Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 14 kwietnia 2025 18:10
Reklama Advertisement
Reklama Baner A1 reklamowy Michała Mulawy

Jedyna w regionie sala historii celnictwa

Reklama
W siedzibie Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Białej Podlaskiej powstało wyjątkowe miejsce – sala historii celnictwa „W służbie Ojczyźnie”. Uroczyste otwarcie ekspozycji odbyło się w Międzynarodowym Dniu Celnictwa. Zgromadzone eksponaty przybliżają bogatą historię celnictwa w naszym regionie. Podczas apelu odbyło się też ślubowanie nowych funkcjonariuszy służby celno-skarbowej oraz pożegnanie funkcjonariuszy odchodzących na emeryturę.
Jedyna w regionie sala historii celnictwa
W siedzibie Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Białej Podlaskiej powstało wyjątkowe miejsce – sala historii celnictwa „W służbie Ojczyźnie”

Autor: Anna Chodyka

 Jest mi niezmiernie miło, że mamy potrójną uroczystość, z jednej strony żegnamy naszych emerytów, przyjęliśmy też ślubowanie nowych funkcjonariuszy służby celno-skarbowej, ale także otwieramy izbę pamięci – historii celnictwa. Cieszy mnie, że uroczystości odbywają się w Światowy Dzień Celnictwa. Zwracam się najpierw do młodych funkcjonariuszy: Pamiętajcie, że ślubowaliście godnie nosić mundur. Ślubowaliście przestrzegać konstytucji i obowiązującego prawa, służyć Rzeczpospolitej Polskiej – wskazał dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Lublinie dr Artur Krukowski

Podkreślił, że nie ma nic ważniejszego dla funkcjonariusza służby celno-skarbowej niż z honorem pełnić służbę dla dobra ojczyzny, dla jej rozwoju. - Macie piękny wzór do naśladowania, emeryci pełnili z honorem służbę przez lata. Na co dzień zmagamy się z wieloma wyzwaniami, ale macie bardzo dobre wzorce – zauważył dyrektor dr Artur Krukowski. Dodał, że serdecznie dziękuje emerytom, którzy włożyli wiele wysiłku w swoją pracę, przekazali swoje doświadczenie i wykazali zaangażowanie. – Wykształciliście kolejne pokolenia, możecie powiedzieć, że nosiliście mundur przez lata z honorem – podkreślił dr Artur Krukowski. 

Reklama

Pierwsze takie miejsce w regionie

Sala historii celnictwa to pierwsze tego typu miejsce w regionie. Wystawa ma charakter stały. 

– To szczególne miejsce powstało z naszej wewnętrznej inicjatywy. Doszliśmy do wniosku, że wciąż ważne i aktualne są dla nas słowa Józefa Piłsudskiego: „Kto nie zna tradycji swojej i historii nie jest godny nosić munduru swego”. Zespół realizujący projekt był kobiecy. Starałyśmy się połączyć kreatywność młodszej części zespołu z doświadczeniem starszego pokolenia, z jego wiedzą o historii celnictwa na Podlasiu – przekazuje zastępca dyrektora mł. insp. Anna Sakowicz, inicjatorka i pomysłodawczyni projektu. 

Dodaje, że eksponaty są podarowane przez emerytowanych funkcjonariuszy oraz tych w czynnej służbie oraz z archiwów Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Białej Podlaskiej. Wskazuje, że chciano uchronić to co zostało, od zapomnienia. – Wśród najciekawszych obiektów mamy Dziennik Ustaw z 1927 r., pierwszą taryfę celną z 1919 r. W sumie udało się zgromadzić tysiące eksponatów, w tym są licznie zgromadzone przez lata zdjęcia. Wystawę można odwiedzać, zapraszamy wycieczki szkolne, szczególnie będą mile widziani uczniowie klas celnych z Janowa Podlaskiego i Lublina – zachęca mł. insp. Anna Sakowicz. 

Maszyna do pisania i goździki

Nadkomisarz Marzena Siemieniuk przekazuje, że na wystawie zgromadzono najcenniejsze pamiątki i eksponaty. – Jedna z sal urządzona jest na pokój biurowy z lat 60. i 70., więc znajduje się w niej telefon na korbkę, maszyna do pisania, stare druki celne, a nawet goździki. Kolejna sala to kolaż zdjęciowy obrazujący pracę funkcjonariuszy w latach 50. i 60. oraz 70. ubiegłego wieku. Pokazana jest na nich ówczesna praca, życie prywatne – przekazuje nadkom. Marzena Siemieniuk. Dodaje, że trzecia sala poświęcona jest najciekawszym przemytom na przestrzeni dziesięcioleci. 

