Na Jarmarku Hetmańskim zaprezentowało się blisko 120 wystawców, m.in. twórców rękodzieła i ludowego rzemiosła, którzy przyjechali z różnych zakątków Polski. Zorganizowano też targi sztuki kolekcjonerskiej. A dla miłośników numizmatyki Muzeum Zamojskie miało stoisko, w którym każdy mógł sam wybić pamiątkową monetę z oblężenia miasta Zamościa w 1813 roku.
Jak co roku Jarmarkowi towarzyszył konkurs potraw "Smaki Zamościa i Roztocza 2023" przygotowany przez Lokalną Organizację Turystyczną „Zamość i Roztocze" i Zamojski Dom Kultury. W kategorii „wyroby regionalne" pierwsze miejsce komisja zdecydowała wręczyć Restauracji Muzealnej Ormiańskie Piwnice za chaczapuri ze szpinakiem, pokrzywą i kolendrą. Drugie zdobyły gospodynie z KGW w Chomęciskach Dużych, które przygotowały piróg biłgorajski. A trzecie zajęło Gospodarstwo Pasieczne „Dary Pszczół" w Dyniskach za miód fasolowy.
W kategorii „wypieki" najwyżej oceniono ciasto hucułka z Bistra Figa z Makiem, drugie miejsce dostała Zagroda „Roztocze" w Obszy za ciasto marchewkowe, a trzecie KGW Chomęciska Duże za bułeczki drożdżowe z kruszonką.
W tym konkursie gospodynie z Chomęcisk Dużych królowały, bo zajęły miejsca we wszystkich trzech kategoriach, w tej ostatniej – „nalewki” – za nalewkę lawendową zdobyły pierwsze miejsce. Drugie w tej kategorii dostała nalewka z czeremchy, trzecie nalewka z mirabelki. Obie nalewki zrobił Andrzej Kudlicki.
Przyznano jeszcze wyróżnienia: za zupę pokrzywową (Restauracja Muzealna Ormiańskie Piwnice), żeberka duszone w glazurze miodowo-musztardowej (Restauracji Padwa) i nalewkę rosolis różany (Andrzej Kudlicki).
Wśród innych atrakcji Jarmarku były: kulinarne show w wykonaniu Marcina Sikory, koncert kapeli Kanka Franka oraz Rzeszów Klezmer Band, koncert zespołu Hajda Banda i występy Grupy Wokalnej ZDK, Zespołu Pieśni i Tańca „Zamojszczyzna”, zespołu Ale Cantare, potańcówka z Orkiestrą Jarmarku Hetmańskiego oraz pokaz strojów historycznych i prezentacja ginących zawodów.
ZOBACZ GALERIE ZDJĘĆ:
Napisz komentarz
Komentarze