Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 17:09
Reklama
Reklama

Wkrótce otwarcie Muzeum Fabryki Wódek i Likierów w Cieleśnicy

Już 10 czerwca zostanie otwarte Muzeum Fabryka Wódek i Likierów Cieleśnica. W muzeum znajdzie się stała wystawa odnosząca się do historii i metod produkcji alkoholu. Przede wszystkim alkoholi mocnych. Będzie można obejrzeć stare rysunki gorzelni, dawne reklamy wódek z Cieleśnicy, ryciny przedstawiające sprzęty do destylacji.
Już 10 czerwca zostanie otwarte Muzeum Fabryka Wódek i Likierów Cieleśnica. W muzeum znajdzie się stała wystawa odnosząca się do historii i metod produkcji alkoholu.
Już 10 czerwca zostanie otwarte Muzeum Fabryka Wódek i Likierów Cieleśnica. W muzeum znajdzie się stała wystawa odnosząca się do historii i metod produkcji alkoholu.

Autor: archiwum Szymona Chwesiuka

Jak wyjaśnia Szymon Chwesiuk, założyciel muzeum, w czasie zwiedzania przewodnicy będą mówili o historii wódek gatunkowych i likierach, o staropolskich i przedwojennych alkoholach. Dostępna będzie stróżówka, która wcześniej pełniła funkcję łaźni. Głównym punktem zwiedzania będzie budynek gorzelni, gdzie będzie znajdować się wystawa stała i sprzęty służące do produkcji alkoholi. 

– Pokazane będą ryciny, tablice informacyjne, a z czasem, prawdopodobnie w wakacje, wyświetlać będziemy też filmy złożone z historycznych materiałów lub dotyczące obecnie funkcjonującej gorzelni. Sam się bardzo mocno interesuję nalewkami i starymi alkoholami, takimi jak anyżówki, jałowcówki, wódki gorzkie, pigwówki. Najstarsze przepisy na alkohole, które posiadam, pochodzą z XVI wieku – mówi Szymon Chwesiuk, pytany, skąd pomysł, by założyć muzeum. 

Dodaje, że chce uratować budynek starej gorzelni. Pragnie, by to miejsce odżyło i zaczęło z powrotem funkcjonować. – Na renowację budynku muzeum otrzymaliśmy dofinasowanie z programu Kultura i Dziedzictwo, z unijnych funduszy, dotacja wyniosła 2,6 mln zł. Na terenie Fabryki Wódek funkcjonuje już od roku manufaktura, która wkrótce zacznie produkować wódki owocowe według starych cieleśnickich przepisów – zapowiada Szymon Chwesiuk. Otwarcie muzeum zaplanowano na 10 czerwca. Temu wydarzeniu będzie towarzyszył Nadbużański Festiwal Trunków, w czasie którego odbędą się degustacje różnego rodzaju alkoholi i liczne warsztaty, a wieczorem będzie można wziąć udział w koncercie znanego zespołu.

Wydarzenie poprzedzi Festiwal Kultury XX-lecia, który odbędzie się 4 czerwca. Zaplanowano koncert muzyki przedwojennej, który zagrają uczniowie Szkoły Muzycznej im. F. Chopina w Białej Podlaskiej. Odbędą się wykłady dotyczące m.in. malarstwa i muzyki przedwojennej. Szymon Chwesiuk będzie mówił o potrawach przedwojennych, odbędzie się też seria warsztatów o XX-leciu międzywojennym. 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama