Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 04:27
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

Jubileusz Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Zamościu. To już 75 lat!

Wśród absolwentów są m.in. światowej sławy organista Marek Kudlicki, wiolonczelista Zygmunt Kubala, perkusista Krzysztof Gradziuk, Witold Paszt, Jerzy Słota i Dariusz Tokarzewski z grupy Vox, wokalista jazzowy Kuba Badach, a także wielu innych znanych i cenionych artystów. Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Karola Szymanowskiego w Zamościu świętuje 75-lecie.
Szkoła muzyczna w Zamościu podejmuje wiele inicjatyw na rzecz miasta i regionu poprzez udział w koncertach, wydarzeniach kulturalnych i imprezach okolicznościowych
Szkoła muzyczna w Zamościu podejmuje wiele inicjatyw na rzecz miasta i regionu poprzez udział w koncertach, wydarzeniach kulturalnych i imprezach okolicznościowych

Początki istnienia szkoły muzycznej sięgają lat międzywojennych. Pierwsza placówka tego typu powstała w Zamościu w 1929 r. To była Niższa Szkoła Muzyczna im. Mieczysława Karłowicza (odpowiednik dzisiejszej PSM I st.). Działalność tej prywatnej placówki przerwała wojna.

Ponownie do życia szkoła została powołana dopiero w 1948 r. jako Niższa Szkoła Muzyczna im. Karola Szymanowskiego. Od tego czasu liczy się historia tegorocznej jubilatki. Rok później opiekę nad placówką przejęło ówczesne Ministerstwo Kultury i Sztuki.

Przez dekady

W latach 50. i 60. szkoła prężnie się rozwijała. Coraz wyższe umiejętności wykonawcze uczniów zaowocowały w latach 70. koncertami z udziałem Polskiej Orkiestry Włościańskiej im. Karola Namysłowskiego. W 1978 r. – podczas jubileuszu 30-lecia – placówka zostaje przemianowana na Państwową Szkołę Muzyczną I i II st. im. Karola Szymanowskiego w Zamościu.

W latach 80. szkoła miała już ugruntowaną pozycję na Zamojszczyźnie i Roztoczu. Po edukację muzyczną przybywali do Zamościa uczniowie z wielu okolicznych miejscowości. Powstał wydział wokalny, prowadzony później przez szereg lat (do 2022 r.) z sukcesami przez Wiesławę Grabek-Woś, absolwentkę Akademii Muzycznej w Krakowie. W Tomaszowie Lubelskim i Szczebrzeszynie otwarto filie PSM o uprawnieniach do nauczania w stopniu podstawowym.

W 2009 r. placówka zmieniła siedzibę, przenosząc się ze skromnego budynku przy ul. Pereca 2 do odrestaurowanego dawnego klasztoru sióstr klarysek. Nowa siedziba jest dziś dumą całego środowiska muzycznego.

Znani absolwenci

Przez 75 lat szkolne mury opuściło wielu dzisiaj znanych i cenionych artystów, m.in. światowej sławy organista Marek Kudlicki, wiolonczelista Zygmunt Kubala, pianistka i pedagog Małgorzata Dybowska, Jacek Greszta (bas), solista Opery Nova w Bydgoszczy i profesor klasy śpiewu solowego w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, Witold Paszt, Jerzy Słota i Dariusz Tokarzewski z grupy Vox, Kuba Badach, ceniony wokalista estradowy, współpracy m.in. z formacjami Poluzjanci i The Globetrotters. Krzysztof Gradziuk, perkusista tria jazzowego RGG, sopranistka Ewa Tracz, gitarzysta Marek Pasieczny, fagocistka Katarzyna Zdybel-Nam, pianistka Klaudia Kudełko, skrzypek Stefan Rusiecki, pianista, dyrygent i kompozytor Jakub Czerski oraz wielu innych. W tym roku PSM II st. kończy trębacz Bartłomiej Kiecana, laureat ponad 100 konkursów, przeglądów i festiwali w Polsce i Europie, stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Marszałka Województwa Lubelskiego.

Szkoła dziś

PSM I i II st. w Zamościu zatrudnia obecnie 62 świetnie wykształconych pedagogów i kształci blisko 450 uczniów na wszystkich instrumentach (z wyjątkiem harfy) w obu stopniach nauczania – na poziomie podstawowym i średnim. Uczniowie są laureatami licznych konkursów, przeglądów i festiwali o randze krajowej i międzynarodowej. Szkoła podejmuje wiele wiele inicjatyw na rzecz miasta i regionu poprzez udział w koncertach, wydarzeniach kulturalnych i imprezach okolicznościowych. – Na Zamojszczyźnie jesteśmy obecnie największą i najważniejszą instytucją kształcącą dzieci i młodzież utalentowaną muzycznie – informuje Alicja Słupska, dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Karola Szymanowskiego w Zamościu.

Gala Jubileuszowa odbędzie się 25 maja o godz. 17 w sali widowiskowej Zamojskiego Domu Kultury.

Obchody zostały objęte patronatem honorowym Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Województwa Lubelskiego, Prezydenta Miasta Zamość oraz Starosty Zamojskiego. Partnerem wydarzenia jest Województwo Lubelskie – "Lubelskie! Smakuj życie".

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Stanislaw 20.05.2023 08:16
Autor artykułu nie wspomniał Adama Piechocinski koncertmistrz królewskiej orkiestry symfonicznej w Melbourne

Paweł 19.05.2023 10:58
Fajnie. Tylko zamiast (obok) PSM II stopnia przy szkole powinno być liceum tak jak przy Plastyku. Teraz młodzież jedna szkoła, druga szkoła, po co się rozdrabniać?

 

 

ReklamaBaner boczny B1 firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Ruskie zaczęły trzecią wojnę w ciągu 15 lat, ale to Biden prowokuje?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 13:38Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: Bros WarnerTreść komentarza: Dobrze że informujecie o tym ludzi PO emisji odcinka ! Brawo !!! Szacun :)Data dodania komentarza: 21.11.2024, 11:52Źródło komentarza: "Poszukiwacze historii" w Tomaszowie Lubelskim. Odcinki można już oglądaćAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Problem jest też z tym, że wszystko słychać na korytarzu. Ja usłyszałem o całym przebiegu choroby chorej psychicznie osoby. Trzeba przenieść koniecznie siedzibę !!!!Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:58Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkowaćAutor komentarza: za mało ruchuTreść komentarza: Widzę przytyło się. Nie poznałem na zdjęciu.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:49Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: POLKATreść komentarza: A gdzie zakupione Patrioty które miały bronić polskiego nieba gdzie się znajdują w POLSCE czy na ukrainieData dodania komentarza: 21.11.2024, 10:46Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: J KRONTreść komentarza: Wyjaśnić do końca nie zamieść pod dywan karuzela kręci się w okuł tych samych osób SKANDALData dodania komentarza: 21.11.2024, 10:44Źródło komentarza: Zamość: O insynuacjach, pomówieniach i sytuacji w Przedsiębiorstwie Gospodarki Komunalnej
Reklama