Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 19:05
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

Palimy jak smoki. Zaledwie co 9 Polak-palacz chce rzucić nałóg [RANKING WOJEWÓDZTW]

Aż 8 mln Polaków pali papierosy. W porównaniu z innymi krajami UE wypadamy pod tym względem źle. Na raka umieramy częściej niż inni Europejczycy. W których województwach pali się najwięcej?

Wnioski z badań CBOS i raportu WHO – jak podaje medonet.pl – są dla Polski przygnębiające: tytoń pali co 4 dorosły Polak (prawie 8 mln). Najczęściej są to osoby w wieku 40-49 lat. 

Co gorsza, większość palaczy w Polsce nie chce rozstać się z tym nałogiem. Chciałby tego zaledwie co 9 palacz.

Słaba jest też skuteczność programów, które mają zachęcić palaczy do pożegnania się z nałogiem. W efekcie – jak wynika z badań – z tego powodu umiera na raka coraz więcej osób.   

Przybywa nam palaczy

Potwierdzeniem tych smutnych wniosków są wyniki Narodowego Testu Zdrowia Polaków 2022. Co z niego wynika?

Że papierosy pali średnio 30 proc. Polaków, o 3 punkty procentowe więcej niż w 2021 roku. 22 proc. Polaków zalicza się do nałogowych palaczy (wzrost o 3 punkty). Tylko 8 proc. palaczy deklaruje, że sięgają po wyroby tytoniowe okazjonalnie. 

Wśród kobiet 21 proc. to nałogowe palaczki, wśród mężczyzn ten odsetek jest wyższy i wynosi 24 proc.

Nałogowych palaczy jest niemal trzy razy więcej wśród osób z wykształceniem podstawowym i zawodowym (34 proc.) niż z wykształceniem wyższym (13 proc.).

Wśród czynnych palaczy aż 56 proc. próbowało rzucić palenie, ale bez powodzenia,. 23 proc. nie próbowało jeszcze zerwać z nałogiem, ale ma to w planach. 21 proc. czynnych palaczy (23 proc. kobiet i 19 proc. mężczyzn) nigdy nawet nie próbowało tego zrobić.

W jakim województwie jest najwięcej nałogowych palaczy?

Najwięcej nałogowych pochodzi z tzw. zielonych płuc Polski, czyli Warmii i Mazur. Przyznaje się do tego 27 proc. mieszkańców. „Sukcesami” w tej sferze mogą się też pochwalić Zachodniopomorskie i Lubuskie. A tak prezentuje się pełny ranking województw:

1. warmińsko-mazurskie 27 proc.

2. zachodniopomorskie  26 proc.

3. lubuskie  25 proc.

4-6. dolnośląskie, kujawsko-pomorskie, pomorskie  24 proc.

7-8. lubelskie, podlaskie  23 proc.

9-13. łódzkie, mazowieckie, opolskie, śląskie, świętokrzyskie  22 proc.

14. wielkopolskie  21 proc.

15. małopolskie  20 proc.

16. podkarpackie  19 proc.

 

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner boczny B1 firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama