Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 14:55
Reklama
Reklama

Wolimy pracować krócej nawet kosztem przyszłej emerytury?

Dłuższa praca czy niższa emerytura? – zapytali Polaków ankieterzy. Biorąc pod uwagę narzekania na niskie zarobki, wyniki zaskakują.

Od 1 października 2017 roku wiek emerytalny w Polsce – przypomnijmy – wynosi 60 lat dla kobiet oraz 65 dla mężczyzn. I jest jednym z najniższych w Europie.

Po osiągnięciu wieku emerytalnego mamy jednak wybór: możemy dalej pracować lub żyć z emerytury. Które z tych rozwiązań Polacy uważają za korzystniejsze dla siebie? – zapytali ankieterzy SW Research na zlecenie „Rzeczpospolitej”.

Krótszy wiek emerytalny, niższa emerytura

Aż 41,4 proc. ankietowanych wolałoby zachować obecny wiek emerytalny i otrzymywać niższą emeryturę.

26,8 proc. wskazało podniesienie wieku emerytalnego i wyższą emeryturę.

I – co zaskakujące – aż 31,8 proc. nie miało zdania na ten temat.

W grupie uczestników badania, którzy wolą obecny, niższy wiek emerytalny, ponad połowa to osoby z wykształceniem zasadniczym zawodowym (53 proc.). 47 proc. badanych ma od 35 do 49 lat. Podobny odsetek respondentów (46 proc.) mieszka na wsi. Niewiele mniej osób zarabia w przedziale od 3 do 4 tys. zł netto.

Jak zatrzymać Polaków na rynku pracy?

Rząd PiS, skracając wiek emerytalny, jednocześnie pracował nad systemem zachęt do tego, żeby Polacy pozostawali na rynku pracy. Jeden z pomysłów zakładał, żeby każdy, kto przepracuje dodatkowo 2 lata, otrzymał około 10 tys. zł premii. 

Jeremi Mordasewicza z Konfederacji Lewiatan ocenił tę propozycję jako złą i szkodliwą. Przede wszystkim dlatego, że naruszała podstawową zasadę polskiego systemu emerytalnego, że przechodząc na emeryturę, każdy otrzyma tyle, ile wcześniej zgromadził. Tyle że…

– Rząd wie, że (skracając wiek emerytalny – red.) popełnił błąd. Skoro nasze życie się wydłuża, to jeżeli chcemy mieć godne emerytury, musimy dłużej pracować – powiedział serwisowi polskieradio24.pl.

Krótszy tydzień pracy?

Choć nic nie wskazuje na to, że ustawowy wiek emerytalny zostanie obniżony, nie brakuje pomysłów na skrócenia tygodnia roboczego. Jak wynika z raportu „People at Work 2022: A Global Workforce View” firmy ADP, 4-dniowy tydzień pracy ma w Polsce najwięcej zwolenników wśród osób na początku kariery zawodowej.

Tak chciałoby pracować 30 proc. Polaków w wieku 18-24 lata. Nawet kosztem niższej pensji. 26 proc. zgodziłoby się na redukcję tygodnia roboczego pod warunkiem utrzymania takiego samego wynagrodzenia, w tym wydłużenia pojedynczego dnia pracy – np. do 10 godzin.

 

 


 

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner boczny B1 firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama