Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 1 kwietnia 2025 13:02
Reklama Baner reklamowy A 1 - BUDBRAM
Reklama

Pomodlą się za ofiary ludobójstwa. Homilię wygłosi ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski

Reklama
Zarząd Stowarzyszenia Upamiętniania Polaków Pomordowanych na Wołyniu zaprasza 11 czerwca na uroczystą mszę świętą w 80. rocznicę ludobójstwa na Wołyniu. Kazanie wygłosi ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, który od lat apeluje o potępienie katów i należyte upamiętnienie ofiar. W zamojskim kościele garnizonowym zostanie odsłonięta kolejna tablica.
Co roku – w drugą niedzielę czerwca w kościele garnizonowym organizowane są uroczystości religijno-patriotyczne upamiętniające ofiary banderowców.
Co roku – w drugą niedzielę czerwca w kościele garnizonowym organizowane są uroczystości religijno-patriotyczne upamiętniające ofiary banderowców.

Mszę świętą, która w samo południe zostanie odprawiona w kościele garnizonowym pw. św. Jana Bożego, poprzedzi złożenie kwiatów przez delegację zamojskich Wołyniaków w Celi Wołyńskiej na Rotundzie i przy Krzyżu Wołyńskim na cmentarzu parafialnym przy ul. Peowiaków. Homilię obiecał wygłosić ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, który co roku przyjeżdża do Zamościa.

Reklama

Pamięci dzieci

Podczas uroczystości zaplanowano odsłonięcie i poświęcenie tablicy upamiętniającej polskie dzieci pomordowane przez banderowców. Znalazły się na niej słowa Jana Zaleskiego: „Nim wstał świt oni byli już u Boga”, a niżej: „Ku wiecznej pamięci dziesiątkom tysięcy polskich dzieci z południowo-wschodnich Kresów II Rzeczypospolitej Polskiej wymordowanych z najgorszym okrucieństwem przez OUN-UPA w latach 1939-1947”. Po obu stronach tablicy znajdują się po trzy kwiaty lnu, który jest symbolem pamięci o ludobójstwie na Wołyniu i Kresach Południowo-Wschodnich II RP.

Według Ewy Siemaszko, na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej nacjonaliści z OUN i UPA wspólnie z wiejskimi bojówkami ukraińskimi wymordowali około 30 tys. polskich dzieci do lat 14.

Smutna rocznica

W tym roku mija 80. rocznica ukraińskiego ludobójstwa, którego apogeum nastąpiło 11 lipca 1943 r. Tego dnia oddziały UPA, wspierane przez chłopów ukraińskich, zwanych od głównego narzędzia zadawania zbrodni siekiernikami, zaatakowały 99 polskich miejscowości na Wołyniu, w tym podczas mszy świętych w czterech kościołach oraz w kaplicy. To była Krwawa Niedziela.

Nazajutrz (12 lipca to prawosławne święto Świętych Apostołów Piotra i Pawła – przyp. red.) Ukraińcy napadli na 55 polskich wiosek. W kolejnych dniach i miesiącach akcja była kontynuowana. Ukraińcy postanowili całkowicie zniszczyć ślady pobytu Polaków na Wołyniu, dlatego do końca 1943 roku w województwie wołyńskim większość polskich wsi zrównano z ziemią.

Na przełomie 1943 i 1944 r. ludobójstwo przeprowadzane przez ukraińskich nacjonalistów przeniosło się do trzech województw małopolskich: lwowskiego, stanisławowskiego i tarnopolskiego. Rzezie były tam przeprowadzane tak samo jak na Wołyniu.

Na „doświadczeniach wołyńskich” miała opierać się również akcja depolonizacyjna we wschodnich powiatach województwa lubelskiego.

Świadczy o tym archiwum OUN-B, na które natrafiono przez przypadek 11 marca 2016 r. w Chochłowie w powiecie hrubieszowskim. W szczelnie zamkniętej metalowej tubie, którą wykopano spod starego orzecha, znajdowały się rulony dokumentów w językach ukraińskim i niemieckim. Dosłownie wyłożono w nich, jak należy przeprowadzić akcję antypolską na tym terenie: „Należy doprowadzić do tego, żeby mąż Ukrainiec zarąbał żonę Polkę, a żona Ukrainka zabiła swego męża Polaka albo swoje dzieci” – czytamy w jednym z dokumentów.

