Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 20:18
Reklama
Reklama

Zwierzyniec: Koników polskich coraz więcej. W Roztoczańskim Parku Narodowym oczekiwane są kolejne

Powiększa się stado koników polskich w Roztoczańskim Parku Narodowym. Potomstwa doczekały się już klacze Tylawa oraz Herpia, ale spodziewane są kolejne oźrebienia.
Zwierzyniec: Koników polskich coraz więcej. W Roztoczańskim Parku Narodowym oczekiwane są kolejne
Pierwsze źrebięta pojawiły się w RPN wiosną 1983 r. Przez 40 lat w hodowli rezerwatowej i stajennej przyszło na świat ponad 420 koników polskich.

Autor: Paweł Marczewski/RPN

Sprowadzone 40 lat temu do Zwierzyńca koniki polskie stały się atrakcją i symbolem RPN. Przypomnijmy, że hodowla pod nazwą „Ostoja” utworzona została 16 lipca 1982 r. Początek dały 4 klacze (Husaria, Moda, Tuba i Hanula) oraz ogier Mohacz.

Tak powstała hodowla rezerwatowa, której zadaniem jest utrzymywanie koników w warunkach jak najbardziej zbliżonych do naturalnych. Na co dzień koniki z hodowli rezerwatowej można spotkać m.in. nad stawami „Echo”. Uzupełnieniem dla stada rezerwatowego jest dział hodowli stajennej we Floriance.

Jak informuje Jan Słomiany, kierownik Ośrodka Hodowli zachowawczej RPN, klacze przed porodem oddalają się w bardziej ustronne miejsce i tam następuje poród.

– W styczniu oźrebiły się Tylawa i Herpia, a oba źrebaki to klaczki – mówi Jan Słomiany. – Od połowy lutego spodziewamy się kolejnych źrebaków. W hodowli rezerwatowej mamy jeszcze 6 źrebnych klaczy, a w stajennej – 14.

Źrebaki w bardzo krótkim czasie, nawet już po kilkunastu minutach, stają na nogach o własnych siłach, czasami przy niewielkiej pomocy i zachęcie ze strony klaczy. Prawie zawsze pokryte są charakterystyczną sierścią źrebięcą o ubarwieniu jasnokremowym, przypominającym trochę kawę z mlekiem. Niekiedy uwidacznia się odcień nieco bardziej szaro-kremowy.

Różnice w umaszczeniu poszczególnych osobników zaznaczają się dopiero po ok. 4 miesiącach od urodzenia, gdy wyciera się u młodych pierwsza sierść źrebięca i zastępowana jest krótszym, twardszym włosiem letnim o ubarwieniu najczęściej myszatym.

Koniki polskie są niewielkiego wzrostu, maści myszatej, z ciemną grzywą i ogonem oraz czarną pręgą, biegnącą przez grzbiet. Po tarpanach, swoich dzikich przodkach, odziedziczyły łatwość bytowania w trudnych warunkach środowiskowych. Są żywotne, odporne na choroby, mocne i płodne. Dobrze znoszą ekstremalne warunki pogodowe.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama