Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 15:03
Reklama
Reklama

Goraj: Orkiestra gra od 20 lat [ZDJĘCIA]

21 maja Gminna Orkiestra Dęta z Goraja świętowała jubileusz 20-lecia. Od samego rana do wieczora dźwięki instrumentów dętych niosły się po okolicach.
Goraj: Orkiestra gra od 20 lat [ZDJĘCIA]

Autor: GOK w Goraju

Świętowanie rozpoczęło się Mszą św. sprawowaną za orkiestrantów jubilatów oraz nieżyjących już członków zespołu. Orkiestranci uświetnili swoim występem uroczystość kościelną. Następnie po sumie urządzili przejazd tzw. Furą po okolicach. Przejechali przez Goraj, Ładę, Malinię i Zagrody.

Następnie w Gminnym Ośrodku Kultury w Goraju odbył się kolejny punkt programu jubileuszu orkiestry. Wyjątkowym momentem było odznaczenie Złotym Znakiem Związku OSP RP Jana Woźnicę. Odznaczenie wręczył dh Wiesław Różyński – członek Zarządy Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Lublinie po odczytaniu uchwały przez dh Jana Okuniewskiego – Komendanta Gminnego ZOSP.

Następnie na ręce kapelmistrza Gminnej Orkiestry Dętej - Jana Białogłowskiego wręczano liczne dyplomy pamiątkowe, listy gratulacyjne oraz upominki.

List okolicznościowy przeczytał m.in Wiesław Różyński w imieniu Prezesa Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Lublinie - Mariana Starownika. List gratulacyjny czytał również Leszek Gąbka w imieniu Poseł na RP - Beaty Strzałki. Nie zabrakło również obecności i podziękowań ze strony Wicemarszałka Województwa Lubelskiego - Michała Mulawy i Starosty Biłgorajskiego - Andrzeja Szarlipa. Orkiestra otrzymała Nagrodę Wojewódzką Lubelską Nagrodę Kulturalną z okazji jubileuszu.

Wiele ciepłych słów oraz upominków orkiestra otrzymała od Burmistrza Goraja – Antoniego Łukasika. Prezenty oraz tort otrzymali również od pracowników Gminnego Ośrodka Kultury oraz upominek od Warszawsko-Lubelskie Orkiestry Dętej.

Po części gratulacyjnej odbył się koncert Gminnej Orkiestry Dętej wspomaganej gościnnie przez członków Warszawsko - Lubelskiej Orkiestry Dętej.

Po koncercie był czas na smakowanie tortu i biesiadowanie do późnych godzin wieczornych wraz z zaproszonymi gości, wśród których pojawili się byli członkowie orkiestry gorajskiej, orkiestranci z zaprzyjaźnionych zespołów z Dzwoli i Zdziłowic, strażacy, oficjele i przyjaciele orkiestry. Gminna Orkiestra Dęta w Goraju powstała w 2002 roku na bazie trzech mniejszych orkiestr dętych działających w Jędrzejówce, Zagrodach i Ładzie. Kapelmistrzem orkiestry od początku istnienia orkiestry do końca 2020 roku był Józef Czerw. Od marca 2021 jest nim Jan Białogłowski. Zespół prowadzi działalność pod patronatem i opieką merytoryczną Gminnego Ośrodka Kultury w Goraju. Zabezpiecza m.in. oprawę artystyczną i muzyczną wszystkich świąt i rocznic państwowych oraz ważniejszych imprez kulturalnych na terenie gminy i powiatu.

Gminna Orkiestra Dęta ma ogromny potencjał i jest jedną z orkiestr na terenie województwa lubelskiego, która gra nie tylko utwory muzyki rozrywkowej, ale również muzyki tradycyjnej.

Orkiestra chętnie często zapraszana jest: do Lublina na Jarmark Jagielloński, gościnnie grała tam w 2015 i 2016 roku, w 2015 przygrywała na potańcówce w Kazimierzu Dolnym podczas Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych, w latach 2019-2022 zapewniała oprawę muzyczną podczas Festiwalu Fanfara w Chłopkowie, a w 2019 roku zagrała na potańcówce w Ambasadzie Muzyki Tradycyjnej i Domu Tańca w Warszawie w ramach zadania „W Ambasadzie muzy kują 2019-2021” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasta Stołecznego Warszawa.

O orkiestrze można posłuchać na stronie Polskiego Radia: Wiejskie Orkiestry Dęte Roztocza Gorajskiego. Audycja była nagrywana w grudniu 2018 r. Wiele nagrań orkiestry jest na kanale "muzykazakorzenionia" na YT np.: z Festiwalu Fanfara.

W 2022 roku orkiestra dwukrotnie zagrała na Bielanach w Warszawie: w Poniedziałek Wielkanocny Gminna Orkiestra Dęta zagrała podczas Poniedziałku Mazurkowego i podczas Zielonych Świątek w Lasku Bielańskim. W 2022 roku orkiestra wzięła udział w nagraniu płyty "Ostatnia przysługa" wydanej przez Fundację Piszczałka z Warszawy w ramach dofinansowania programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa _Wspólnie dla dziedzictwa. Na płycie znalazło się kilka utworów zagranych przez orkiestrę z Goraja. Ich utwory znalazły się również na płycie „Dajcie stołka ciosowego”, która była dodatkiem do publikacji: „Dajcie stołka cisowego. Muzyka tradycyjna Roztocza Gorajskiego i jej wykonawcy, wydanej przez Gminny Ośrodek Kultury w Goraju i Towarzystwo dla Natury i Człowieka w 2016 roku w ramach dofinansowania z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Powiązane galerie zdjęć:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner boczny B1 firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama