Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 2 listopada 2024 20:23
Reklama Baner reklamowy A1  Orkiestry Włościańskiej
Reklama

Z Zamościa pojechali do Siedlec uczcić pamięć Dzieci Zamojszczyzny

„Tu spoczywają prochy wysiedlonych dzieci i mieszkańców Zamojszczyzny pomordowanych w transportach przez okupanta hitlerowskiego w lutym 1943 r.” – napisano na jednej z tablic na cmentarzu w Siedlcach. Delegacje z Zamościa i Skierbieszowa uczestniczyły w zorganizowanych tam obchodach 80. rocznicy ratowania Dzieci Zamojszczyzny.
Z Zamościa pojechali do Siedlec uczcić pamięć Dzieci Zamojszczyzny
Głównym organizatorem uroczystości było Stowarzyszenie Domu Dziecka – Pomnika im. Dzieci Zamojszczyzny w Siedlcach. Zamojskiej delegacji przewodniczył wiceprezydent Piotr Orzechowski (pierwszy z lewej).

Do Siedlec pod koniec 1942 r. dotarła z rodziną Marianna Szewera ze Skierbieszowa. Miała wtedy 13 lat. – W Siedlcach Niemcy wyrzucili z wagonów około 40 martwych dzieci, bo był straszny mróz – wspominała pani Marianna. Dopiero następnej nocy dojechaliśmy do Sobolewa, a stamtąd trafiliśmy do Żelechowa koło Garwolina. Rano przychodzili ludzie i zabierali dzieci do domów, żeby je nakarmić. Mnie też zabrała jedna pani. Te, których nie mogli zabrać, kierowane były do tak zwanej ochronki, gdzie zaopiekowały się nimi siostry zakonne.

Trzeba pamiętać

W zorganizowanych 29 stycznia uroczystościach w Siedlcach wzięły udział Dzieci Zamojszczyzny, przedstawiciele siedleckiego samorządu i mieszkańcy miasta, a także delegacje ze Skierbieszowa i Zamościa. Tej pierwszej przewodził Tadeusz Pszenniak, prezes Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Zamościu, który na cmentarzu przy ul. Janowskiej wygłosił wzruszającą przemowę, natomiast na czele zamojskiej delegacji był wiceprezydent Piotr Orzechowski. – Obecność na uroczystościach w Siedlcach jest naszym obowiązkiem – powiedział nam wiceprezydent Zamościa. – 80 lat temu mieszkańcy Siedlec, a także okolicznych miejscowości, z narażeniem życia ratowali wycieńczone dzieci z transportów kolejowych. Tym, których nie udało się uratować, sprawiono uroczyste pogrzeby i to pomimo zakazu władz okupacyjnych. Trzeba o tym pamiętać.

Uczestnicy uroczystości zapalili Znicze Pamięci na mogiłach Dzieci Zamojszczyzny na cmentarzach przy ul. Janowskiej i Cmentarnej, a także przy Pomniku Pamięci Dzieci Zamojszczyzny. Wcześniej w kościele św. Stanisława w Siedlcach odprawiona została msza święta w intencji najmłodszych ofiar wojny. – Z całej Polski przyjechało około 30 Dzieci Zamojszczyzny – mówi Jerzy Zacharow, który wraz z Ryszardem Wichorowskim reprezentował w Siedlcach Fundację Centrum Wysiedlonych na Zamojszczyźnie.

Wszyscy zgodnie podkreślali, że wydarzenia sprzed 80 lat przypominają o bohaterstwie siedleckich kolejarzy, którzy ratowali życie dzieci wysiedlonych z Zamojszczyzny w zimie z 1942 na 1943 r. Na siedleckim węźle kolejowym z niemieckich transportów uratowano ponad 2,5 tys. dzieci. Te, których uratować się nie dało, zostały pochowane 3 lutego 1943 r. podczas pogrzebu z udziałem tysięcy siedlczan, na czele z ówczesnym burmistrzem miasta Stanisławem Zdanowskim.

Niech Niemcy zapłacą

Przypomnijmy, że akcja wysiedleńcza na Zamojszczyźnie rozpoczęła się w nocy z 27 na 28 listopada w Skierbieszowie. Do sierpnia 1943 r. Niemcy deportowali ponad 110 tys. mieszkańców z blisko 300 wsi, którzy trafili do III Rzeszy jako przymusowa siła robocza lub do obozów koncentracyjnych. Dramatyczny los dotknął 30 tys. dzieci. Według szacunków historyków, życie straciło ok. 10 tys. z nich, a około 4,5 tys. dzieci objętych przymusową akcją wysiedleńczą przeznaczono do germanizacji.

Jak nam powiedział Jerzy Zacharow, Fundacja Centrum Wysiedlonych na Zamojszczyźnie wraz ze Stowarzyszeniem Internowanych Zamojszczyzny skierują do wiceministra spraw zagranicznych Arkadiusza Mularczyka wniosek, aby część środków finansowych otrzymanych w przyszłości od Niemiec odszkodowań przeznaczyć na sieć szpitali, w tym zajmujących się leczeniem Dzieci Zamojszczyzny, więźniów obozów koncentracyjnych oraz robotników przymusowych III Rzeszy, a także ich rodzin.

Głównym organizatorem uroczystości było Stowarzyszenie Domu Dziecka – Pomnika im. Dzieci Zamojszczyzny w Siedlcach.

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Wtedy byłTreść komentarza: A cóż to był za ,,styl" ?Data dodania komentarza: 2.11.2024, 04:28Źródło komentarza: Gm. Zamość: Z roweru do więzienia. Spędzi tam rokAutor komentarza: WkwionyTreść komentarza: Chyba zmusić a nie zachęcić, nazywajcie rzeczy po imieniu.Data dodania komentarza: 1.11.2024, 21:10Źródło komentarza: Kierowców czekają kolejne opłaty. Trzy w jednej. To już pewneAutor komentarza: 800plus od 3 latTreść komentarza: To 800plus powinno być przyznawane dopiero od 3 lat dziecka i do ukończenia przez dziecko 24 lata tak żeby miało na studia a nie od urodzenia Bo od urodzenia i tak jest dużo pieniędzy na dziecko jak ktoś pracował przez rok bierze 100 procent wypłaty a kto nie to przez rok bierze tysiąca.i odrazu 800plus.a później po roku swiadczenie opiekuncze po tysiącu na rok albo po 500na dwa lata także tych świadczeń i pieniędzy i tak jest za dużo na takie małe dziecko a później jakby te pieniądze chociaż po części się przydały dla 18 latków to juz niema.nic nawet 800plus do 18tu lat a dopiero wtedy zaczynają się duże wydatki studiaData dodania komentarza: 1.11.2024, 12:51Źródło komentarza: Co dalej z 800 plus? Jest decyzja w sprawie przyszłości świadczeniaAutor komentarza: PO to złoTreść komentarza: łgarstwaData dodania komentarza: 1.11.2024, 10:37Źródło komentarza: PIŁKARSKA IV LIGA: Dwa gole z karnegoAutor komentarza: asdasTreść komentarza: Śmieć i potencjalny morderca!Data dodania komentarza: 1.11.2024, 10:18Źródło komentarza: 28-latek z gm. Szczebrzeszyn kompletnie pijany kierował ciężarówką. Nie wyrobił się na zakręcieAutor komentarza: HahaTreść komentarza: Aleja wstydu zasłużonych jest na cmentarzu wojskowym w pierwszym rzędzie .Data dodania komentarza: 1.11.2024, 10:05Źródło komentarza: Żegnamy znanych i zasłużonych zmarłych z powiatu hrubieszowskiego
Reklama