Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 2 listopada 2024 16:27
Reklama Baner reklamowy A1, Namysłowiacy
Reklama

Powstała mapa Grzędy Sokalskiej. To zasługa mieszkańców powiatu tomaszowskiego

Grzęda Sokalska i Pobuże to cenny, wciąż nieodkryty, będący niejako w cieniu Roztocza mezoregion. Tak nam do niego blisko, a jednak mało kto tam bywa. Bo i można się tam pogubić, nie znając dróg. To się prawdopodobnie niebawem zmieni, ponieważ właśnie została wydana mapa tego regionu.
Powstała mapa Grzędy Sokalskiej. To zasługa mieszkańców powiatu tomaszowskiego
Powstanie mapy Grzędy Sokalskiej to zasługa regionalistów i miłośników tego mezoregionu.

Autor: Stowarzyszenie Czajnia

Zaczyna się niedaleko Tomaszowa Lubelskiego, biegnie do granicy polsko-ukraińskiej i kończy w okolicach Sokala nad Bugiem. Jest usłana pięknymi krajobrazami i urozmaicona drewnianymi cerkwiami, m.in. w Korczminie, Budyninie, Chłopiatynie, Mycowie, Dłużniowie, Liskach i Żernikach. Grzęda Sokalska to kraina piękna niczym Roztocze. Tylko wciąż mało odkryta.

Wychodzi z cienia Roztocza

– Grzęda Sokalska, określana często „siostrą Roztocza”, dotychczas nie była doceniana przez pasjonatów turystyki. Dzięki staraniom wielu osób ten urokliwy zakątek naszego kraju, jakże inny od Roztocza, jest teraz odrywany i opisywany. Na pewno przełoży się to na zwiększenie zainteresowania nim historyków, regionalistów, turystów i fotografów. Należy pamiętać, że Grzęda Sokalska przecięta jest granicą państwową i po obu jej stronach znajdują się niezwykle interesujące miejscowości z unikatową historią – mówi Zdzisław Pizun, historyk i regionalista, współautor serii publikacji opracowanej w latach 2020-2022 przez zespół redakcyjny portalu „Historia Regionu Tomaszów Lubelski-Bełz-Rawa Ruska”, która ogólnie nosi tytuł „Szkice historyczne i literackie”. W skład tej serii wchodzą książki: „Od Zamościa po Lwów”, „Z Roztocza na Grzędę Sokalską” i „Od Narola po Bełz”. Wszystkie traktują zarówno o Roztoczu, jak Grzędzie Sokalskiej. 

– Grzęda ma bardzo bogatą historię. To miejsce zapomniane, a gdzieniegdzie zaniedbane, ale to esencja pogranicza – dodaje Marcin Rechulicz, prezes Stowarzyszenia Czajnia z Tomaszowa Lubelskiego.

To właśnie dzięki staraniu Czajni powstała mapa Grzędy.

– Pomysł zrodził się już wówczas, gdy nasze stowarzyszenie przejęło liceum w Łaszczowie. To wtedy dostrzegliśmy, że nie ma mapy, nie ma przewodników po tak wspaniały regionie. Przez lata dojrzewała myśl, by to zmienić. W końcu nadarzyła się okazja, napisaliśmy projekt na wydanie mapy, pozyskaliśmy na to środki pieniężne – opowiada Marcin Rechulicz.

Doceniając swoje

Inicjatywę docenili regionaliści i mieszkańcy tych terenów. Rechulicz przejął rolę koordynatora, a z wielką pomocą przyszli mu: Andrzej Kudlicki, Robert Gmiterek, Robert Kowalski, Leszek Lichołat, Mateusz Patro, Grzegorz Pawłowski, Konrad Jóźwik, Tomasz Michalski i Paweł Wład.

Każdy dodał coś od siebie. Zebrano najistotniejsze dla turysty informacje.

– Tu jest niewiele szlaków, ale są zabytki, cerkwie, krzyże bruśnieńskie, zaznaczyliśmy okresowe przejścia graniczne, obiekty noclegowe, a nawet wiaty, pod którymi można odpocząć – opisuje prezes Czajni. Dodaje, że ciekawostką są na mapie granice historyczne.

– Wiele granic to unikalna wartość tego regionu. Były tu granice zaborów, granice Generalnego Gubernatorstwa, granice Polski do 1951 roku, kiedy była Akcja H – T (zamiana granic z ZSRR, w której Polska utraciła część województwa lubelskiego – red.), wreszcie granica polsko-ukraińska – mówi.

Podkreśla, że dzięki staraniom wielu ludzi mapa wypełniła pewną lukę. O to chodziło. Dopytuje o nią wiele osób, ale mapa nie jest na sprzedaż. Stowarzyszenie planuje na 29 kwietnia rajd promocyjny. Jego uczestnicy dostaną mapy Grzędy. Trasa rajdu jest jeszcze w trakcie ustalania.

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze

 

 

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Wtedy byłTreść komentarza: A cóż to był za ,,styl" ?Data dodania komentarza: 2.11.2024, 04:28Źródło komentarza: Gm. Zamość: Z roweru do więzienia. Spędzi tam rokAutor komentarza: WkwionyTreść komentarza: Chyba zmusić a nie zachęcić, nazywajcie rzeczy po imieniu.Data dodania komentarza: 1.11.2024, 21:10Źródło komentarza: Kierowców czekają kolejne opłaty. Trzy w jednej. To już pewneAutor komentarza: 800plus od 3 latTreść komentarza: To 800plus powinno być przyznawane dopiero od 3 lat dziecka i do ukończenia przez dziecko 24 lata tak żeby miało na studia a nie od urodzenia Bo od urodzenia i tak jest dużo pieniędzy na dziecko jak ktoś pracował przez rok bierze 100 procent wypłaty a kto nie to przez rok bierze tysiąca.i odrazu 800plus.a później po roku swiadczenie opiekuncze po tysiącu na rok albo po 500na dwa lata także tych świadczeń i pieniędzy i tak jest za dużo na takie małe dziecko a później jakby te pieniądze chociaż po części się przydały dla 18 latków to juz niema.nic nawet 800plus do 18tu lat a dopiero wtedy zaczynają się duże wydatki studiaData dodania komentarza: 1.11.2024, 12:51Źródło komentarza: Co dalej z 800 plus? Jest decyzja w sprawie przyszłości świadczeniaAutor komentarza: PO to złoTreść komentarza: łgarstwaData dodania komentarza: 1.11.2024, 10:37Źródło komentarza: PIŁKARSKA IV LIGA: Dwa gole z karnegoAutor komentarza: asdasTreść komentarza: Śmieć i potencjalny morderca!Data dodania komentarza: 1.11.2024, 10:18Źródło komentarza: 28-latek z gm. Szczebrzeszyn kompletnie pijany kierował ciężarówką. Nie wyrobił się na zakręcieAutor komentarza: HahaTreść komentarza: Aleja wstydu zasłużonych jest na cmentarzu wojskowym w pierwszym rzędzie .Data dodania komentarza: 1.11.2024, 10:05Źródło komentarza: Żegnamy znanych i zasłużonych zmarłych z powiatu hrubieszowskiego
Reklama