Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 22 grudnia 2024 20:13
Reklama Baner reklamowy A 1 - BUDBRAM
Reklama

Powstała mapa Grzędy Sokalskiej. To zasługa mieszkańców powiatu tomaszowskiego

Grzęda Sokalska i Pobuże to cenny, wciąż nieodkryty, będący niejako w cieniu Roztocza mezoregion. Tak nam do niego blisko, a jednak mało kto tam bywa. Bo i można się tam pogubić, nie znając dróg. To się prawdopodobnie niebawem zmieni, ponieważ właśnie została wydana mapa tego regionu.
Powstanie mapy Grzędy Sokalskiej to zasługa regionalistów i miłośników tego mezoregionu.

Autor: Stowarzyszenie Czajnia

Zaczyna się niedaleko Tomaszowa Lubelskiego, biegnie do granicy polsko-ukraińskiej i kończy w okolicach Sokala nad Bugiem. Jest usłana pięknymi krajobrazami i urozmaicona drewnianymi cerkwiami, m.in. w Korczminie, Budyninie, Chłopiatynie, Mycowie, Dłużniowie, Liskach i Żernikach. Grzęda Sokalska to kraina piękna niczym Roztocze. Tylko wciąż mało odkryta.

Wychodzi z cienia Roztocza

– Grzęda Sokalska, określana często „siostrą Roztocza”, dotychczas nie była doceniana przez pasjonatów turystyki. Dzięki staraniom wielu osób ten urokliwy zakątek naszego kraju, jakże inny od Roztocza, jest teraz odrywany i opisywany. Na pewno przełoży się to na zwiększenie zainteresowania nim historyków, regionalistów, turystów i fotografów. Należy pamiętać, że Grzęda Sokalska przecięta jest granicą państwową i po obu jej stronach znajdują się niezwykle interesujące miejscowości z unikatową historią – mówi Zdzisław Pizun, historyk i regionalista, współautor serii publikacji opracowanej w latach 2020-2022 przez zespół redakcyjny portalu „Historia Regionu Tomaszów Lubelski-Bełz-Rawa Ruska”, która ogólnie nosi tytuł „Szkice historyczne i literackie”. W skład tej serii wchodzą książki: „Od Zamościa po Lwów”, „Z Roztocza na Grzędę Sokalską” i „Od Narola po Bełz”. Wszystkie traktują zarówno o Roztoczu, jak Grzędzie Sokalskiej. 

– Grzęda ma bardzo bogatą historię. To miejsce zapomniane, a gdzieniegdzie zaniedbane, ale to esencja pogranicza – dodaje Marcin Rechulicz, prezes Stowarzyszenia Czajnia z Tomaszowa Lubelskiego.

To właśnie dzięki staraniu Czajni powstała mapa Grzędy.

– Pomysł zrodził się już wówczas, gdy nasze stowarzyszenie przejęło liceum w Łaszczowie. To wtedy dostrzegliśmy, że nie ma mapy, nie ma przewodników po tak wspaniały regionie. Przez lata dojrzewała myśl, by to zmienić. W końcu nadarzyła się okazja, napisaliśmy projekt na wydanie mapy, pozyskaliśmy na to środki pieniężne – opowiada Marcin Rechulicz.

Doceniając swoje

Inicjatywę docenili regionaliści i mieszkańcy tych terenów. Rechulicz przejął rolę koordynatora, a z wielką pomocą przyszli mu: Andrzej Kudlicki, Robert Gmiterek, Robert Kowalski, Leszek Lichołat, Mateusz Patro, Grzegorz Pawłowski, Konrad Jóźwik, Tomasz Michalski i Paweł Wład.

Każdy dodał coś od siebie. Zebrano najistotniejsze dla turysty informacje.

– Tu jest niewiele szlaków, ale są zabytki, cerkwie, krzyże bruśnieńskie, zaznaczyliśmy okresowe przejścia graniczne, obiekty noclegowe, a nawet wiaty, pod którymi można odpocząć – opisuje prezes Czajni. Dodaje, że ciekawostką są na mapie granice historyczne.

– Wiele granic to unikalna wartość tego regionu. Były tu granice zaborów, granice Generalnego Gubernatorstwa, granice Polski do 1951 roku, kiedy była Akcja H – T (zamiana granic z ZSRR, w której Polska utraciła część województwa lubelskiego – red.), wreszcie granica polsko-ukraińska – mówi.

Podkreśla, że dzięki staraniom wielu ludzi mapa wypełniła pewną lukę. O to chodziło. Dopytuje o nią wiele osób, ale mapa nie jest na sprzedaż. Stowarzyszenie planuje na 29 kwietnia rajd promocyjny. Jego uczestnicy dostaną mapy Grzędy. Trasa rajdu jest jeszcze w trakcie ustalania.

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
ReklamaBaner firmy Pierogi od AGI w dodatku Świąta
ReklamaBaner reklamowy w dodatku Święta firmy Agroradek
ReklamaBaner- dodatek święta firmy Stalprodukt
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: KasiaTreść komentarza: I jak polepszyło się w Hrubieszowie i w okolicach, jak chciałeś panowania tfuska i lewaków🤬Pokarz jaki masz dobrobytData dodania komentarza: 21.12.2024, 22:34Źródło komentarza: Pożegnanie odchodzącego Zarządu Powiatu Hrubieszowskiego drogo kosztowałoAutor komentarza: KałodziejczakTreść komentarza: Rudy Folksdojcz krzyczał wtedy że to Wina PISu ! To samo było w odrze , ale według jednej mądrej inaczej z PełO winą było to że Po Odrze pływają statki które WYPIJAJA wodę rybom i te się duszą bo wody jest za mało !!! :) Wspaniała jest ta władza , jak widok psiego gófna na trawniku przy chodniku !Data dodania komentarza: 21.12.2024, 21:47Źródło komentarza: Hrubieszów: Ekologiczna katastrofa umorzona po raz drugiAutor komentarza: Praworządny zamachTreść komentarza: W Magdeburgu na zaproszenie Makreli i TfuSSka zamachowcy zabijają już PO raz POnad 50ty ilu jest u nas 10.000 czy więcej POpierający ich Trzaskuś nie POwiedział ile nas kosztują, by nas wysadzać.Data dodania komentarza: 21.12.2024, 17:17Źródło komentarza: Prezydent Warszawy w Hrubieszowie i WerbkowicachAutor komentarza: HahaTreść komentarza: Jak łatwo być błaznem w todze i grubą kasę brać za co? pseudo praworządność, a wszystkie ryby POzdychane były uśmiechnięte taki wyrok to POśmiewisko i zachęta truć, truć,truć bezkarnie ale z uśmiechem i środkowym palcem.Data dodania komentarza: 21.12.2024, 16:43Źródło komentarza: Hrubieszów: Ekologiczna katastrofa umorzona po raz drugiAutor komentarza: halloTreść komentarza: Eee tam ,angielski to wszyscy znają a ja chciałabym nauczyć się jeszcze języka niemieckiego bo to przyszłość.Data dodania komentarza: 21.12.2024, 14:58Źródło komentarza: Zamość: Bacalarus i Akademia Zamojska wspierają rozwój studentówAutor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Co ciekawe cena masła nie rośnie po raz pierwszy. W 2022 była nawet wyższa, ale wtedy nikt nie robił afery.Data dodania komentarza: 21.12.2024, 14:56Źródło komentarza: Od cen masła pęka głowa. Zwłaszcza przed świętami. Rząd wkracza do akcji
Reklama