Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 2 listopada 2024 18:21
Reklama
Reklama

Pomodlą się za ofiary ludobójstwa. Homilię wygłosi ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski

Zarząd Stowarzyszenia Upamiętniania Polaków Pomordowanych na Wołyniu zaprasza 11 czerwca na uroczystą mszę świętą w 80. rocznicę ludobójstwa na Wołyniu. Kazanie wygłosi ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, który od lat apeluje o potępienie katów i należyte upamiętnienie ofiar. W zamojskim kościele garnizonowym zostanie odsłonięta kolejna tablica.
Co roku – w drugą niedzielę czerwca w kościele garnizonowym organizowane są uroczystości religijno-patriotyczne upamiętniające ofiary banderowców.
Co roku – w drugą niedzielę czerwca w kościele garnizonowym organizowane są uroczystości religijno-patriotyczne upamiętniające ofiary banderowców.

Mszę świętą, która w samo południe zostanie odprawiona w kościele garnizonowym pw. św. Jana Bożego, poprzedzi złożenie kwiatów przez delegację zamojskich Wołyniaków w Celi Wołyńskiej na Rotundzie i przy Krzyżu Wołyńskim na cmentarzu parafialnym przy ul. Peowiaków. Homilię obiecał wygłosić ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, który co roku przyjeżdża do Zamościa.

Pamięci dzieci

Podczas uroczystości zaplanowano odsłonięcie i poświęcenie tablicy upamiętniającej polskie dzieci pomordowane przez banderowców. Znalazły się na niej słowa Jana Zaleskiego: „Nim wstał świt oni byli już u Boga”, a niżej: „Ku wiecznej pamięci dziesiątkom tysięcy polskich dzieci z południowo-wschodnich Kresów II Rzeczypospolitej Polskiej wymordowanych z najgorszym okrucieństwem przez OUN-UPA w latach 1939-1947”. Po obu stronach tablicy znajdują się po trzy kwiaty lnu, który jest symbolem pamięci o ludobójstwie na Wołyniu i Kresach Południowo-Wschodnich II RP.

Według Ewy Siemaszko, na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej nacjonaliści z OUN i UPA wspólnie z wiejskimi bojówkami ukraińskimi wymordowali około 30 tys. polskich dzieci do lat 14.

Smutna rocznica

W tym roku mija 80. rocznica ukraińskiego ludobójstwa, którego apogeum nastąpiło 11 lipca 1943 r. Tego dnia oddziały UPA, wspierane przez chłopów ukraińskich, zwanych od głównego narzędzia zadawania zbrodni siekiernikami, zaatakowały 99 polskich miejscowości na Wołyniu, w tym podczas mszy świętych w czterech kościołach oraz w kaplicy. To była Krwawa Niedziela.

Nazajutrz (12 lipca to prawosławne święto Świętych Apostołów Piotra i Pawła – przyp. red.) Ukraińcy napadli na 55 polskich wiosek. W kolejnych dniach i miesiącach akcja była kontynuowana. Ukraińcy postanowili całkowicie zniszczyć ślady pobytu Polaków na Wołyniu, dlatego do końca 1943 roku w województwie wołyńskim większość polskich wsi zrównano z ziemią.

Na przełomie 1943 i 1944 r. ludobójstwo przeprowadzane przez ukraińskich nacjonalistów przeniosło się do trzech województw małopolskich: lwowskiego, stanisławowskiego i tarnopolskiego. Rzezie były tam przeprowadzane tak samo jak na Wołyniu.

Na „doświadczeniach wołyńskich” miała opierać się również akcja depolonizacyjna we wschodnich powiatach województwa lubelskiego.

Świadczy o tym archiwum OUN-B, na które natrafiono przez przypadek 11 marca 2016 r. w Chochłowie w powiecie hrubieszowskim. W szczelnie zamkniętej metalowej tubie, którą wykopano spod starego orzecha, znajdowały się rulony dokumentów w językach ukraińskim i niemieckim. Dosłownie wyłożono w nich, jak należy przeprowadzić akcję antypolską na tym terenie: „Należy doprowadzić do tego, żeby mąż Ukrainiec zarąbał żonę Polkę, a żona Ukrainka zabiła swego męża Polaka albo swoje dzieci” – czytamy w jednym z dokumentów.

