Przypomnijmy. Spółka Towerlink Poland chciała wybudować wieżę przy ul. Braterstwa Broni – na terenie, który w planie zagospodarowania przestrzennego przewidziano pod zabudowę jednorodzinną. Pierwszy wniosek o pozwolenie na budowę wpłynął do magistratu w zeszłym roku i decyzja była odmowna.
Inwestor ponownie wystąpił o zgodę na budowę, a Rada Miasta Zamość, wspierając protestujących mieszkańców, podjęła uchwałę ze stanowiskiem o sprzeciwie.
To było w lutym. W marcu inwestor wystąpił do Wydziału Budownictwa, Urbanistyki i Ochrony Zabytków Urzędu Miasta Zamość o pozwoleniu na budowę wieży radiotelekomunikacyjnej przy ul. Generała Stanisława Maczka (os. Orzeszkowej-Reymonta) – na działce należącej do Miejskiego Zakładu Komunikacji w Zamościu.
Zamojscy radni i tym razem sprzeciwili się tym zamiarom. W uzasadnieniu stanowiska czytamy, że inwestycji planowanej przez Towerlink Poland stanowczo sprzeciwiają się mieszkańcy bloków przy ul. Pułkownika Leopolda Lisa-Kuli 1, 1A i 1 B, którzy obawiają się o swoje życie i zdrowie w związku z ekspozycją na ciągłe i niezależne od ich woli promieniowanie elektromagnetyczne. W uchwale przypomniano zalecenia NIK, aby tego rodzaju obiekty stawiać z dala od miejsc zamieszkania.
Sprzeciw wobec planów stawiania masztu telekomunikacyjnego przy ul. Generała Stanisława Maczka wyraziło 19 radnych.
– Mieszkańcy nie chcą wieży w swoim sąsiedztwie i trudno się im dziwić – mówi Elżbieta Kucharska, przewodnicząca Zarządu Osiedla Orzeszkowej-Reymonta.
Ale Wydział Budownictwa, Urbanistyki i Ochrony Zabytków Urzędu Miasta Zamość wydał właśnie pozwolenie na budowę. Jak się nam udało dowiedzieć, nie było żadnych podstaw prawnych do wydania innej decyzji. To oznacza, że inwestor będzie mógł zrealizować na wskazanym terenie planowaną inwestycję.
Nie wiadomo natomiast, jak zakończą się starania Towerlink Poland zmierzające do postawienia 50-metrowego masztu przy ul. Braterstwa Broni. Spółka nie dostała pozwolenia na budowę obiektu na wskazanym terenie (przewidzianym w planie zagospodarowania przestrzennego pod budownictwo jednorodzinne – przyp. red.), ale zaskarżyła tę decyzję. Wojewoda lubelski może ją utrzymać w mocy albo uchylić.
Napisz komentarz
Komentarze