W niedzielę, 5 lutego delegacje, w tym władze miasta i powiatu tomaszowskiego, złożyły wieńce pod krzyżem powstańczym przy ul. Żeromskiego, a następnie, już po mszy św., zapaliły znicze pod Kolumną Powstań.
Po południu na hali sportowej i terenie przy I Liceum Ogólnokształcącym mieszkańcy i zaproszeni goście obejrzeli rekonstrukcję wydarzeń z 1863 roku. Przygotowali ją, pod kierunkiem Marii Kozyry, aktorzy Zespołu Teatralnego, członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej Ludności Cywilnej i Stowarzyszenia „Moje Nowosiółki”. Pokazali widzom m.in. takie sceny jak kucie kos, przysięgę powstańczą, pożegnanie rodzin przez powstańców, aresztowanie burmistrza Tomaszowa Ordynackiego. Narratorem rekonstrukcji był Andrzej Olejko. To wszystko działo się na scenie w liceum. Z kolei na zewnątrz były potyczki powstańczych kosynierów z kozacką kawalerią i sceny mordu na mieszkańcach Tomaszowa. Reżyserem rekonstrukcji był Jarosław Antoszewski.
TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:
- Lasowce, Nowiny: Spotkali się w 80. rocznicę bitwy pod Lasowcami
- Tomaszów Lubelski: Byłe gimnazjum, a dzisiejsze I LO zostało zabytkiem. Niektórych to dziwi
- Tomaszów Lubelski: Pobiegniesz Tropem Wilczym? Liczba miejsc na bieg jest ograniczona
Za organizację tegorocznych obchodów powstania styczniowego odpowiadał Powiatowy Komitet Obchodów 160. Rocznicy Powstania Styczniowego. Wydarzenia zostały dofinansowane ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu „Powstanie Styczniowe 1863-1864”. Patronat medialny nad nimi objęła redakcja „Kroniki Tygodnia”.
Napisz komentarz
Komentarze