- Przemyt zmieniał się na przestrzeni lat, najczęściej przemycane były niewyprawione skóry w kołach pojazdów, w latach 70. i 80. w dużych ilościach był przemycany spirytus. Często było tak, że podróżni byli poobklejani woreczkami ze spirytusem. Zdarzały się nawet przypadki samozapłonu bo woreczki pękały. Do końcówki lat 90. przemycano duże ilości ikon, które jechały na rynki niemieckie i francuskie. Zdarzało się, że były ukrywane w zbiornikach paliwa – mówi nadkomisarz Marzena Siemieniuk. 

Przemycali pończochy i złoto

Bolesław Sakowicz w administracji celnej przepracował 42 lata. Szeregowym celnikiem był przez 6 lat, potem awansował na wyższe stanowiska. – W latach 1957 -1963 masowo przemycano kaprony, czyli pończochy stylonowe. Wówczas granicę przekraczano na podstawie dowodu osobistego i zaproszenia. Pewna pani pracująca w PGR i mająca sześcioro dzieci przewoziła pończochy w podszewce płaszcza, więc musiałem ją zatrzymać do kontroli. Wszystko, co się przewoziło z zagranicy wpisywało się do deklaracji celnej. Ona tego nie zrobiła. Podobnych przypadków było więcej, przemycano też złoto, głównie biżuterię – mówi Bolesław Sakowicz

- Czasowa wystawa, która towarzyszy uroczystemu otwarciu sali historii celnictwa w Białej Podlaskiej, to z kolei najciekawsze eksponaty pochodzące z prywatnych zbiorów funkcjonariusza służby celno-skarbowej z Lublina. To pamiątki dotyczące celnictwa na ziemiach polskich, w tym w okresie zaborów – przekazuje nadkom. Marzena Siemieniuk. 

Wskazuje, że znajduje się tu m.in. najstarszy eksponat w zbiorach, tj. Obwieszczenie z 1847 r. władz austriackich o włączeniu wolnego miasta Krakowa do obszaru celnego Austrii. 

Uroczystościom zorganizowanym w Białej Podlaskiej z okazji Międzynarodowego Dnia Celnictwa, 26 stycznia towarzyszyło też ślubowanie nowo przyjętych do służby funkcjonariuszy oraz uroczyste pożegnanie funkcjonariuszy odchodzących na emeryturę. 

Ślubowanie złożyło 28 osób. Funkcjonariusze ci pełnią służbę głównie na przejściach granicznych oraz w komórkach zajmujących się zwalczaniem przestępczości. 

Funkcjonariuszom odchodzącym na emeryturę dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Lublinie dr Artur Krukowski złożył podziękowania za lata służby oraz życzenia samych najlepszych chwil na emeryturze.

 

