Do Zamościa przyjechało ponad 100 prelegentów z 30 ośrodków akademickich, w tym m.in. Wrocławia, Gdańska, Lublina, Łodzi, Rzeszowa i Białegostoku. To byli pedagodzy, literaturoznawcy, historycy oraz inne osoby, które chciałyby się pochylić nad biografiami różnych mniej lub bardziej znanych postaci.
Konferencja podzielona była na kilka części tematycznych, m.in. „Punkty zwrotne w poszukiwaniu tożsamości”, „Spotkanie z książką jako punkt zwrotny”, „Pisarze i poeci”, „Punkty zwrotne w biografiach artystów”, „Wojna jako punkt zwrotny”, „Nawróceni, błogosławieni, święci”, „Przełom religijny jako punkt zwrotny”, „Niepełnosprawność i choroba jako punkt zwrotny”, „Choroba i śmierć jako punkt zwrotny”, „Przemiany społeczne a punkty zwrotne w biografiach ich uczestników”.
To była ósma edycja tego przedsięwzięcia. – Celem konferencji jest ukazanie, że to, co tak naprawdę dzieje się w życiu człowieka – każda sytuacja, historia, zdarzenie jak choroba czy zmiana miejsca zamieszkania, nawrócenie lub poznanie kogoś – to wszystko może stać się punktem zwrotnym w naszym życiu – tłumaczył dr hab. Ryszard Skrzyniarz, prof. AZ. – Dla przykładu, decyzja papieża Benedykta XVI o abdykacji z urzędu papieskiego wywołała wielkie poruszenie i zmiany w samym Kościele. To była decyzja jednego człowieka, która wywołała zmiany w tak wielowiekowej instytucji. Takie sytuacje w życiu różnych postaci i bohaterów wystąpień są przedmiotem badań i dyskusji naukowców uczestniczących w naszym wydarzeniu.
Napisz komentarz
Komentarze