Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 11:41
Reklama
Reklama Baner reklamowy A1 Fit&Healtly

Powstała mapa Grzędy Sokalskiej. To zasługa mieszkańców powiatu tomaszowskiego

Grzęda Sokalska i Pobuże to cenny, wciąż nieodkryty, będący niejako w cieniu Roztocza mezoregion. Tak nam do niego blisko, a jednak mało kto tam bywa. Bo i można się tam pogubić, nie znając dróg. To się prawdopodobnie niebawem zmieni, ponieważ właśnie została wydana mapa tego regionu.
Powstała mapa Grzędy Sokalskiej. To zasługa mieszkańców powiatu tomaszowskiego
Powstanie mapy Grzędy Sokalskiej to zasługa regionalistów i miłośników tego mezoregionu.

Autor: Stowarzyszenie Czajnia

Zaczyna się niedaleko Tomaszowa Lubelskiego, biegnie do granicy polsko-ukraińskiej i kończy w okolicach Sokala nad Bugiem. Jest usłana pięknymi krajobrazami i urozmaicona drewnianymi cerkwiami, m.in. w Korczminie, Budyninie, Chłopiatynie, Mycowie, Dłużniowie, Liskach i Żernikach. Grzęda Sokalska to kraina piękna niczym Roztocze. Tylko wciąż mało odkryta.

Wychodzi z cienia Roztocza

– Grzęda Sokalska, określana często „siostrą Roztocza”, dotychczas nie była doceniana przez pasjonatów turystyki. Dzięki staraniom wielu osób ten urokliwy zakątek naszego kraju, jakże inny od Roztocza, jest teraz odrywany i opisywany. Na pewno przełoży się to na zwiększenie zainteresowania nim historyków, regionalistów, turystów i fotografów. Należy pamiętać, że Grzęda Sokalska przecięta jest granicą państwową i po obu jej stronach znajdują się niezwykle interesujące miejscowości z unikatową historią – mówi Zdzisław Pizun, historyk i regionalista, współautor serii publikacji opracowanej w latach 2020-2022 przez zespół redakcyjny portalu „Historia Regionu Tomaszów Lubelski-Bełz-Rawa Ruska”, która ogólnie nosi tytuł „Szkice historyczne i literackie”. W skład tej serii wchodzą książki: „Od Zamościa po Lwów”, „Z Roztocza na Grzędę Sokalską” i „Od Narola po Bełz”. Wszystkie traktują zarówno o Roztoczu, jak Grzędzie Sokalskiej. 

– Grzęda ma bardzo bogatą historię. To miejsce zapomniane, a gdzieniegdzie zaniedbane, ale to esencja pogranicza – dodaje Marcin Rechulicz, prezes Stowarzyszenia Czajnia z Tomaszowa Lubelskiego.

To właśnie dzięki staraniu Czajni powstała mapa Grzędy.

– Pomysł zrodził się już wówczas, gdy nasze stowarzyszenie przejęło liceum w Łaszczowie. To wtedy dostrzegliśmy, że nie ma mapy, nie ma przewodników po tak wspaniały regionie. Przez lata dojrzewała myśl, by to zmienić. W końcu nadarzyła się okazja, napisaliśmy projekt na wydanie mapy, pozyskaliśmy na to środki pieniężne – opowiada Marcin Rechulicz.

Doceniając swoje

Inicjatywę docenili regionaliści i mieszkańcy tych terenów. Rechulicz przejął rolę koordynatora, a z wielką pomocą przyszli mu: Andrzej Kudlicki, Robert Gmiterek, Robert Kowalski, Leszek Lichołat, Mateusz Patro, Grzegorz Pawłowski, Konrad Jóźwik, Tomasz Michalski i Paweł Wład.

Każdy dodał coś od siebie. Zebrano najistotniejsze dla turysty informacje.

– Tu jest niewiele szlaków, ale są zabytki, cerkwie, krzyże bruśnieńskie, zaznaczyliśmy okresowe przejścia graniczne, obiekty noclegowe, a nawet wiaty, pod którymi można odpocząć – opisuje prezes Czajni. Dodaje, że ciekawostką są na mapie granice historyczne.

– Wiele granic to unikalna wartość tego regionu. Były tu granice zaborów, granice Generalnego Gubernatorstwa, granice Polski do 1951 roku, kiedy była Akcja H – T (zamiana granic z ZSRR, w której Polska utraciła część województwa lubelskiego – red.), wreszcie granica polsko-ukraińska – mówi.

Podkreśla, że dzięki staraniom wielu ludzi mapa wypełniła pewną lukę. O to chodziło. Dopytuje o nią wiele osób, ale mapa nie jest na sprzedaż. Stowarzyszenie planuje na 29 kwietnia rajd promocyjny. Jego uczestnicy dostaną mapy Grzędy. Trasa rajdu jest jeszcze w trakcie ustalania.

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

Reklama
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Jest jednak pewna różnica. Konflikty z Ukraińcami za ostatnie 200 lat: Wołyń, wojna 1919. Konflikty z Rosją za ostatnie 200 lat: wsadzenie marionetkowego rządu Bieruta i 40 lat gospodarczego pasożytnictwa, masowe gwałty i rabunki dokonywane przez czerwonoarmistów, przyczółek Czerniakowski (żołnierze Berlinga zostali wysłani na pewną śmierć), 17 września, mord w Katyniu, deportacje do Kazachstanu, Obława Augustowska, krwawe stłumienie akcji Burza, wymordowanie obrońców Grodna, tzw. "proces szesnastu", tzw. Tragedia Górnośląska (1945), operacja polska NKWD, wojna 1920, zsyłki na Sybir, ponad sto lat wynarodowiania, krwawe stłumienie powstania styczniowego i listopadowego.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 09:46Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Da, da, tavarisz. Jak zawsze zły zachód sprowokował miłującą pokój Rosję. Dziwne tylko, że za każdym razem, to ruskie czołgi wjeżdżają pierwsze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 09:15Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: XxlTreść komentarza: Tera może do kryminalnej wezmo....?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 22:12Źródło komentarza: Zamość: Policjant w czasie wolnym od służby zatrzymał poszukiwanegoAutor komentarza: O kulach jeszcze lepiej.Treść komentarza: .Data dodania komentarza: 21.11.2024, 20:10Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkowaćAutor komentarza: HenioTreść komentarza: Jak to urzędnicy, myślę tylko o sobie, mamy 21 wiek a problem jest ten sam, znieczulica.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 19:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkowaćAutor komentarza: TrgdTreść komentarza: Rozumiem, że za stworzenie zagrożenia katastrofą w ruchu lądowym prawo jazdy zostało zatrzymane i wystawiono skierowanie na powtórny egzamin?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 17:21Źródło komentarza: Nigdy nie rób tak na drodze ekspresowej! GDDKiA publikuje nagranie ku przestrodze [VIDEO]
Reklama