Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 22 grudnia 2024 14:51
Reklama Baner reklamowy A1
Reklama

Tablica solidarności po 41 latach wróciła z Gdańska do Zamościa

Była wyrazem solidarności związkowców Zamojskich Fabryk Mebli ze stoczniowcami. Mowa o pamiątkowej tablicy, która 20 sierpnia 1981 r. została zamontowana na parkanie Stoczni Gdańskiej. Tablica wróciła do Zamościa, gdzie zostanie odnowiona. Na jej miejscu pojawi się nowa, która najprawdopodobniej zostanie odlana z brązu.
Bogusław Gołąb i Jerzy Zacharow w Gdańsku, w miejscu, gdzie znajdowała się zamojska tablica.

– Gdy byliśmy w 2021 r. w Gdańsku na uroczystościach 40. rocznicy podpisania porozumień sierpniowych zauważyliśmy, że nasza tablica pamiątkowa wygląda źle – opowiada Jerzy Zacharow, społecznik i zamojski opozycjonista z czasów PRL. – Żywica epoksydowa, z której ją wykonano, okazała się materiałem nietrwałym. Doszliśmy do wniosku, że tablicę wypadałoby wymienić.

Od strajku się zaczęło

Pod koniec lat 70. we wszystkich zakładach wchodzących w skład Zamojskich Fabryk Mebli (chodzi nie tylko o Zamość, ale też Biłgoraj, Bondyrz, Tarnawatkę i Zwierzyniec) pracowało prawie 3 tys. osób, z czego w samym Zamościu zatrudnionych było ponad 1 tys. pracowników. Po Zakładach Przemysłu Dziewiarskiego „Mewa” w Biłgoraju, był to największy zakład pracy na terenie ówczesnego województwa zamojskiego. W dniach 10-11 września 1980 r. na terenie zamojskiego zakładu doszło do strajku, który zakończył się porozumieniem z dyrekcją zakładu. Powstał wówczas komitet strajkowy, który przekształcił się po pewnym czasie w komitet robotniczy, a następnie w Komitet Założycielski NSZZ „Solidarność”. Na jego czele stanął Witold Jaruzel. To właśnie delegacja tego komitetu w sierpniu 1981 r. wyjechała na Wybrzeże, odwiedzając siedzibę gdańskiej „Solidarności”.

Zamojski akcent

20 sierpnia 1981 r. na parkanie bramy nr 2 Stoczni Gdańskiej (przy Pomniku Poległych Stoczniowców 1970) zamontowano, a następnie odsłonięto pamiątkową tablicę o wymiarach 50x70 cm, która miała podkreślać zamojski wkład w ogólnopolski rozwój związku. Została ona zaprojektowana prze Mirosława Załuskiego i Przemko Marię Grafczyńskiego. Przedstawia dwie spracowane dłonie robotnika oraz sylwetkę zamojskiego ratusza. Na wzmiankowanych dłoniach umieszczony został napis: "Pomordowanym w grudniu załoga ZFM w Zamościu” oraz cytat z wiersza „Ryba” Czesława Miłosza: „Pośród wrzasków, ekstatycznych bełkotów, pisku trąbek, bicia w rondle i bębny najwyższym protestem było zachowanie miary, ale zwyczajny głos ludzki tracił swoje prawo”. Tablica odlana została z żywicy epoksydowej przez zamojskiego rzeźbiarza Jerzego Hyckiego.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

Tablica wraca

Została jednak nadszarpnięta zębem czasu. Jerzy Zacharow pojechał w listopadzie do Gdańska. Czekał już tam na niego Bogusław Gołąb, były stoczniowiec i opozycjonista, z którym Zacharow poznał się podczas internowania. – Razem, za zgodą władz Gdańska, zdjęliśmy tablicę, którą następnie przywiozłem do Zamościa i przekazałem do Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych, gdzie będzie odnowiona – relacjonuje pan Jerzy.

13 grudnia, a więc w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, w pustym miejscu pojawił się baner, na którym jest zdjęcie tablicy oraz napis „Tablica zamojska w renowacji”. – Będzie tam wisiał do czasu wykonania i zawieszenia nowej płyty – zapowiada Jerzy Zacharow.

