Większa liczba stacji ma umożliwić szybszą reakcję w przypadku sytuacji kryzysowych. Z roku na rok krajowa sieć monitoringu radiacyjnego staje się coraz gęstsza. Stacje systemu wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych monitorują nieprzerwanie poziom promieniowania jonizującego na obszarze całego kraju. Pomiary umożliwiają wykrycie śladowych ilości izotopów pochodzenia sztucznego i wcześniejsze wykrywanie zagrożeń promieniotwórczych, a także dokładniejsze prognozowanie ich rozwoju.
Do końca 2022 r. w Polsce zainstalowano łącznie 13 nowych stacji wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych. Nowe przyrządy zainstalowano w trzech województwach: podkarpackim (Mielec, Stuposiany, Dylągowa, Przeworsk, Jasło); lubelskim (Zamość, Kraśnik, Radzyń Podlaski, Wola Wereszczyńska, Teodorówka, Opole Lubelskie, Oseredek); podlaskim (Bielsk Podlaski) – czytamy na stronie Państwowej Agencji Atomistyki.
– W Mokrem stacje wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych zainstalowano w obrębie ogródka meteorologicznego Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej na terenie lotniska Aeroklubu Ziemi Zamojskiej w Zamościu, a w Oseredku na posesji tamtejszej leśniczówki. Szczegóły dotyczące instalacji stacji w Zamościu ustalano ze starostą powiatu zamojskiego oraz z IMGW w Warszawie. Z kolei posadowienie stacji w Oseredku omówiono z Nadleśnictwem Józefów, w porozumieniu z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Lublinie i Generalną Dyrekcją w Warszawie – poinformował nas Jarosław Chilmon, specjalista z Biura Polityk Strategicznych i Współpracy Międzynarodowej PAA w Warszawie.
Lokalizacje stacji wybrano na podstawie przeprowadzonych analiz, w których pod uwagę bierze się różnorodne kryteria: ukształtowanie terenu, zalesienie, odległość od innych stacji wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych, zabudowanie terenu.
- Hrubieszów: Na Manhattanie zderzyły się 2 auta
- Dąbrowa Tomaszowska: 2,5 tys. zł mandatu i 15 punktów karnych za 177 km/h na liczniku audi
– Stację w Zamościu zainstalowano 10 października, a w Oseredku 29 listopada zeszłego roku. Pomiary w obydwu stacjach prowadzone są od dnia ich instalacji. Wyniki pomiarów z podziałem na dni i godziny dostępne są na stronie Państwowej Agencji Atomistyki: https://monitoring.paa.gov.pl/maps-portal/. Dotychczasowe zarejestrowane przez ww. stacje mieszczą się w normie. Nie stwierdzono żadnych, podwyższonych wskazań – nadmienia Jarosław Chilmon.
Państwowa Agencja Atomistyki zakupiła blisko 40 nowoczesnych stacji wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych w ciągu ostatnich lat. Kilka z nich zastąpiło wysłużone już urządzenia, a kilkadziesiąt usytuowano w nowych lokalizacjach, w tym wzdłuż wschodniej granicy kraju. Obecnie w Polsce działają 52 stacje wczesnego wykrywania skażeń zarządzane przez PAA.
Napisz komentarz
Komentarze