Według rożnych szacunków, na Wołyniu, w Małopolsce Wschodniej oraz we wschodnich powiatach Lubelszczyzny i Podkarpacia ukraińscy nacjonaliści zamordowali od 130 do 200 tys. Polaków.

Na straży pamięci

Zamojskie Stowarzyszenie Upamiętniania Polaków Pomordowanych na Wołyniu od 30 lat dba nie tylko o pamięć, ale też o prawdę o Wołyniu. Jego członkowie dokumentują akty ludobójstwa, ich staraniem w ponad 30 miejscach zbrodni w dawnym województwie wołyńskim postawiono metalowe krzyże. Co roku – w drugą niedzielę czerwca – stowarzyszenie organizuje uroczystości religijno-patriotyczne upamiętniające ofiary banderowców. Do tej pory w kościele garnizonowym udało się poświęcić i odsłonić m.in. tablicę upamiętniającą kapłanów zamordowanych na Wołyniu oraz Zygmunta Jana Rumla, oficera i polskiego emisariusza, rozerwanego końmi przez UPA w Kustyczach w przeddzień Krwawej Niedzieli w 1943 r. 11 czerwca odsłonięta zostanie kolejna tablica.

Po nabożeństwie zaplanowano spotkanie środowiskowe i poczęstunek. 11 lipca przypada Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów. W warszawie organizowany jest Marsz Pamięci, na który wybierają się także zamojscy Wołyniacy.

Reklama Baner reklamowy - Tomaszowska Kronika Tygodnia - facebook
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

Reklama
ReklamaBaner reklamowy B1 firmy WORK CENTRE
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: bankTreść komentarza: A ten "sołtys" Głódź dorobił się bogactwa na kim ???? niech sprzeda swoje rezydencje i odda kościołowi.Data dodania komentarza: 1.04.2025, 09:43Źródło komentarza: Kościół odpowiada Nowej Lewicy. Nie ma zgody na obcięcie pieniędzyAutor komentarza: echTreść komentarza: patrzyłem dzis rano nadal stoiData dodania komentarza: 1.04.2025, 09:33Źródło komentarza: Zamość: Hetman Jan Zamoyski spadł z cokołu pomnika! Widziano go pod Ratuszem [FILM]Autor komentarza: Skandal goni skandal, wynik nowej miłości .miasta i powiatu.ukartowana sprawa poza salą obrad, wyrachowana na zysk na kulturze.Treść komentarza: BeataData dodania komentarza: 1.04.2025, 09:11Źródło komentarza: Hrubieszów: Rok temu biblioteka powiatowa obchodziła 25-lecie. Radni właśnie zdecydowali o jej likwidacjiAutor komentarza: smutekTreść komentarza: Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży wychowanie i wykształcenie. O tempora, o mores.... (inaczej mówiąc ręce, nogi i majtki opadają)Data dodania komentarza: 1.04.2025, 08:07Źródło komentarza: Nauczyciele niechętnie stawiają jedynki. Bo później mają same problemyAutor komentarza: Leśny ludekTreść komentarza: Jak te straże z... quadami i autami po lesie to nie ma zagrożeń i jest ekologiczne ? Jak człowiek wjedzie do lasu drogą utwardzoną to jest zagrożeniem i mandat. Państwo w państwie,prywatny folwark lasów państwowych do spółki z myśliwymi którym też wszystko wolno. No ale mamy demokrację,q...Data dodania komentarza: 31.03.2025, 23:00Źródło komentarza: Patrole, kontrole, mandaty w lasach. Ruszyła akcja specjalnaAutor komentarza: Sportowiec mimo woliTreść komentarza: Gratulacje ,świetny wynik osiągnięty ciężką pracą na treningu pod okiem doświadczonego trenera .Data dodania komentarza: 31.03.2025, 22:52Źródło komentarza: Zawodnicy Bushido Szczebrzeszyn triumfują na Mistrzostwach Polski Jiu-Jitsu w Grapplingu
Reklama