Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 17:02
Reklama Baner reklamowy A1  Orkiestry Włościańskiej
Reklama

Zamość: Motocyklowy rajd po Roztoczu pamięci "Podkowy"

W dniach 8-11 czerwca pod hasłem „Ojczyzna to pamięć i groby – przez historię na motocyklu” odbył się IV Rajd po Roztoczu nie tylko dla motocykli, upamiętniający postać mjra Tadeusza Kuncewicza ps. „Podkowa”.
To był IV Rajd po Roztoczu. Następny planowany jest za rok.
To był IV Rajd po Roztoczu. Następny planowany jest za rok.

Tadeusz Kuncewicz („Podkowa”) to legenda Zamojskiego Inspektoratu Armii Krajowej. Był jednym z aktywniejszych organizatorów podziemia niepodległościowego na Zamojszczyźnie oraz dowódcą oddziału, który zasłynął z wielu brawurowych akcji, a w historii Szczebrzeszyna wsławił się wyzwoleniem miasteczka w lipcu 1944 r.

Trasa rajdu przebiegała przez miejsca związane z działalnością „Podkowy” i jego oddziału, a także inne miejsca pamięci narodowej. Zaczęło się od Rotundy Zamojskiej, a następnie motocykliści odwiedzili m.in. Wolicę Śniatycką (Pomnik Chwały Kawalerii i Artylerii Konnej), Bródek (leśna mogiła, która skrywa szczątki polskiego żołnierza poległego 20 września 1939 r.), Perespę (cmentarz parafialny, na którym spoczywają zarówno żołnierze polegli w czasie wojny obronnej we wrześniu 1939 r., jak i cywilne ofiary niemieckich okupantów zamordowane w 1943 r. przy szkole w Czermnie). – Po modlitwie, zapaleniu zniczy i złożeniu kwiatów przejechaliśmy do Turkowic – relacjonuje Piotr Rypina, inicjator wydarzenia i członek Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość, które było głównym organizatorem rajdu.

W Turkowicach wspominali siostrę Longinę (Wandę Trudzińską) oraz siedmiu wychowanków byłego sierocińca, którzy zostali zamordowani pod lasem w Sahryniu przez ukraińskich nacjonalistów.

Na mapie rajdu znalazły się ponadto m.in. Horodło, Kumowa Dolina k. Chełma, Żułów, Deszkowice Pierwsze, Wywłoczka, Janów Lubelski i Owczarnia, a także Majdan Kozic Górnych, gdzie w 1963 r. zginął ostatni z żołnierzy wyklętych – sierż. Józef Franczak ps. „Laluś”.

Były jeszcze doświadczone przez banderowców wsie Szczepiatyn i Chodywańce, gdzie Ukraińcy mordowali polskich mieszkańców tylko dlatego, że byli Polakami i katolikami, udział w mszy świętej w 80. rocznicę rzezi wołyńskiej w zamojskim kościele garnizonowym, a na koniec Szczebrzeszyn, gdzie przy pomniku AK i tablicy poświęconej mjr. „Podkowie” zakończył się tegoroczny rajd. Jego uczestnicy przejechali łącznie około 860 km.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama