Tężnie solankowe są konstrukcjami wybudowanymi z drewna i gałęzi tarniny. Ich podstawą są wbite w ziemię ogromne bale. Wewnątrz tych konstrukcji znajdują się urządzenia pompujące wodę, z którą rozprowadza się solankę, a w powietrzu unosi się aerozol o właściwościach zdrowotnych - bogaty w jod, potas, żelazo, magnez, wapń i sód.
Na co pomaga inhalacja solankowa?
Solankowe inhalacje pomagają m.in. w leczeniu alergii, zapalenia zatok czy nadciśnienia tętniczego. W Polsce działa wiele tężni solankowych. Powietrze w takich miejscach bogate jest w sole pełne leczniczych właściwości. Tężnie zalecane są osobom z problemami zdrowotnymi dotyczącymi m.in. dróg oddechowych.
Inhalacje mogą poprawić stan zdrowia osobom z niedoczynnością tarczycy czy rozedmą płuc. Korzystnie wpływają również na alergików. Wizyta w tężni zalecana się też mieszkańcom dużych miast, którzy na co dzień mają styczność ze spalinami, smogiem i wieloma zanieczyszczeniami.
Najbardziej popularne tężnie solankowe w Polsce działają w Ciechocinku, Inowrocławiu, Rymanowie-Zdroju, Rabce-Zdroju, Grudziądzu, Dębowcu, Wieliczce i Konstancinie.
Tężnia solankowa w Hrubieszowie na miarę możliwości
- Nie planujemy budować tężni na miarę tych typowo uzdrowiskowych jak w Ciechocinku. Ta w Hrubieszowie będzie na miarę naszych możliwości, zarówno technicznych, jak i finansowych. Kosztorys inwestorski opiewa na ponad 400 tys. zł. Tężnia będzie miała powierzchnię około 96 m2 i prawie 4 m wysokości - poinformowała nas Marta Majewska, burmistrz Hrubieszowa.
- W pierwszym półroczu, a może nawet w pierwszym kwartale tego roku zechcemy ogłosić przetarg na budowę tężni. Mamy nadzieję, że z realizacją tej inwestycji uporamy się do końca bieżącego roku, jeżeli nic nam w tym nie przeszkodzi - uzupełnia burmistrz Majewska.
Miejscy samorządowcy uzyskali już pozwolenie na budowę tężni oraz wymagane uzgodnienia z Państwowym Gospodarstwem "Wody Polskie", ponieważ miejsce, w którym zaplanowano budowę tężni jest terenem zalewowym dla pobliskiej Huczwy.
Tężnia będzie miała kształt litery H, zostanie zbudowana z drewna i gałęzi tarniny oraz śliwy. W projekcie inwestycyjnym uwzględniono również ławeczki, oświetlenie, a teren przylegający do tężni zostanie wybrukowany.
Napisz komentarz
Komentarze