniem Wszystkich Świętych (1 listopada), który wypada w środę. Jeżeli chcemy jechać gdzieś dalej na groby bliskich, warto byłoby wziąć dwa dni urlopu (30-31 października albo 2-3 listopada), żeby mieć 5-dniowy weekend.
Następna okazja nadarzy się 11 listopada (Święto Niepodległości). To wprawdzie sobota, ale w związku z tym, że sobota jest dniem dodatkowo wolnym od pracy, przysługuje nam za nią dodatkowy dzień wolny. Termin odbioru takiego dnia wolnego należy uzgodnić indywidualnie z pracodawcą. Jeżeli da nam wolne 10 albo 13 listopada, to będziemy mieli 3 dni na odpoczynek.
W zakończonym roku na świętowanie Bożego Narodzenia mieliśmy tylko 3 dni, natomiast w 2023 r. będziemy świętować o dzień dłużej, bo 25 i 26 grudnia wypadają w poniedziałek i we wtorek. Jeżeli jednak weźmiemy 3 dni urlopu (od 27 do 29 grudnia), to kolędować będziemy mogli aż 10 dni – od 23 grudnia do 1 stycznia 2024 r.!
Wolne soboty w PRL
Warto przypomnieć, że w PRL weekendy składały się wyłącznie z... niedzieli. Dopiero w 1973 r. obywatele po raz pierwszy otrzymali dodatkowy dzień wolny od pracy. To była sobota (21 lipca), poprzedzająca Narodowe Święto Odrodzenia Polski ustanowione w rocznicę podpisania Manifestu PKWN. Od tamtej pory nie wszystkie soboty były wolne, ale z czasem ich liczba rosła. W 1974 r. było to już sześć sobót rocznie, a w następnym roku już dwanaście, czyli jedna wolna sobota miesięcznie. Na wszystkie wolne soboty trzeba było poczekać do 1989 r.
Niedziele handlowe
Od czasu wejścia w życie ustawy z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni, możliwość robienia zakupów w niedziele była stopniowo ograniczana. Początkowo zakaz handlu nie obowiązywał w pierwszą i ostatnią niedzielę w miesiącu. Od stycznia 2019 r. zakupy mogliśmy zrobić już tylko w ostatnią niedzielę miesiąca, a od 2020 r. sklepy są otwarte zaledwie w 7 niedziel w ciągu 12 miesięcy. W tym roku niedziel jest wyjętych spod zakazu handlu nie będzie nawet 7, tylko 6,5. Skąd ta połowa? W grudniu ostatnia niedziela handlowa przed Bożym Narodzeniem to Wigilia. Przepisy wskazują, że w takim przypadku czas pracy jest skrócony do godz. 14. Najbliższa niedziela handlowa wypada 29 stycznia.
Później zakupy będzie można zrobić w pierwszą niedzielę kwietnia – tydzień przed Wielkanocą. Kolejna niedziela handlowa jest jeszcze w kwietniu – przed długim weekendem majowym. Następna przypada na koniec czerwca, a kolejna jest w sierpniu. W okresie od września do połowy grudnia klienci nie zrobią zakupów w sklepach stacjonarnych. Dopiero w grudniu wypadają dwie niedziele handlowe. Oto ich pełna lista: 29 stycznia, 2 kwietnia, 30 kwietnia, 25 czerwca, 27 sierpnia, 17 grudnia i 24 grudnia.
Dni wolne od pracy
1 stycznia (niedziela) – Nowy Rok
6 stycznia (piątek) – Święto Trzech Króli
9 kwietnia (niedziela) – Wielkanoc
10 kwietnia (poniedziałek) – Poniedziałek Wielkanocny
1 maja (poniedziałek) – Święto Pracy
3 maja (środa) – Święto Konstytucji 3 Maja
28 maja (niedziela) – Zielone Świątki
8 czerwca (czwartek) – Boże Ciało
15 sierpnia (wtorek) – Wniebowzięcie NMP
1 listopada (środa) – Wszystkich Świętych
11 listopada (sobota) – Święto Niepodległości
25 grudnia (poniedziałek) – Pierwszy dzień Bożego Narodzenia
26 grudnia (wtorek) – Drugi dzień Bożego Narodzenia
Napisz komentarz
Komentarze