To prawdziwa perełka sztuki rzeźbiarskiej. Postać Chrystusa jest ukazana realistycznie. Prawą rękę Jezus unosi do góry w geście błogosławieństwa, prawą nogę wysuniętą ma lekko do przodu. Ubrany jest w drapowany płaszcz i tunikę. Stoi na cokole, na którym wyryto cztery inskrypcje zaczerpnięte z ewangelii: „A gdy przyjdzie godzina sądu wymierzone wam będzie według zasług waszych”, „Błogosławieni miłosierni albowiem oni miłosierdzia dostąpią S. Mat.”, „Błogosławieni, którzy cierpią dla sprawiedliwości albowiem ich jest królestwo Niebieskie”, „Błogosławieni którzy w Panu umierają albowiem uczynki ich za niemi idą. Obj. S. Jana”.
Rzeźba powstała w 1862 r. Jest drugą z rzeźb poturzyńskich, które wykonał dla żyjących tu Woyciechowskich wybitny artysta Konstanty Hegel. Jej losy owiewa aura tajemnicy i niedopowiedzeń i wiąże się z historią rodu dawnych właścicieli Poturzyna, o czym pisaliśmy szerzej w sierpniu ub. roku w tekście pt. „Jezus Chrystus zabytkowy”.
Daniel Pawłowski, sołtys Nowosiółek, już kilka miesięcy temu zapowiadał, że Stowarzyszenie, którego jest prezesem, pomoże w organizacji zbiórki na renowację zabytkowego pomnika i każdej innej w razie potrzeby. Słowa dotrzymał.
Na portalu zrzutka.pl założył zbiórkę na konserwację i renowację pomnika. Potrzeba 50 tys. zł. Zebrana kwota, w porozumieniu z Parafią Prawosławną w Tomaszowie Lubelskim, ma być przekazana na wkład remontu. Zdaniem inicjatorów zbiórki zabytkowa figura wymaga objęcia szczególną ochroną, ponieważ jest zagrożona dalszymi zniszczeniami „ze względu na miejsce przechowywania, nie objęcie bezpośrednią opieką właściciela oraz narażona na wpływ szkodliwych warunków atmosferycznych”.
Do zniszczeń członkowie Moich Nowosiółek nie chcą dopuścić, bo rzeźba jest zbyt cenna.
Podkreślają, że pomnik jest ściśle związany z lokalną tradycją i stanowi świadectwo minionej historii i świetności dworu w Poturzynie. „Ze względu na religijny temat i przekaz inskrypcji spełniał dawniej, a także może spełniać obecnie ważną funkcję moralizatorską”. Ponadto jest przykładem nielicznie ocalałej grupy dzieł po Heglu.
Napisz komentarz
Komentarze