Bo „stara” tablica ma trafić do archiwum Stowarzyszenia Internowanych Zamojszczyzny, do Gdańska natomiast zostanie dostarczona nowa, ale w takim samym kształcie, która zostanie najprawdopodobniej odlana z brązu. – Taka tablica będzie wisieć wiecznie – uważa pan Jerzy.

Wszystko wskazuje na to, że stanie się tak w tym roku.

Na zakończenie

Jerzy Zacharow był zatrudniony w ZFM do połowy lipca 1981 r. Gdy gen. Wojciech Jaruzelski wprowadzał stan wojenny, pracował w zamojskim Kombinacie Budowlanym, gdzie był przewodniczącym Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność”. Został aresztowany 13 grudnia 1981 r. i internowany. – Krasnystaw, Włodawa, Kwidzyn – wylicza zakłady karne, gdzie był przetrzymywany przez prawie rok.

Z całego ówczesnego województwa zamojskiego internowanych było ponad 100 opozycjonistów.

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Piotr Kobylarz 06.01.2023 05:28
Wielki szacunek i uznanie dla Pana Jerzego Zacharowa.

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
ReklamaBaner firmy Pierogi od AGI w dodatku Świąta
Reklama
ReklamaBaner reklamowy w dodatku ŚWIĘTA firmy Klinika Zdrowia I Urody
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: KasiaTreść komentarza: I jak polepszyło się w Hrubieszowie i w okolicach, jak chciałeś panowania tfuska i lewaków🤬Pokarz jaki masz dobrobytData dodania komentarza: 21.12.2024, 22:34Źródło komentarza: Pożegnanie odchodzącego Zarządu Powiatu Hrubieszowskiego drogo kosztowałoAutor komentarza: KałodziejczakTreść komentarza: Rudy Folksdojcz krzyczał wtedy że to Wina PISu ! To samo było w odrze , ale według jednej mądrej inaczej z PełO winą było to że Po Odrze pływają statki które WYPIJAJA wodę rybom i te się duszą bo wody jest za mało !!! :) Wspaniała jest ta władza , jak widok psiego gófna na trawniku przy chodniku !Data dodania komentarza: 21.12.2024, 21:47Źródło komentarza: Hrubieszów: Ekologiczna katastrofa umorzona po raz drugiAutor komentarza: Praworządny zamachTreść komentarza: W Magdeburgu na zaproszenie Makreli i TfuSSka zamachowcy zabijają już PO raz POnad 50ty ilu jest u nas 10.000 czy więcej POpierający ich Trzaskuś nie POwiedział ile nas kosztują, by nas wysadzać.Data dodania komentarza: 21.12.2024, 17:17Źródło komentarza: Prezydent Warszawy w Hrubieszowie i WerbkowicachAutor komentarza: HahaTreść komentarza: Jak łatwo być błaznem w todze i grubą kasę brać za co? pseudo praworządność, a wszystkie ryby POzdychane były uśmiechnięte taki wyrok to POśmiewisko i zachęta truć, truć,truć bezkarnie ale z uśmiechem i środkowym palcem.Data dodania komentarza: 21.12.2024, 16:43Źródło komentarza: Hrubieszów: Ekologiczna katastrofa umorzona po raz drugiAutor komentarza: halloTreść komentarza: Eee tam ,angielski to wszyscy znają a ja chciałabym nauczyć się jeszcze języka niemieckiego bo to przyszłość.Data dodania komentarza: 21.12.2024, 14:58Źródło komentarza: Zamość: Bacalarus i Akademia Zamojska wspierają rozwój studentówAutor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Co ciekawe cena masła nie rośnie po raz pierwszy. W 2022 była nawet wyższa, ale wtedy nikt nie robił afery.Data dodania komentarza: 21.12.2024, 14:56Źródło komentarza: Od cen masła pęka głowa. Zwłaszcza przed świętami. Rząd wkracza do akcji
Reklama