Było to pierwsze spotkanie powołanego w czwartek (6 kwietnia) polskiego ministra rolnictwa z jego ukraińskim odpowiednikiem. Celem rozmów było omówienie sposobu realizacji ustaleń dotyczących tranzytu ukraińskich zbóż przez terytorium Polski. Ustalenia te zostały podjęte 5 kwietnia br. przez Premiera RP i Prezydenta Ukrainy.
Rozmowy polsko-ukraińskie
Robert Telus zwrócił uwagę, że Polska udziela Ukrainie wszechstronnego wsparcia, także w zakresie ułatwień w przewozie towarów rolno-spożywczych. Jednak zwiększony napływ towarów rolnych, a zwłaszcza zbóż zza wschodniej granicy, wywołał zakłócenia na rynku krajowym. Minister wyraźnie podkreślił, że nasz kraj w dalszym ciągu chce pomagać dotkniętym wojną, ale nie może odbywać się to kosztem rodzimych rolników.
Szef polskiego resortu rolnictwa i rozwoju wsi wyraził nadzieję, że zboże i inne towary rolne z Ukrainy będą przewożone przez terytorium Polski tranzytem, tj. nie będą pozostawały na polskim rynku. Na początku marca br. Polska i Ukraina uzgodniły procedurę, która zakłada rezygnację z przeprowadzania kontroli weterynaryjnych przez stronę polską w przypadku, gdy towary są przewożone do portów w Polsce po nałożeniu plomb celnych.
Minister rolnictwa Ukrainy Solski przedstawi informacje o firmach, które będą miały wyłączne prawo do tranzytu zboża z Ukrainy przez terytorium naszego kraju.
Ograniczenie transportu ukraińskiego zboża
– Strona ukraińska zaproponowała, aby przez pewien czas bardzo mocno ograniczyć, a na tę chwilę nawet zatrzymać całkowicie przyjazd zboża do Polski – poinformował po rozmowach minister Robert Telus i bardzo mocno podkreślił, że dotyczy to terytorium całej Polski. Dodał, że nie mówimy tu o tranzycie.
Jednocześnie nowy szef polskiego resortu rolnictwa zapewnił, że obie strony: polska i ukraińska, będą bardzo mocno monitorowały tranzyt ukraińskiego zboża przez terytorium Polski.
– Strona ukraińska powstrzyma się od eksportu do Polski pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika do nowego sezonu - zadeklarował minister polityki rolnej i żywności Mykoła Solski.
Polski minister zapowiedział, że najprawdopodobniej w najbliższy piątek będzie miało miejsce kolejne spotkanie obu ministrów, na którym będzie podpisany wspólny dokument dotyczący powyższych ustaleń.
Opróżnienie magazynów
Minister Robert Telus zapowiedział w Dorohusku, że zostanie powołany sztab interwencyjny, który będzie złożony z ministrów. Jego najpilniejszym zadaniem będzie przestawienie priorytetu z węgla na zboże.
– Chodzi o to, aby zboże, które w tej chwili mamy w magazynach wypłynęło z Polski jak najszybciej – podkreślił szef polskiego resortu rolnictwa.
Jak informuje resort rolnictwa, Ukraina jest ważnym partnerem Polski w zakresie handlu towarami rolno-spożywczymi. W 2022 r. odnotowano wzrost eksportu rolnego na rynek ukraiński o 16% (z 811,5 mln EUR do 945,3 mln EUR). Eksportowano głównie: sery i twarogi, produkty używane do karmienia zwierząt, kawę. |
Napisz komentarz
Komentarze