Reprezentantki Agrosu Zamość nie zawiodły. Z Gdańska, z mistrzostw Polski seniorek w podnoszeniu ciężarów, przywiozły medale. Klaudia Luterek wywalczyła brązowy medal w dwuboju, w kategorii wagowej 55 kg, natomiast Emilia Rechul – srebrny w kategorii 64 kg.
– Jestem bardzo zadowolony ze startu swoich zawodniczek, choć muszę przyznać, że obie przyczyniły się do tego, że przybyło mi na skroni kolejnych siwych włosów. Klaudia spaliła trzy spośród sześciu podejść, natomiast Emilia – aż cztery. Występy obu dziewczyn dostarczyły więc sporo emocji. Momentami ogarniała mnie nerwówka – komentuje Andrzej Gaweł, szkoleniowiec sztangistów zamojskiego Agrosu.
Klaudia Luterek po rwaniu była pierwsza. Za tę konkurencję dostała złoty medal. Wyrwała 76 i 79 kg, ale nie poradziła sobie ze sztangą o wadze 81 kg. W podrzucie wywalczyła brąz. Ciężar 86 kg zaliczyła dopiero w trzeciej próbie.
– Po rwaniu było fajnie. Klaudia poprawiła swój rekord życiowy. W drugiej konkurencji było gorąco. Obawiałem się, że w ogóle nie zaliczy podrzutu i nie zostanie sklasyfikowana. Popełniła proste błędy techniczne w dwóch pierwszych podejściach. Na szczęście zachowała miejsce na podium. Mam nadzieję, że odkuje się na akademickich mistrzostwach Polski, które już za kilka dni odbędą się w Białej Podlaskiej – mówi trener Gaweł.
Emilia Rechul w rwaniu wywalczyła brązowy medal. W pierwszej próbie zaliczyła 79 kg, ale potem spaliła dwa podejścia do sztangi o wadze 84 kg. W podrzucie zajęła drugie miejsce, zdobywając za tę konkurencję srebro. Dopiero w drugiej próbie uzyskała 96 kg, w trzeciej nie uporała się z ciężarem 102 kg.
– Nie tylko Emilka, ale kilka innych dziewczyn też nie zaliczyło podejść. W hali było bardzo duszno, naprawdę nie było łatwo dźwigać sztangę w takich warunkach. Główna faworytka w tej kategorii wagowej, Wiktoria Wołk z Tarpana Mrocza, była pierwsza w rwaniu z wynikiem 94 kg, ustanawiając nowy rekord Polski, a w podrzucie spaliła trzy podejścia do 111 kg. Gdyby udało jej się podrzucić taki ciężar, to wygrałaby w dwuboju ze sporą przewagą na drugą i trzecią zawodniczką, a Emilka musiałaby się zadowolić brązowym medalem – zauważa trener Gaweł.
W gdańskich mistrzostwach startowała też Agnieszka Kuczmaszewska, reprezentująca Agros, ale od kilku sezonów trenująca indywidualnie. W kat. 49 kg zajęła czwarte miejsce w gronie czterech startujących zawodniczek. W rwaniu zajęła trzecie miejsce.
We wcześniejszych mistrzostwach Polski Elite Kuczmaszewska wywalczyła cztery medale (srebrne w 2017 i 2018 r. oraz brązowe w 2016 i 2021 r.). Rechul srebro zdobyła po raz trzeci (w 2021 r. w Gdańsku była druga w kat. 71 kg, a rok później w Nowym Tomyślu – druga w kat. 64 kg). Z kolei Luterek w kat. 55 kg wywalczyła wcześniej brąz (w 2020 r. w Biłgoraju) i srebro (w 2022 r. w Nowym Tomyślu).
MISTRZOSTWA POLSKI ELITE KOBIET 2023
WYNIKI W KATEGORII 55 KG
1. Oleksandra Lichobicka (Górnik Polkowice) – 172 kg w dwuboju (75 kg w rwaniu, 97 kg w podrzucie), 2. Małgorzata Myjak (Budowlani Kucera Nowy Tomyśl) – 171 (79, 92), 3. Klaudia Luterek (Agros Zamość) – 165 (79, 86).
Rwanie – 1. Luterek, 2. Myjak, 3. Lichobicka. Podrzut – 1. Lichobicka, 2. Myjak, 3. Luterek.
WYNIKI W KATEGORII 64 KG
1. Maria Połka (Promień Opalenica) – 188 kg w dwuboju (85 kg w rwaniu, 103 kg w podrzucie), 2. Emilia Rechul (Agros Zamość) – 175 (79, 96), 3. Agata Wylegała (Budowlani Kucera Nowy Tomyśl) – 165 (74, 91).
Rwanie – 1. Wiktoria Wołk (Tarpan Mrocza, 94 kg, niesklasyfikowana w podrzucie), 2. Połka, 3. Rechul. Podrzut – 1. Połka, 2. Rechul, 3. Wylegała.
Napisz komentarz
Komentarze