Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 10:56
Reklama Baner reklamowy A1  Orkiestry Włościańskiej
Reklama

Wołanie o pamięć w rocznicę ludobójstwa na Wołyniu

Wołyniacy z rodzinami z różnych zakątków Polski, parlamentarzyści, przedstawiciele stowarzyszeń kombatanckich, służb mundurowych i władz samorządowych, jak również mieszkańcy Zamościa i okolic wzięli udział w uroczystościach z okazji 74. rocznicy ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na polskich obywatelach Wołynia.
Wołanie o pamięć w rocznicę ludobójstwa na Wołyniu

Obchody rozpoczęły się w niedzielę (11 czerwca) od złożenia kwiatów w Krypcie Wołyńskiej na Rotundzie Zamojskiej. W samo południe w kościele garnizonowym pw. św. Jana Bożego przy ul. Wojska Polskiego odprawione zostało nabożeństwo w intencji Polaków pomordowanych na Kresach Południowo-Wschodnich II Rzeczypospolitej przez Organizację Ukraińskich Nacjonalistów (OUN) i jej zbrojne ramię, czyli Ukraińską Powstańczą Armię (UPA).

Nie chować głowy w piasek

Kazanie wygłosił ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski. Krakowski duchowny przypomniał na początku postacie św. Jadwigi Królowej, św. Andrzeja Boboli, jezuity i męczennika, który w połowie XVII w. został zamordowany w okrutny sposób przez Kozaków, jak również Grzegorza Chomyszyna, greckokatolickiego biskupa stanisławowskiego, który podczas II wojny światowej nawoływał do pojednania ukraińsko-polskiego. Nawiązał też do współczesnej sytuacji na Ukrainie, przypominając o niedawnym wstrzymaniu wydawania pozwoleń na prace poszukiwawcze pochówków i porządkowanie polskich miejsc pamięci. Mówił też o uchwalonej przez kijowskich radnych zmianie nazwy jednej z ulic na Prospekt Romana Szuchewycza, który to patron – przypomnijmy – był głównodowodzącym UPA i co za tym idzie jest współodpowiedzialny za wymordowanie ponad 120 tys. Polaków we wschodnich rejonach II RP (przypomnijmy, że przed rokiem radni miejscy Kijowa przemianowali Prospekt Moskiewski na Prospekt Stepana Bandery).

– Trzeba przestrzegać młode pokolenia, że nie da się budować Europy czy świata na nienawiści, ale i na metodzie strusia, polegającej na chowaniu głowy w piasek – powiedział ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski. – Dla dobra stosunków polsko-ukraińskich powinniśmy powiedzieć, że nie godzimy się na gloryfikowanie zbrodniarzy. Jeśli młodzi ludzie na Ukrainie będą mieli wbijane do głowy, że ich bohaterami mogą być mordercy Polaków, Żydów i Ormian, to wyrośnie pokolenie z przyzwoleniem na zbrodnię.

Duchowny pochwalił stowarzyszenia kresowe, które "nie boją się poprawności politycznej".

Pamiętajmy o Wołyniu!

Przypomnijmy, że w niedzielę został zniesiony obowiązek posiadania wiz przez obywateli Ukrainy podróżujących po Unii Europejskiej. Janina Kalinowska, przewodnicząca zamojskiego Stowarzyszenia Upamiętniania Polaków Pomordowanych na Wołyniu, które było głównym organizatorem uroczystości, przestrzegała przed relatywizowaniem prawdy historycznej. – Jak tak dalej pójdzie, to za 15-20 lat Ukraińcy będą głosić, że to Polacy ich mordowali, a nie odwrotnie, a AK robiła to samo co UPA – nawiązała do ostatnich, przytaczanych wcześniej wydarzeń na Ukrainie Janina Kalinowska.

Po mszy świętej z krótkim recitalem wystąpił Zespół Wokalny Funkcjonariuszy Zakładu Karnego w Zamościu, a następnie uczestnicy spotkali się na małym poczęstunku.

Więcej w e-wydaniu i papierowym wydaniu Kroniki Tygodnia.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner boczny B1 firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Jest jednak pewna różnica. Konflikty z Ukraińcami za ostatnie 200 lat: Wołyń, wojna 1919. Konflikty z Rosją za ostatnie 200 lat: wsadzenie marionetkowego rządu Bieruta i 40 lat gospodarczego pasożytnictwa, masowe gwałty i rabunki dokonywane przez czerwonoarmistów, przyczółek Czerniakowski (żołnierze Berlinga zostali wysłani na pewną śmierć), 17 września, mord w Katyniu, deportacje do Kazachstanu, Obława Augustowska, krwawe stłumienie akcji Burza, wymordowanie obrońców Grodna, tzw. "proces szesnastu", tzw. Tragedia Górnośląska (1945), operacja polska NKWD, wojna 1920, zsyłki na Sybir, ponad sto lat wynarodowiania, krwawe stłumienie powstania styczniowego i listopadowego.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 09:46Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Da, da, tavarisz. Jak zawsze zły zachód sprowokował miłującą pokój Rosję. Dziwne tylko, że za każdym razem, to ruskie czołgi wjeżdżają pierwsze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 09:15Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: XxlTreść komentarza: Tera może do kryminalnej wezmo....?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 22:12Źródło komentarza: Zamość: Policjant w czasie wolnym od służby zatrzymał poszukiwanegoAutor komentarza: O kulach jeszcze lepiej.Treść komentarza: .Data dodania komentarza: 21.11.2024, 20:10Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkowaćAutor komentarza: HenioTreść komentarza: Jak to urzędnicy, myślę tylko o sobie, mamy 21 wiek a problem jest ten sam, znieczulica.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 19:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkowaćAutor komentarza: TrgdTreść komentarza: Rozumiem, że za stworzenie zagrożenia katastrofą w ruchu lądowym prawo jazdy zostało zatrzymane i wystawiono skierowanie na powtórny egzamin?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 17:21Źródło komentarza: Nigdy nie rób tak na drodze ekspresowej! GDDKiA publikuje nagranie ku przestrodze [VIDEO]
Reklama