Początki istnienia szkoły muzycznej sięgają lat międzywojennych. Pierwsza placówka tego typu powstała w Zamościu w 1929 r. To była Niższa Szkoła Muzyczna im. Mieczysława Karłowicza (odpowiednik dzisiejszej PSM I st.). Działalność tej prywatnej placówki przerwała wojna.
Ponownie do życia szkoła została powołana dopiero w 1948 r. jako Niższa Szkoła Muzyczna im. Karola Szymanowskiego. Od tego czasu liczy się historia tegorocznej jubilatki. Rok później opiekę nad placówką przejęło ówczesne Ministerstwo Kultury i Sztuki.
Przez dekady
W latach 50. i 60. szkoła prężnie się rozwijała. Coraz wyższe umiejętności wykonawcze uczniów zaowocowały w latach 70. koncertami z udziałem Polskiej Orkiestry Włościańskiej im. Karola Namysłowskiego. W 1978 r. – podczas jubileuszu 30-lecia – placówka zostaje przemianowana na Państwową Szkołę Muzyczną I i II st. im. Karola Szymanowskiego w Zamościu.
W latach 80. szkoła miała już ugruntowaną pozycję na Zamojszczyźnie i Roztoczu. Po edukację muzyczną przybywali do Zamościa uczniowie z wielu okolicznych miejscowości. Powstał wydział wokalny, prowadzony później przez szereg lat (do 2022 r.) z sukcesami przez Wiesławę Grabek-Woś, absolwentkę Akademii Muzycznej w Krakowie. W Tomaszowie Lubelskim i Szczebrzeszynie otwarto filie PSM o uprawnieniach do nauczania w stopniu podstawowym.
W 2009 r. placówka zmieniła siedzibę, przenosząc się ze skromnego budynku przy ul. Pereca 2 do odrestaurowanego dawnego klasztoru sióstr klarysek. Nowa siedziba jest dziś dumą całego środowiska muzycznego.
Znani absolwenci
Przez 75 lat szkolne mury opuściło wielu dzisiaj znanych i cenionych artystów, m.in. światowej sławy organista Marek Kudlicki, wiolonczelista Zygmunt Kubala, pianistka i pedagog Małgorzata Dybowska, Jacek Greszta (bas), solista Opery Nova w Bydgoszczy i profesor klasy śpiewu solowego w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, Witold Paszt, Jerzy Słota i Dariusz Tokarzewski z grupy Vox, Kuba Badach, ceniony wokalista estradowy, współpracy m.in. z formacjami Poluzjanci i The Globetrotters. Krzysztof Gradziuk, perkusista tria jazzowego RGG, sopranistka Ewa Tracz, gitarzysta Marek Pasieczny, fagocistka Katarzyna Zdybel-Nam, pianistka Klaudia Kudełko, skrzypek Stefan Rusiecki, pianista, dyrygent i kompozytor Jakub Czerski oraz wielu innych. W tym roku PSM II st. kończy trębacz Bartłomiej Kiecana, laureat ponad 100 konkursów, przeglądów i festiwali w Polsce i Europie, stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Marszałka Województwa Lubelskiego.
Szkoła dziś
PSM I i II st. w Zamościu zatrudnia obecnie 62 świetnie wykształconych pedagogów i kształci blisko 450 uczniów na wszystkich instrumentach (z wyjątkiem harfy) w obu stopniach nauczania – na poziomie podstawowym i średnim. Uczniowie są laureatami licznych konkursów, przeglądów i festiwali o randze krajowej i międzynarodowej. Szkoła podejmuje wiele wiele inicjatyw na rzecz miasta i regionu poprzez udział w koncertach, wydarzeniach kulturalnych i imprezach okolicznościowych. – Na Zamojszczyźnie jesteśmy obecnie największą i najważniejszą instytucją kształcącą dzieci i młodzież utalentowaną muzycznie – informuje Alicja Słupska, dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Karola Szymanowskiego w Zamościu.
Gala Jubileuszowa odbędzie się 25 maja o godz. 17 w sali widowiskowej Zamojskiego Domu Kultury.
Obchody zostały objęte patronatem honorowym Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Województwa Lubelskiego, Prezydenta Miasta Zamość oraz Starosty Zamojskiego. Partnerem wydarzenia jest Województwo Lubelskie – "Lubelskie! Smakuj życie".
Napisz komentarz
Komentarze