Ochotnicza Straż Pożarna w Majdanie Górnym została założona w 1918 roku przez ówczesnego wójta Józefa Karwana. Jej szeregi zasiliło 25 mieszkańców, którzy służyli w Legionach. Po 8 latach strażacy „dorobili się” pierwszej remizy z wieżą do obserwacji okolicy. Drewno na jej budowę kupili za 300 złotych, które dostali za zajęcie pierwszego miejsca w powiatowych zawodach strażackich z 1922 r. Do zwycięstwa ochotników poprowadził wtedy komendant Stanisław Pisarczyk.
Stopniowo strażacy pozyskiwali sprzęt, najpierw sikawkę konną, węże, beczkowozy konne. Pierwszą spalinową motopompę mieli w 1956 r. Dwa lata później znów za pierwsze miejsce na zawodach sportowych w Mikulinie jednostka wygrała swój pierwszy samochód pożarniczy „Star 21”. W sporcie pożarniczym wiodło im się i wiedzie do tej pory. Choć teraz już nie walczą o sprzęt, bo i takich nagród na zawodach nie ma.
OSP Majdan Górny należy od 2000 roku do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego. Od 2016 r. jest włączona do Plutonu Ratowniczego OSP Tomaszów Lub. Dziś do OSP należy 40 druhów, w tym kobiet.
– Najstarsi wspierający strażacy – mamy ich dwóch – są z rocznika 1930, a najmłodsi mają po 18, 19 lat, ale też trzech jest niepełnoletnich – mówi Ireneusz Wójcik, prezes OSP Majdan Górny.
Do akcji ratowniczych wyjeżdża 17 druhów.
– W zeszłym roku mieliśmy 45 wyjazdów, z czego 30 to były pożary, głównie lasów i łąk, a 15 to miejscowe zagrożenia. Ten rok jest dużo spokojniejszy – przyznaje prezes.
Naczelnikiem jednostki jest Adrian Dołgań. W pełnym składzie strażacy spotkali się 25 czerwca podczas jubileuszu 105-lecia OSP Majdan Górny. Uczestniczyli we mszy świętej i spotkaniu z oficjelami. Odebrali pamiątkowe grawertony i gratulacje.
– Najważniejsze, że mogliśmy zebrać wszystkich i zrobić pamiątkowe zdjęcie, bo to jest prawdziwa pamiątka. Są tam ludzie, którzy tworzą naszą jednostkę, którzy co dnia są w gotowości, by biec na ratunek temu, kto go potrzebuje. Na takich fotografiach jest historia – przyznaje Ireneusz Wójcik.
Kilka archiwalnych fotografii i bardziej szczegółową historię jednostki można znaleźć w publikacji pt. „Gospodynie i Strażacy z Gminy Tomaszów Lubelski”, wydanej w ubiegłym roku pod redakcją Katarzyny Warmińskiej-Mazurek i Marzeny Czubaj-Gancarz.
Napisz komentarz
Komentarze