Pomysł budowy biogazowni w gminie Sitno pojawił się jeszcze w 2014 r. Wtedy ówczesna Rada Gminy Sitno podjęła uchwałę w sprawie przystąpienia do sporządzenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Sitno. W 2018 r. uchwalono zmianę MPZP dwóch działek w Horyszowie Polskim z przeznaczeniem pod biogazownię oraz panele fotowoltaiczne.
W zeszłym roku do Urzędu Gminy w Sitnie wpłynęło podanie od spółki MDI Energia z siedzibą w Warszawie w sprawie wydzierżawienia wzmiankowanych działek celem wybudowania na nich elektrociepłowni na biogaz rolniczy. Rada Gminy wyraziła zgodę na odstąpienie od obowiązku przetargowego trybu zawarcia umowy dzierżawy przedmiotowych działek i kilku miesiącach negocjacji w sprawie ustalenia najkorzystniejszych dla gminy warunków umowy dzierżawy, natomiast w marcu wójt gminy Sitno Krzysztof Seń podpisał z MDI Energia notarialną umowę dzierżawy gminnych działek na okres 29 lat.
Mieszkańcy są przygotowani
Podpisanie umowy poprzedził wyjazd w celu zapoznania się z funkcjonowaniem prowadzonej przez inwestora biogazowni w miejscowości Młyny w podkarpackiej gminie Radymno. Uczestniczyli w nim członkowie Komisji Rolnictwa Rady Gminy Sitno (Adam Mazurek, Tomasz Gąsior i Leszek Kozak) oraz przedstawiciele Urzędu Gminy, w tym wójt Krzysztof Seń, kierownik Referatu Podatków i Opłat Andrzej Juszczak oraz kierownik Referatu Gospodarki Komunalnej Piotr Harczuk. Na miejscu zobaczyli nowoczesny zakład.
– Od kilku lat temat biogazowni pojawiał się na każdym zebraniu wiejskim, dlatego mieszkańcy wiedzą, jakie surowce będą używane do produkcji biogazu, jakie mogą mieć z tego tytułu korzyści oni, a jakie gmina – mówi Violetta Wiech, radna gminna z Horyszowa Polskiego. – Spotykam się z różnymi opiniami, ale większość mieszkańców jest zadowolona z tego, że zakład powstanie.
W Horyszowie Polskim jest około 140 numerów. Rolnicy sieją zboża, buraki cukrowe, ale też kukurydzę i fasolę. Teren, na którym planowana jest biogazownia, znajduje się ponad 1 km od wioski – w sporej odległości od drogi biegnącej z Horyszowa Polskiego w kierunku na Stanisławkę i Janówkę. Dawno, dawno temu znajdowało się tam śmietnisko wioskowe, obecnie są to nieużytki.
– Wierzę, że wszyscy będziemy mieć korzyści z nowego zakładu, a dzięki wpływom z podatków uda się zrealizować kolejne inwestycje we wsi – mówi radna Wiech.
To dobry pomysł
„Za” jest też Krzysztof Gałaszkiewicz, dyrektor lubelskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, radny Sejmiku Województwa Lubelskiego, który na co dzień prowadzi gospodarstwo rolne w miejscowości Horyszów-Stara Kolonia.
– Jestem za budową biogazowni, ponieważ zapewni ona stabilność produkcji energii oraz zagospodarowanie płodów rolnych i organicznych pozostałości w gospodarstwach – mówi Krzysztof Gałaszkiewicz. – To dobry pomysł, bo jesteśmy terenem rolniczym. Budowa biogazowni planowana jest poza wioską i to dobrze, choć pod Piaskami między Krasnymstawem a Lublinem podobny zakład zlokalizowany jest przy drodze krajowej nr 17 i nikomu nie przeszkadza. Ode mnie do planowanej biogazowni jest około 3 km.
Substratem wykorzystywanym w biogazowni w Horyszowie Polskim będą odpady organiczne z przetwórstwa spożywczego (np. odpad z przetwórstwa owocowego, warzywnego, odpad z mleczarni, odpad cukrowniczy) i surowce pochodzenia rolniczego (np. gnojowica, obornik, słoma, rośliny energetyczne, kukurydza). – Zależy nam na tym, by jak najwięcej materii do fermentacji pochodziło od miejscowych rolników – mówi Paweł Nowosadzki, pełnomocnik MDI Energia.
Pofermentem, który będzie odpadem końcowym przy produkcji biogazu, rolnicy będą mogli nawozić swoje pola.
Na wpływy z podatków od nieruchomości oraz czynszu dzierżawnego będzie mogła liczyć gmina. Rocznie na konto samorządu będzie trafiać kilkaset tysięcy złotych. Dodatkowo, co najmniej do 10 osób znajdzie zatrudnienie w nowym zakładzie, a MDI Energia nie wyklucza możliwości zatrudnienia osób z terenu gminy Sitno.
Wskutek pracy biogazowni powstaną energia i ciepło, dlatego nie można wykluczyć, że kolejnym krokiem będzie budowa suszarni wykorzystywanej np. do suszenia drewna albo zbóż. – Pragniemy zaznaczyć, że przy projektowanej przez nas biogazowni może powstać również farma fotowoltaiczna, która pokryje zapotrzebowanie na energię na potrzeby własne biogazowni – dodaje pełnomocnik inwestora.
Planowana moc biogazowni wynosi do 2 MW, a cała inwestycja ma kosztować około 26 mln zł. MDI Energia zadeklarowała, że biogazownia powstanie w przeciągu najbliższych 3 lat, a pierwsze umowy z rolnikami w zakresie dostawy surowców będą podpisywane pod koniec 2024 r.
Napisz komentarz
Komentarze