Reprezentacja Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w Biłgoraju wywalczyła w Bydgoszczy brązowe medale w ogólnopolskim finale Licealiady w drużynowych biegach przełajowych.
Finał krajowy Licealiady rozegrany został w czwartek, 27 kwietnia na trasach biegowych, wyznaczonych w Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku „Myślęcinek” przy ul. Gdańskiej w Bydgoszczy. Żeby wystartować w tych zawodach, uczniowie biłgorajskiego „Elektryka” wcześniej musieli wyjść zwycięsko z podobnych zmagań drużynowych na trzech etapach – powiatowym, rejonowym i wojewódzkim. Prawo do startu miał tylko jeden zespół z województwa.
Rywalizacja toczyła się na trasie o długości 2000 m. Każda drużyna składała się z sześciu zawodników. Zajęte przez każdego zawodnika miejsce równe było liczbie przyznawanych drużynie punktów. O kolejności w końcowej klasyfikacji decydowała suma zdobytych punktów – im mniej punktów, tym wyższa lokata w rankingu.
Drużyna RCEZ w Biłgoraju wywalczyła 121 punktów. Pierwsze miejsce zajęła reprezentacja Zespołu Szkół nr 2 w Stargardzie (woj. zachodniopomorskie) z dorobkiem 68 punktów, a drugie – drużyna XI Liceum Ogólnokształcącego Mistrzostwa Sportowego w Bydgoszczy (102 punkty).
– W zawodach rangi krajowej startujemy systematycznie od wielu lat, zwykle trzy razy w roku, po pozytywnym przejściu kilkuetapowych kwalifikacji. Wiosną rywalizujemy w drużynowych biegach przełajowych, a jesienią – w szkolnej lidze lekkoatletycznej i sztafetowych biegach przełajowych. W 2011 r. w Łodzi uczniowie z naszej szkoły zajęli trzecie miejsce w finale krajowym Licealiady w drużynowych biegach przełajowych. Teraz udało nam się powtórzyć ten sukces, oczywiście w innym składzie. W tych zawodach na szczeblu krajowym od 2012 do 2022 r. medali nie zdobywaliśmy, ale nigdy w tym okresie nie zajęliśmy miejsca poza czołową szóstką – mówi Adam Osuch, nauczyciel wychowania fizycznego w RCEZ w Biłgoraju.
Spośród sześciu członków biłgorajskiej drużyny najlepiej w Bydgoszczy wypadł Karol Łaba, który zajął czwarte miejsce. RCEZ w Biłgoraju reprezentowali także: Rafał Czajka (14 miejsce), Sebastian Pac (19), Wiktor Małer (23), Kacper Świtała (24) i Bartłomiej Wołoszyn (37). Wśród zawodników rezerwowych znaleźli się Damian Błaszczyk, Tomasz Kaczor i Kacper Maciocha. Niektórzy są już dobrze znani w środowisku sportowym Zamojszczyzny, zwłaszcza kibicom piłkarskim. Czajka i Małer są piłkarzami Włókniarza Frampol, Świtała gra w Olimpiakosie Tarnogród, Maciocha w Tanwi Majdan Stary, a Kaczor – w zespole juniorów Łady 1945 Biłgoraj. Błaszczyk osiąga sukcesy w pływaniu, reprezentuje w tej dyscyplinie sportowej Spartę Biłgoraj.
– Lekkoatletyczne sukcesy naszej szkoły są pokłosiem bardzo dobrej współpracy z klubem sportowym Znicz Biłgoraj. Ja dokonuję w szkole selekcji utalentowanej młodzieży, która później podnosi swoje umiejętności sportowe w sekcji lekkoatletycznej Znicza. Piłkarze dodatkowo trenują indywidualnie, poza zajęciami piłkarskimi w swoich klubach. Dostają ode mnie rozpiskę treningów lekkoatletycznych, wskazówki i sugestie. Już szykujemy się na ligę lekkoatletyczną – podkreśla Osuch.
Przełajowcy z biłgorajskiej szkoły konkurowali w Bydgoszczy z lekkoatletami czołowych w kraju klubów. Bieg wygrał Dawid Komoda, który na co dzień uprawia lekkoatletykę w Pomorzu Stargard. Drugie miejsce zajął Kamil Cichowski, lekkoatleta Zawiszy Bydgoszcz, natomiast na trzeciej pozycji uplasował się inny zawodnik Pomorza, Antoni Jarosz.
– Gdy w 2011 r. uplasowaliśmy się na trzecim miejscu w kraju, w naszej drużynie nie było ani jednego ucznia z Biłgoraja, tylko sami mieszkańcy małych miejscowości z powiatu biłgorajskiego. Teraz mieliśmy w drużynie tylko dwóch biłgorajan, pozostali pochodzą z okolicy. Młodzież z podbiłgorajskich wsi chętniej garnie się do sportu niż uczniowie z Biłgoraja. Młodzi mieszkańcy małych miejscowości mają większe ambicje. Bardziej zależy im na tym, by się pokazać, osiągnąć sukces. Są bardzo pracowici, sumienni i systematyczni – podkreśla Osuch.
W tegorocznej edycji Licealiady startowali uczniowie urodzeni w 2003 r. i młodsi. W czwartek, w Bydgoszczy jednocześnie rozegrane zostały finały krajowe igrzysk młodzieży i dzieci w trzech innych kategoriach wiekowych (2008-2009, 2010-2011 oraz 2012 i młodsi). W zależności od kategorii wiekowej oraz płci rywalizacja toczyła się na dystansie 2000, 1500, 1000 i 800 m.
Napisz komentarz
Komentarze