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

Nowoczesny dom z poddaszem i garażem! Cena: 900000 PLNNa sprzedaż atrakcyjny dom z użytkowym poddaszem, o powierzchni 163 m2, na działce 954 m2 zaprojektowany z myślą o komforcie i funkcjonalności. Prosta, elegancka bryła z nowoczesnymi akcentami, drewnianą elewacją i dużymi przeszkleniami prezentuje się bardzo efektownie.  Parter oferuje: przestronny salon z kominkiem i wyjściem na taras, jadalnię z widokiem na ogród, oddzielną kuchnię z półwyspem i spiżarnią, dodatkowy pokój (gościnny/biuro), łazienkę z prysznicem, praktyczny schowek pod schodami, wiatrołap z przejściem do kotłowni i garażu na dwa auta.  Poddasze to: 3 ustawne sypialnie – każda z garderobą, duża, jasna łazienka z wanną i prysznicem, osobna pralnia, wspólna garderoba, strych jako dodatkowe miejsce do przechowywaniaTechnologia i innowacyjność: Dach: czterospadowy, 35°, dachówka ceramiczna CREATON, okna FAKRO Strop: gęstożebrowy Teriva Kocioł gazowy (możliwa adaptacja na paliwo stałe)rekuperacja-wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła(poprawia jakość powietrza i obniża koszty ogrzania)izolacje: przeciwwilgociowa, termiczna, akustyczna, paroprzepuszczalna i paroszczelnaogrzewanie podłogowerolety zewnętrzne na pilotLokalizacja:           **Świetna komunikacja** Lokalizacja zapewnia szybki dostęp do głównych arterii komunikacyjnych miasta – w kilka minut dojedziesz zarówno do centrum Zamościa, jak i na obwodnicę. Przystanki komunikacji miejskiej znajdują się w niedalekiej odległości, co czyni codzienne dojazdy niezwykle wygodnymi.           **Bliskość infrastruktury** W pobliżu znajdują się szkoły, przedszkola, sklepy spożywcze, apteki, przychodnie lekarskie oraz punkty usługowe – wszystko, czego potrzeba do komfortowego życia, znajduje się w zasięgu krótkiego spaceru.Dzięki przemyślanemu układowi i nowoczesnym rozwiązaniom dom oferuje wygodną przestrzeń dla całej rodziny. 📞 Jeśli taka oferta Cię zainteresowała, zachęcam do umówienia się na prezentację!Bezpłatnie pomagamy w formalnościach związanych z uzyskaniem kredytu na zakup nieruchomości. Nasz doradca kredytowy bezpłatnie sprawdzi Twoją zdolność kredytową i przedstawi najlepsze oferty z ponad 10 banków. Posiadasz podobną nieruchomość? Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji – odpowiemy na pytania dotyczące ceny, procesu sprzedaży oraz możliwości poprawy atrakcyjności oferty. Oferujemy również:•⁠  ⁠Pośrednictwo w kupnie, sprzedaży oraz najmie nieruchomości•⁠  ⁠Pomoc w sprzedaży nieruchomości o skomplikowanej sytuacji prawnej•⁠  ⁠Rzetelne oceny wartości nieruchomości**Uzyskanie świadectwa energetycznego**Nie zwlekaj, zadzwoń już teraz!Monika Sosna665-752-210msosna@polnoc.plPółnoc Biuro Nieruchomości Zamośćul. Żeromskiego 3Data dodania ogłoszenia: 13.04.2025Nowoczesny dom z poddaszem i garażem!
ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
Reklama
Reklama
ReklamaWiesław Różyński baner w Dodatku Święta
ReklamaBaner reklamowy B1 firmy WORK CENTRE
ReklamaAdvertisement
KOMENTARZE
Autor komentarza: GuinessTreść komentarza: I znowu jakiś rekord ? Ta burmistrz Hrubieszowa to znana rekordzistka. Mieszkańcy już drugi raz chcą ją odwołać ze stanowiska. To dopiero rekord. Czy jakiś inny burmistrz może się tym pochwalić 😁 https://lubiehrubie.pl/wiadomosci/hrubieszow-czy-bedzie-referendum-w-sprawie-odwolania-burmistrza-i-rady-miejskiej/Data dodania komentarza: 14.04.2025, 14:48Źródło komentarza: Rekordowa edycja akcji „Wrastaj w Hrubieszów”. 55 dzieci posadziło drzewa w Parku SolidarnościAutor komentarza: qwertyTreść komentarza: A ty weź się do roboty a nie wyciągasz ręce po nie swoje. Jaki ty przykład dzieciom dajesz?Data dodania komentarza: 14.04.2025, 14:23Źródło komentarza: Bezdzietni zapłacą dodatkowy podatek? Bykowe w rękach posłówAutor komentarza: ChcemTreść komentarza: Przez 10 lat napatrzyli się , nasłuchali, nieraz się wstydzili, i doszli teraz do wniosku, że czemu nie, Taki . Duda mógł być prezydentem to czemu nie ja ?Data dodania komentarza: 14.04.2025, 14:13Źródło komentarza: Wybory 2025. Zgłosiło się 44 chętnych. Ilu zostało? Lista kandydatów na prezydentaAutor komentarza: PiotrTreść komentarza: Dlaczego pedelarze jeżdżą po chodniku?. W nocy bez świateł, policja w ogóle nie reaguje na takich rowerzystów.Data dodania komentarza: 14.04.2025, 13:46Źródło komentarza: Zamość: Rowerzyści zderzyli się na chodniku. Mężczyzna był pijanyAutor komentarza: MarekTreść komentarza: Przepiękne Misterium Męki Pańskiej, które przygotowało Stowarzyszenie Moje Nowosiółki. W artykule jest trochę nieścisłości sami mieszkańcy nie odgrywali ról tylko rekonstruktorzy że Stowarzyszenia Moje Nowosiółki i zaproszone grupy z różnych miejsc województwa lubelskiego. Prosimy dziennikarzy przy przygotowaniu artykułów o sprawdzenie wcześniej informacji, by nie wprowadzać w błąd czytelników.Data dodania komentarza: 14.04.2025, 13:45Źródło komentarza: Wzruszające Misterium Męki Pańskiej w Telatynie. Zobacz niezwykłe zdjęciaAutor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Bezdzietni w swoich podatkach już teraz składają się na 800+, szkoły, żłobki, przedszkola, opiekę lekarską itp. dla dzieci tego człowieka, któremu zabrakło odwagi, żeby podpisać się własnym nazwiskiem. Natomiast poseł Jakubiak, który dorobił się majątku na rozpijaniu ludzi, jest ostatnią osobą, która może się wypowiadać na temat dobra rodziny.Data dodania komentarza: 14.04.2025, 11:33Źródło komentarza: Bezdzietni zapłacą dodatkowy podatek? Bykowe w rękach posłów
ReklamaAdvertisement
Reklama