Mirosław Rybicki (1902-1975) pozostawił po sobie kilkaset zdjęć wykonanych w latach 20. i 30. ubiegłego wieku, dokumentujących architekturę i krajobrazy Zwierzyńca i okolic. Na fotografiach zachowały się m.in. nieistniejące dziś budynki dawnego gmachu szkoły, ochronki i budynku ochotniczej straży pożarnej z kinem Oaza.
Rybicki, który pracował w zarządzie Ordynacji Zamojskiej, portretował urzędników ordynackich, pracowników pałacu w Klemensowie, nadleśnictwa i tartaku, ale też strażaków, harcerzy czy flisaków. Dokumentował zawody sportowe, uroczystości patriotyczne, kulturalne, ważne wydarzenia z historii Zwierzyńca i najbliższej okolicy.
– Na wystawie, która wpisuje się w przypadający w tym roku jubileusz 430-lecia Zwierzyńca, znajdzie się około 40 fotografii – mówi Adam Gąsianowski z Muzeum Starej Fotografii w Zamościu, który przygotował wystawę. – Ekspozycja w korytarzu kamienicy przy ul. Staszica 19 będzie czynna przez cały rok. W przyszłym pojedzie do Zwierzyńca, by uświetnić jubileusz 50-lecia Roztoczańskiego Parku Narodowego.
Warto dodać, że Mirosław Rybicki w latach 1919-1920 walczył z bolszewikami, a we wrześniu 1939 r. brał udział w wojnie obronnej. W 1942 r. został aresztowany przez gestapo i trafił do obozu w Oświęcimiu, a następnie w Dachau, gdzie przebywał do końca wojny.
Napisz komentarz
Komentarze