Według rożnych szacunków, na Wołyniu, w Małopolsce Wschodniej oraz we wschodnich powiatach Lubelszczyzny i Podkarpacia ukraińscy nacjonaliści zamordowali od 130 do 200 tys. Polaków.

Na straży pamięci

Zamojskie Stowarzyszenie Upamiętniania Polaków Pomordowanych na Wołyniu od 30 lat dba nie tylko o pamięć, ale też o prawdę o Wołyniu. Jego członkowie dokumentują akty ludobójstwa, ich staraniem w ponad 30 miejscach zbrodni w dawnym województwie wołyńskim postawiono metalowe krzyże. Co roku – w drugą niedzielę czerwca – stowarzyszenie organizuje uroczystości religijno-patriotyczne upamiętniające ofiary banderowców. Do tej pory w kościele garnizonowym udało się poświęcić i odsłonić m.in. tablicę upamiętniającą kapłanów zamordowanych na Wołyniu oraz Zygmunta Jana Rumla, oficera i polskiego emisariusza, rozerwanego końmi przez UPA w Kustyczach w przeddzień Krwawej Niedzieli w 1943 r. 11 czerwca odsłonięta zostanie kolejna tablica.

Po nabożeństwie zaplanowano spotkanie środowiskowe i poczęstunek. 11 lipca przypada Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów. W warszawie organizowany jest Marsz Pamięci, na który wybierają się także zamojscy Wołyniacy.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Wtedy byłTreść komentarza: A cóż to był za ,,styl" ?Data dodania komentarza: 2.11.2024, 04:28Źródło komentarza: Gm. Zamość: Z roweru do więzienia. Spędzi tam rokAutor komentarza: WkwionyTreść komentarza: Chyba zmusić a nie zachęcić, nazywajcie rzeczy po imieniu.Data dodania komentarza: 1.11.2024, 21:10Źródło komentarza: Kierowców czekają kolejne opłaty. Trzy w jednej. To już pewneAutor komentarza: 800plus od 3 latTreść komentarza: To 800plus powinno być przyznawane dopiero od 3 lat dziecka i do ukończenia przez dziecko 24 lata tak żeby miało na studia a nie od urodzenia Bo od urodzenia i tak jest dużo pieniędzy na dziecko jak ktoś pracował przez rok bierze 100 procent wypłaty a kto nie to przez rok bierze tysiąca.i odrazu 800plus.a później po roku swiadczenie opiekuncze po tysiącu na rok albo po 500na dwa lata także tych świadczeń i pieniędzy i tak jest za dużo na takie małe dziecko a później jakby te pieniądze chociaż po części się przydały dla 18 latków to juz niema.nic nawet 800plus do 18tu lat a dopiero wtedy zaczynają się duże wydatki studiaData dodania komentarza: 1.11.2024, 12:51Źródło komentarza: Co dalej z 800 plus? Jest decyzja w sprawie przyszłości świadczeniaAutor komentarza: PO to złoTreść komentarza: łgarstwaData dodania komentarza: 1.11.2024, 10:37Źródło komentarza: PIŁKARSKA IV LIGA: Dwa gole z karnegoAutor komentarza: asdasTreść komentarza: Śmieć i potencjalny morderca!Data dodania komentarza: 1.11.2024, 10:18Źródło komentarza: 28-latek z gm. Szczebrzeszyn kompletnie pijany kierował ciężarówką. Nie wyrobił się na zakręcieAutor komentarza: HahaTreść komentarza: Aleja wstydu zasłużonych jest na cmentarzu wojskowym w pierwszym rzędzie .Data dodania komentarza: 1.11.2024, 10:05Źródło komentarza: Żegnamy znanych i zasłużonych zmarłych z powiatu hrubieszowskiego
Reklama