26 lutego do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Lublinie Delegatury w Białej Podlaskiej wpłynęło zawiadomienie o przypadkowym natrafieniu na skarb. To ok. 1000 monet z XVII wieku! Cenne znalezisko odnaleziono w miejscowości Zaniówka w gminie Parczew podczas "poszukiwań współczesnych elementów wyposażenia mechanicznego sprzętu rolniczego, z pomocą wykrywacza metali".
Dzień później, czyli 27 lutego, konserwatorzy i archeolodzy przeprowadzili oględziny odnalezionych przedmiotów oraz miejsca ich znalezienia. Ustalili wstępnie, że odnaleziony skarb to konkretnie dzban pełen monet. "To depozyt szelągów koronnych i litewskich z XVII wieku, w ilości szacunkowej około 1000 sztuk, umieszczonych w dzbanku ceramicznym (tzw. siwak) ze śladami uszkodzeń mechanicznych. Całość posiada masę około 3 kg. Monety o różnym stopniu zachowania, oddzielone od zespołu zwartego w dzbanku, tworzą egzemplarze luźne (115 sztuk) oraz tzw. zlepieńce (monety zespolone po kilka sztuk w skutek procesów utleniania) – 62 sztuki. Oprócz monet w dzbanku natrafiono na fragmenty tkaniny, zabezpieczono również fragmenty ceramiczne uszkodzonego dzbanka" – przekazuje Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków.
Dodaje, że skarb został umieszczony intencjonalnie w warstwie podglebia, na co wskazuje wyraźnie zarysowany ślad na profilu wykonanego wkopu na miejscu odkrycia. Odnaleziono go na polu ornym przy obrzeżach terenu zabudowy gospodarczej (w tym historycznej) miejscowości Zaniówka.
Jak informuje konserwator zabytków, obiekt zostanie w całości przekazany w depozyt do Działu Archeologii Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej.
Napisz komentarz
Komentarze