Mieszkaniec Dereźni Solskiej (gm. Biłgoraj) jesienią minionego roku znalazł na swoim polu dwa narzędzia krzemienne. Znaleziska trafiły do urzędu konserwatorskiego w Zamościu. Pierwsze oględziny specjalistów wskazują, że mężczyzna odnalazł wiórowiec oraz drapacz, wykonane z krzemienia wołyńskiego. Z ich analizy wynika, że są to najprawdopodobniej wyroby wykonane przez neolityczną ludność kultury pucharów lejkowatych i mogą być datowane na pierwszą połowę 3 tysiąclecia przed naszą erą.
To nie pierwsze odkrycia archeologiczne w tym rejonie. Wiosną ubiegłego roku młody chłopiec znalazł na polach Dereźni Majdańskiej wiórowiec krzemienny. Dzięki temu okazuje się, że teren ten w przeszłości nie był typową pustką osadniczą, jak dotychczas zakładali archeolodzy, ale rozwijało się tu również osadnictwo.
Weryfikacja powierzchniowa terenu odkrycia nastąpi wczesną wiosną, gdy umożliwią to warunki pogodowe. Być może dojdzie do odnalezienia kolejnych ciekawych i wartościowych zabytków archeologicznych. Odkryte zabytki zostaną przekazane do Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju.
Napisz komentarz
Komentarze